Wideodomofon – więcej niż domofon z kamerą

Zestaw wideodomofonowy do identyfikacji osób przy furtce

Dokładne sprawdzenie, kto stoi przed wejściem na posesję, nie wymaga już wyglądania przez okno albo wychodzenia przed drzwi. Wideodomofon służy do identyfikacji osoby szukającej wejścia. Jest urządzeniem technicznym, które zapewnia bezpieczeństwo domowników przekazując nie tylko głos, ale i obraz sprzed wejścia do domu. Jeśli dom jest wielorodzinny, sygnały mogą być przekazywane do większej liczby odbiorników. Zwłaszcza dla osób mieszkających na piętrze wideofon pozwala zachować kontrolę nad wejściem.

Domofon z dodatkową kamerą pozwala rozpoznać osoby, które chcą wejść do domu przed otwarciem drzwi. Domokrążni sprzedawcy, przypadkowe osoby, a nawet oszuści mogą zostać łatwo rozpoznani i pozostawieni za bramą. Wiele systemów daje do dyspozycji wideodomofon z funkcją zapisywania kopii obrazu albo wideo w pamięci wewnętrznej. Domofon z kamerą zaspokaja też ciekawość dzieci na ekranie bez pokusy otwierania drzwi.

Wideodomofon bezprzewodowy albo przewodowy składa się z dwóch paneli:

 • Panel zewnętrzny – montowany przy furtce wejściowej na posesję. Ma wbudowaną kamerę, mikrofon oraz głośnik. Dzięki temu osoba, która zamierza wejść do środka może skontaktować się z domownikami. Wideofon w części zewnętrznej ma mocną obudowę, chroniącą przed trudnymi warunkami pogodowymi, a także przed celowym uszkodzeniem.
 • Panel wewnętrzny – zamontowany w pobliżu drzwi wejściowych w budynku. Panel domowy posiada kolorowy wyświetlacz obrazu z kamery. Po naciśnięciu przycisku przy wejściu wyświetlacz uruchamia się samoczynnie, ale możliwe jest też uruchomienie kamery i wyświetlacza z domu, dla sprawdzenia terenu przed bramą. Jeśli dom jest wielorodzinny albo wielokondygnacyjny, można zainstalować większą liczbę paneli domowych.

Wideodomofon bezprzewodowy czy z przewodem?

Te dwa sposoby łączenia panelu zewnętrznego z wewnętrznym różnią się czymś więcej niż tylko brakiem albo obecnością dwóch przewodów. Wybór rozwiązania zależy od domu i jego otocznia, zasilania bramy i upodobań mieszkańców domu. Domofon z kamerą umożliwia przyjrzenie się twarzy gościa, który zamierza wejść na nasz teren, nawet jeśli brama jest oddalona od domu i niewidoczna z okna. Nie ma potrzeby otwierać drzwi ani wychodzić z domu.

Bez względu na to, czy panel zewnętrzny będzie połączony z monitorem przewodami, czy sygnałem radiowym, w każdym wypadku wymaga zasilania. Jeśli nie będzie podłączenia do sieci, musi być sprawna bateria. Poza tym zasilania wymaga elektrozaczep, który umożliwia zdalne otwieranie furtki. Bez doprowadzenia prądu elektrycznego do siłownika nie uda się otworzyć furtki i wpuścić do domu gościa. Nowoczesne videofony kolorowe posiadają wiele innych funkcji niż tylko podgląd i otwieranie furtki, na przykład cyfrowy zapis obrazu. Dlatego też stabilne zasilanie z sieci posiada poważne zalety i można je zrealizować wraz z zasilaniem sterowania bramy i elektrozamka. Kabel posiada odporność na zakłócenia – pogodowe lub celowe przez osoby niepowołane.

Wideodomofon bezprzewodowy natomiast, zasilany bateriami, zapewnia równie dobrą transmisję danych między panelami. Sterowanie falami radiowymi zapewnia dobrą łączność na odległość 25 m do 50 m, co wystarcza w większości wypadków. Nowoczesny wideofon może korzystać z sieci Ethernet lub domowego WiFi i wtedy odległość bramy od domu naprawdę nie ma znaczenia.

Atrakcyjne promocje - sprawdź koniecznie

Wideodomofon bezprzewodowy zapewnia łatwość łączenia z innymi odbiornikami, może mieć możliwość obsługi instalacji z dodatkową kamerą albo kilkoma monitorami w domu. Cyfrowy obraz może być przekazywany na przykład na smartfona. Prowadzenie przewodów, kiedy budynek jest wykończony, oznacza poza tym znaczną komplikację pracy. Sprawdź także ten artykuł z aktualnym cennikiem montażu domofonu.

Domofon z kamerą – istotne cechy i ciekawe funkcje

Co potrafi nowoczesny wideodomofon?

Nie tylko podgląd i obsługa furtki, ale też uruchamianie bramy wjazdowej i oświetlenia posesji może zostać przypisane do listy zadań, które wykonuje wideofon. Producenci tych urządzeń oferują także inne opcje warte uwagi:

 • Rejestracja obrazu – obraz z kamery znajdującej się w panelu zewnętrznym może być zapisany. Umożliwia to zapoznanie się, na zasadzie automatycznej sekretarki, kto zamierzał złożyć wizytę.
 • Czujnik ruchu – uruchamia automatycznie kamerę po wejściu kogoś w zasięg działania. Rejestracja obrazu umożliwia późniejszą identyfikację gości chętnych do składania wizyty podczas nieobecności gospodarzy.
 • Kamera noktowizyjna – umożliwia podgląd i rejestrację osób w pobliżu wejścia nawet nocą.
 • Regulowany kąt widzenia kamery – ruchomy obiektyw daje możliwość sterowania obrazem i lepszego oglądu sytuacji przed furtką.
 • Czytnik linii papilarnych – zapisanie odcisków palców domowników w rejestrze wideodomofonu umożliwi tym osobom wejście na posesję bez klucza i dzwonka.
Nowoczesny wideodomofon dotykowy, a także porady, jak wybrać wideomofon
Czym charakteryzuje się wideodomofon i jaka jest jego cena, czyli porady jak wybrać

Na co zwracać uwagę kupując wideofon?

Każdy sklep z tego rodzaju urządzeniami oferuje rozmaite marki i rodzaje. Liczy się nie tylko cena, ale jakość wykonania i niezawodność działania. Należy zwrócić uwagę między innymi na:

 • Materiał i solidność wykonania – tworzywo sztuczne czy metal? Rodzaj materiału ma wpływ na wygląd urządzenia. Sposób wykonania określa stabilność działania i długotrwałość urządzenia – ostatecznie chodzi o niezawodną pracę wideofonu przez wiele lat. Panel zewnętrzny powinien być na dodatek szczelny i odporny na wpływy atmosferyczne, jako że przyjdzie mu przebywać w szczególnie trudnych warunkach. Idealnie byłoby, gdy panel był odporny na próby celowego zniszczenia.
 • Jakość dźwięku
 • Sposób transmisji danych – wideofon przewodowy czy bezprzewodowy? A jeśli bezprzewodowy, to radiowy, Ethernet, a może WiFi?
 • Cena – każdy ma inne wymagania, jednak cena odgrywa czasem istotną rolę. Nie zawsze jej wysokość idzie w parze z jakością. Zdarza się, że sklep oferuje videofony kolorowe po niskich cenach, ale ich trwałość kończy wraz z końcem okresu gwarancji. Istnieją jednak również wyroby wysokiej jakości za rozsądną cenę. Oto kilka przykładów:
  • Wideodomofon 4,3” – cena: 505 zł
  • Wideodomofon EURA VDP-29A3 Saturn Plus kolor 7'' – cena: 626 zł
  • SOMFY zestaw wideodomofonowy – cena: 1537 zł
  • SOMFY V300 - cena: 998 zł
 • Małe opóźnienie – sygnał głosowy powinien być przesyłany w czasie rzeczywistym.
 • Możliwość rozszerzania systemu – dla właścicieli domu jednorodzinnego nie jest to funkcja istotna, ale w przypadku jakiejś grupy mieszkaniowej wspólne połączenie wideofonowe może mieć znaczenie. Również na wypadek zamieszkania kogoś na pustym dotąd poddaszu, warto mieć możliwość rozbudowania instalacji.
 • Zużycie energii elektrycznej – jako że instalacja jest cały czas w gotowości, zapotrzebowanie na energię elektryczną powinno być minimalne (poniżej 1 W mocy).


Właściwa instalacja wideodomofonu

Zamontowanie przed wejściem na posesję domofonu z kamerą zdecydowanie poprawia komfort mieszkania i zwiększa bezpieczeństwo. Aby urządzenie było w pełni wykorzystane, a jednocześnie zapewniało łatwą obsługę, należy zadbać o właściwą lokalizację. Monitor wideofonu powinien znajdować się w pomieszczeniu, do którego jest łatwy dostęp.

Istotne jest takie ulokowanie panelu zewnętrznego, aby obiektyw kamery nie był wystawiony bezpośrednio na słońce. Jednocześnie należy pamiętać o zapewnieniu oświetlenia furtki po zmroku albo wyposażenie panelu w kamerę noktowizyjną. Ponieważ może się zdarzyć przypadkowe zatrzaśnięcie drzwi albo zgubienie kluczy i brak dostępu do własnego domu, dobrze jest zamontować panel zewnętrzny z kodowanym dostępem albo ukryty przycisk otwierający.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny