Taśma kalenicowa - budowa i zastosowanie

Główne zastosowanie taśm kalenicowych dotyczy przede wszystkim uszczelnienia oraz wentylowania miejsc znajdujących się pod kalenicami lub gąsiorami. Montuje się je zarówno na poziomych oraz skośnych kalenicach. Taśma kalenicowa do blachodachówki lub dachówki występuje zazwyczaj w 5 metrowych rolkach, które można dowolnie przycinać. Zazwyczaj taśma uszczelniająca pod gąsiory osiąga szerokość od 21 do 43 cm. Taki parametr jest uzależniony od producenta i pozwala on na dopasowanie taśmy do konkretnego materiału wykończeniowego na kalenicy.

Znając już zastosowanie taśm kalenicowych, warto dowiedzieć się, w jaki sposób są one zbudowane. Najczęściej składają się one z części środkowej oraz boków. Środek wykonany jest zazwyczaj z polipropylenu lub włókniny szklano-mineralnej. Zadaniem tej części taśmy jest ochrona połaci przed wilgocią, a jednocześnie pozwala ona na odparowanie wody z wnętrza dachu. Dodatkowo siateczka służy do ochrony przed insektami. Boki służą do połączenia taśmy z pokryciem dachowym.

Montaż krok po kroku taśmy kalenicowej

Jeżeli chcemy sami przymocować taśmę kalenicową, to powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób przebiega jej montaż krok po kroku. Zanim zaczniemy ją przyklejać, wcześniej musimy oczyścić dokładnie dachówki lub blachodachówkę, do której będzie przylegać. Ponadto taśma uszczelniająca pod gąsiory powinna być zakładana wyłącznie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Nie powinno być opadów atmosferycznych, natomiast temperatura musi być wyższa niż 5 stopni Celsjusza.

Po przygotowaniu podłoża, montaż krok po kroku taśmy odbywa się poprzez jej rozwinięcie na listwach kalenicowych. Kolejnym etapem będzie mocowanie taśmy przy pomocy zszywek. Oczywiście jedna rolka taśmy nie będzie wystarczającym materiałem do uszczelnienia połaci dachowej. Dlatego korzystając z kilku rolek, należy pamiętać o przynajmniej 5-centymetrowych zakładkach. Przyklejając taśmę kalenicową, należy ją dokładnie dociskać, tak aby dostosowywała się do kształtu dachówek lub blachodachówki. Jeżeli montaż krok po kroku nie zostanie wykonany przez nas wystarczająco precyzyjnie, to niestety przy łączeniu gąsiorów, będzie dochodziło do gromadzenia się wilgoci, która następnie przedostanie się do wnętrza połaci dachowej. Jeśli planujesz zlecić prace przy budowie lub remoncie dachu, wypełnij ten krótki formularz i zyskaj dostęp do ofert najlepszych wykonawców.

Taśma uszczelniająca pod gąsior - rodzaje

Rodzaje taśmy kalenicowej są uzależnione od materiału, z jakiego zostały wykonane. Pod tym względem wymienimy:

  • Taśmy kalenicowe miedziane - miedziana taśma kalenicowa w swojej strukturze posiada mikronacięcia, które służą do wentylacji. Zaletą miedzianej taśmy jest odporność na korozję biologiczną. Dodatkowo powstające jony nie dopuszczają do pojawienia się mchu i porostów. Dzięki tej właściwości, jony podczas opadu atmosferycznego roznoszone są po całej połaci dachowej. Dzięki temu problem porastania dachu przez mchy oraz porosty nas nie dotyka. Minusem jednak jest efekt utleniania, który ma wpływ na zmianę koloru taśmy kalenicowej.
  • Taśmy kalenicowe aluminiowe - aluminiowa taśma uszczelniająca gąsiory jest dużo tańsza od taśmy miedzianej. Cała taśma pokryta jest wysokiej jakości farbą PUR (poliuretanową), dzięki temu kolor nie tylko idealnie pasuje do koloru blachodachówki lub dachówki, ale jednocześnie jest odporny na blaknięcie pod wpływem promieni słonecznych. Nacięcia odbywają się przez mikrootwory. Właśnie w ten sposób pokrycie dachowe jest zabezpieczone przed opadami atmosferycznymi.

Oprócz miedzianej oraz aluminiowej taśmy kalenicowej, istnieje możliwość skorzystania z ołowianych akcesoriów. Zaletą, jaką posiada ołowiana taśma kalenicowa pod blachodachówki, jest wyeliminowanie konieczności mocowania przy pomocy kleju butylowego. Dodatkowo taśmę kalenicową możemy pokryć farbą z dwóch stron. W przypadku tej taśmy, również mikrootwory są odpowiedzialne za prawidłową wentylację połaci dachowej.

Jeżeli decydujemy się na zakup taśmy kalenicowej, to warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Wśród nich wymienia się oczywiście materiał, z jakiego zostały wykonane. Ponadto zobaczmy, w jaki sposób odbywa się jej mocowanie. Najczęściej jednak do tego celu służą paski pokryte warstwą kleju butylowego. Oprócz tego sprawdźmy jeszcze rozciągliwość, jak i również przekrój wentylacyjny. Jak wiadomo, taśma kalenicowa pod blachodachówki ma chronić także wnętrze połaci przed wilgocią. Dlatego szczególnie przyjrzyjmy się, w jaki sposób taśma kalenicowa jest zabezpieczona przed przedostawaniem się wody pochodzącej z opadów atmosferycznych.

Taśma kalenicowa - ceny

Chcąc zakupić taśmę kalenicową na dach, warto uwzględnić ceny poszczególnych rodzajów taśm. Oczywiście miedziana taśma kalenicowa jest dużo droższa w porównaniu do aluminiowej. Warto jednak wcześniej wyliczyć zapotrzebowanie na ten materiał wykończeniowy, aby następnie zobaczyć różnicę w kosztach.

Przykładowe ceny taśm kalenicowych

Nazwa produktu

Cena

Taśma uszczelniająca pod gąsiory aluminiowa z włókniną vRoll 390 mm x 5 mb

Cena od 23,50 zł

Taśma kalenicowa pod blachodachówki aluminiowa vRoll 180 mm x 5 mb

Cena od 18,90 zł

Taśma kalenicowa aluminiowa z włókniną vRoll 320 mm x 5 mb

Cena od 19,90 zł

Taśma kalenicowa miedziana dRoll 300 mm x 5 mb

Cena od 180,00 zł

Taśma kalenicowa miedziana vRoll 320 mm x 5 mb

119,00 zł

Taśma kalenicowa Figaroll Plus 280 mm

123,00 zł

Taśma kalenicowa z włókniną xRoll 310 x 5 mb

44,00 zł

Taśma kalenicowa 300 mm x 5 mb, aluminium

38,50 zł

Taśma kalenicowa aluminiowa pod gąsior 310 mm x 5 mb

21,00 zł

Taśma kalenicowa pod gąsior grafitowy kolor

17,90 zł

Taśma kalenicowa pod gąsior Corotop 310 antracyt

24,90 zł

Taśma kalenicowa Braas Figaroll Plus czarna

18,00 zł

Taśma kalenicowa aluminiowa vRoll 39 cm, 7 różnych kolorów

24,90 zł

ikona podziel się Przekaż dalej