Dlaczego zmiękczanie wody jest takie ważne?

Niestety woda pitna, a przy tym również użytkowa nie jest wolna od różnych związków chemicznych. Oczywiście osoby korzystające z wody pobieranej z sieci wodociągowej mają pewność, że jest ona zdatna do użytku. Jednak jej jakość często pozostawia wiele do życzenia. Najczęściej mieszkańcy skarżą się na zbyt dużą twardość wody, co jest przyczyną zbyt dużej ilości soli. Jest to czynnik, który przyczynia się do szybkiego zużywania sprzętu, przede wszystkim czajników, zmywarek oraz pralek. Natomiast po spożyciu herbaty lub kawy, w kubkach pojawia się nieestetyczny i trudny do usunięcia osad.

Woda pitna w dużych miastach często ma zapach chloru. Jest to wynik jej oczyszczania. Wybierając odpowiedni odkamieniacz wody użytkowej, możemy również wpłynąć na polepszenie zapachu, a tym samym jakości wody. Dlatego warto zapoznać się z najpopularniejszymi rodzajami filtrów do wody. Dzięki nim poprawi się znacząco jakość życia w mieszkaniu, w którym mamy problem ze zbyt twardą wodą.

Filtr do wody pitnej - rodzaje

Zmiękczanie wody może być procesem, który przeprowadzimy bezpośrednio przy poborze wody lub dopiero na późniejszym etapie. Jest to zależne od rodzaju zastosowanego filtra. Zanim zdecydujemy się na konkretny typ odkamieniacza, dobrze jest dowiedzieć się z jakim stopniem twardości wody mamy do czynienia. Woda w przedziale od 9 do 12 dH, uznawana jest za średnio twardą, w przedziale od 13 do 18 dH określa się jako wodę twardą, natomiast powyżej 19 dH, jest już woda bardzo twarda.

Test przeprowadzimy samodzielnie przy użyciu specjalnych testerów kropelkowych lub paskowych. Pierwszy rodzaj testerów poda nam dokładniejszy wynik. Wodę możemy również zanieść jako próbkę do laboratorium lub też stacji sanitarno-epidemiologicznej. W ten sposób dowiemy się nie tylko jaka jest twardość wody, ale również jaki jest jej dokładny skład. Jeżeli wynik będzie wyższy niż 10 dH, wtedy rzeczywiście warto zdecydować się na samodzielne zmiękczanie wody.

Do najpopularniejszych typów uzdatniaczy wody użytkowej zalicza się:

  • Węglowy filtr do wody pitnej - najczęściej taki filtr stosuje się w specjalnych dzbankach do zmiękczania wody. Jednak może on być odkamieniana bezpośrednio przy poborze. W takiej sytuacji odkamieniacz wody użytkowej należy zamontować na końcówce kranu, na wylewce baterii lub też na rurę doprowadzającą zimną wodę w mieszkaniu. Tego typu filtr do wody pitnej pozbywa wody zapachu chloru, a także oczyszcza ją z zanieczyszczeń organicznych. Należy pamiętać o tym, aby węglowy uzdatniacz wody pitnej był regularnie wymieniany.
  • Jonowymienne zmiękczacze wody - zmiękczanie wody przy pomocy tego typu akcesoriów odbywa się w oparciu o wymianę jonów. Dodatkowo jonowymienne zmiękczacze pozwalają również na redukcję żelaza, jeżeli wystąpi jego nadmiar. Odkamieniacz wody użytkowej występuje w wersji kompaktowej oraz dwuczęściowej. W drugim typie zmiękczacza mamy do czynienia z pojemnikiem na sól regenerującą, a także zbiornik na wydobyte zanieczyszczenia. Jonowymienne uzdatniacze wody pitnej zastosowane w mieszkaniu nie potrzebują naszej kontroli - działają całkowicie bezobsługowo. A może zainteresuje cię także ten artykuł o soli do uzdatniania wody do picia?
  • Filtr do wody pitnej redukujące poziom żelaza - jeżeli na sprzęcie po użytkowaniu wody zauważymy rdzawe zacieki, to możemy być pewni, że woda pitna zawiera zbyt wysoki poziom żelaza oraz magnezu. Wtedy uzdatniacz wody pitnej najlepiej jest założyć u wejścia do instalacji wodnej. Urządzenie automatycznie wypłukuje nadmiar złóż. Należy pamiętać o wymianie filtra co kilka lat na nowy.
  • Odkamieniacz wody użytkowej działający w oparciu o odwróconą osmozę - stosując tego typu filtr pozbywamy się nie tylko zanieczyszczeń, ale również bakterii i wirusów. Minusem jest usuwanie wszystkich soli mineralnych, które często wzbogacają wodę we właściwości zdrowotne. Jeżeli zdecydujemy się na urządzenie z mineralizatorem, to wypłukane sole mineralne zostaną z powrotem przywrócone. Dzięki temu woda zostaje pozbawiona wszystkiego co szkodliwe, przy jednoczesnym zachowaniu dobrych właściwości. Należy pamiętać o regularnej wymianie filtra według zaleceń producenta.

Polecane produkty do uzdatniania wody

Mężczyzna montujący filtr w domu, a także uzdatniacz wody pitnej i jego cena
Jakie opinie ma uzdatniacz wody pitnej, czyli porady zakupowe i ceny

Uzdatniacz wody pitnej - ceny i opinie

Mając rozeznanie, z jakimi filtrami wody użytkowej mamy do czynienia, warto zapoznać się również z ich cenami. Dzięki temu będzie nam łatwiej podjąć decyzję odnośnie zakupu oraz instalacji jednego z nich. Należy jednak pamiętać o tym, by brać pod uwagę jedynie produkty wywodzące się z rekomendowanych firm. W ten sposób mamy gwarancję najwyższej jakości oraz niezawodności filtrów do wody pitnej.Przykładowe produkty do zmiękczania wody w mieszkaniu

Nazwa produktu

Cena

Stacja uzdatniania wody Viessmann Aquahome Fit

Cena od 2099,00 zł - bardzo dobre opinie

Stacja uzdatniania wody Viessmann Aquahome Compact

Cena od 2208,00 zł - bardzo dobre opinie

Stacja uzdatniania wody Viessmann Aquahome 20-N

Cena od 2394,99 zł - bardzo dobre opinie

Stacja uzdatniania wody Viessmann Aquahome Duo

3194,00 zł - bardzo dobre opinie

Uzdatniacz wody pitnej w mieszkaniu EWT zestaw

1299,00 zł - bardzo dobre opinie

Zestaw zmiękczacza wody EWT 607 Gold Seriers Bundle

2397,00 zł - bardzo dobre opinie

Tabletki solne do zmiękczania wody EWT

150,00 zł - bardzo dobre opinie

Zestaw zmiękczacza wody EWT 501

1997,00 zł

Jonowymienne złoże Ixonol K002 25l, żywica

237,99 zł

Trójstopniowy zestaw filtracyjny podzlewozmywakowy Aquafilter

167,52 zł

Czterosropniowy zestaw filtracyjny podzlewozmywakowy typ Excito, Aquafilter

288,88 zł

Siedmiostopniowy system odwróconej osmozy RO7 Aquafilter

941,62 zł

System odwróconej osmozy, Morion M seria DWM-101 z mineralizatorem K7M Aquaphor

1099,99 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny