Wybór zaworu kątowego do instalacji domowej

Na co zwracać uwagę, wybierając zawór kątowy do umywalki albo do pralki?

Zawór kątowy z filtrem albo bez jest niezbędnym elementem instalacji wodnej w pomieszczeniu, w którym ma być przyłączona pralka, zmywarka, spłuczka albo przykładowo bateria kuchenna. Zawór odcinający pojedynczy i podwójny jest najczęściej umieszczony pod zlewozmywakiem albo w szafce pod umywalką. Dzieje się tak, ponieważ tego typu zawory są używane bardzo rzadko, zwykle przy montażu albo wymianie jakiegoś urządzenia. Przepływ wody nie musi być stale regulowany, o zaworach kątowych zwykle się na co dzień zapomina i może powstać złudne wrażenie, że co jak co, ale taki zawór można kupić jak najtańszy.

Jeśli niska cena zaważy na decyzji o wyborze zaworu kątowego, wcześniej czy później może się okazać, że była to oszczędność bardzo pozorna. Wyroby niskiej jakości mogą po niewielu latach użytkowania stać się przyczyną poważnych problemów z zalaniem mieszkania włącznie. Wykonanie korpusu zaworu ze stopu cynku z aluminium (znanego jako znal, a w niemiecko- i angielskojęzycznych źródłach jako zamak) grozi szybką destrukcją po wpływem ciepłej wody i przedostawaniem się produktów rozpadu do zaworów w pralkach, zmywarkach i bateriach łazienkowych.

Również tani i niewłaściwy materiał dźwigni albo pokrętła może spowodować, że zawór kulowy albo zawór grzybkowy nie da się zamknąć, a kruchy materiał ulegnie zniszczeniu. Zamknięcie albo otwarcie przepływu staje się niemożliwe, a cały zawór kwalifikuje się do natychmiastowej wymiany.

Problem może stanowić też zbyt cienka ścianka zaworu z gwintem. Określona głębokość gwintu zmniejsza wytrzymałość ścianki, co może doprowadzić do jej pęknięcia pod wpływem ciśnienia wody i zalania mieszkania. Oszczędności drogiego materiału (mosiądzu) i niska cena zaworu mogą przynieść wielotysięczne straty w przyszłości.

Typowe uszkodzenia i wady zaworów kątowych

Prosty zaworek kątowy licznie występuje w domowych instalacjach, od przyłącza do baterii łazienkowej, przez podwójny zawór kątowy z filtrem po zawór do pralki. Na co dzień poświęca się im mało uwagi, a to oznacza, każdy zawór kątowy tak długo pozostaje w spokoju, aż wreszcie nadejdzie jego pora: na przykład wymiana baterii do umywalki albo podłączenie nowej zmywarki. W tym celu trzeba z reguły zakręcić zawór kulowy albo zawór grzybkowy, aby odciąć dopływ wody. I właśnie z tym najczęściej są problemy. Zdarza się tak przeważnie, kiedy zaworek kątowy przez całe lata bywa nieużywany i dochodzi w nim do odkładania się kamienia z wody.

Szczególną uwagę należy zwrócić na pokrętło względnie dźwignię zaworu. Niektóre mniej wartościowe zawory kątowe posiadają te elementy wykonane z plastiku, który ma skłonność do pękania, kiedy użyje się klucza. Próba siłowego zamknięcia zaworu kończy się zwykle jego zniszczeniem, dlatego należy ostrożnie stopniowo i na zmianę zamykać i otwierać zawór, aż próba się powiedzie. Zapobiegawczo dobrze jest każdy zawór kątowy w domu - czy to zawór do pralki, czy do baterii kuchennej – przynajmniej raz w roku zakręcić i odkręcić. Inną częstą przypadłością zaworów kątowych jest ich nieszczelność. Trzeba wybierać między zaworami samouszczelniającymi i zwykłymi. Sączenie się wody może być też wywołane błędem podczas montażu zaworu. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zaworach hydraulicznych.

Zawór kątowy do różnych zastosowań

Rodzaje zaworów odcinających w domowych instalacjach

Oprócz zaworów pełniących prostą rolę zamykania i otwierania przepływu wody, stosuje się regulacyjne zawory kątowe, które ograniczają wielkość ciśnienia przepływu i w razie awarii albo remontu odcinają dopływ wody. Bezpieczeństwo użytkowania instalacji i poszczególnych urządzeń oraz ich trwałość zależą od jakości zaworów. Materiałem do wyrobu zaworów odcinających jest zwykle mosiądz, czyli stop miedzi z cynkiem.

Skład stopu, rodzaj domieszek, technologia wykonania i wykończenia mogą różnić się w zależności od producenta i przeznaczenia zaworu. Na przykład armatura i zawory przeznaczone do kontaktu z wodą pitną muszą mieć odpowiednie atesty dopuszczające. Ich skład chemiczny nie może zawierać szkodliwego dla zdrowia ołowiu albo niklu.

Biorąc pod uwagę technologię wytwarzania można rozróżnić:

  • zawory kątowe kute – ich elementy są formowane w procesie obróbki plastycznej w prasie,
  • zawory kątowe odlewane – ich elementy powstają w procesie odlewania ciekłego metalu w specjalnych formach.

Zawory kute są uważane za trwalsze i bardziej odporne na korozję i obciążenia. Obróbka plastyczna wpływa korzystnie na strukturę materiału, a precyzyjne jej przeprowadzenie zapewnia wysoką dokładność zachowania wymiarów. Polerowanie i galwanizacja powierzchni, jako obróbka wykańczająca, nadaje zaworom lśniącą i gładką powłokę, poprawiającą estetyczny wygląd.

Polecane produkty do uzdatniania wody - sprawdź ceny

Budowa zaworu kątowego i typy zaworów odcinających

Zawór kątowy stanowi połączenie między przewodem wodociągowym i urządzeniem sanitarnym albo gospodarstwa domowego, jak umywalka, spłuczka, zmywarka, pralka albo przykładowo bateria kuchenna.  W razie potrzeby, przez proste przekręcenie dźwigni albo pokrętła zamyka się dopływ wody albo reguluje jego przepływ.

Zawory kątowe są z zasady przeznaczone do pracy z wodą zimną i gorącą, a dopuszczone do wody pitnej posiadają dodatkowe atesty. Są dostępne w połączeniu z zaworem zwrotnym, który służy jako zabezpieczenie przed przedostawaniem się zanieczyszczonej wody z pralki albo innych podobnych źródeł do sieci wodociągowej.

Prosty zawór grzybkowy kątowy może być wyposażony w mały filtr, który dodatkowo wyłapuje zanieczyszczenia wody. Specjalny typ zaworów zwrotnych stanowią zawory z dwoma przyłączami. Na przykład jedno przyłącze doprowadza wodę do zlewozmywaka, drugie natomiast służy do podłączenia zmywarki. Zawór kombinowany podwójny jest zwykle przeznaczony do pracy w zimnej wodzie, jednak coraz częściej bywa instalowany w przewodach wody ciepłej. Ma to uzasadnienie w przypadku zmywarki, która zamiast podgrzewać wodę i zużywać energię, może czerpać ciepłą wodę użytkową z instalacji.

Trwałość zaworu kątowego zależy od jego jakości

Specyfiką pracy zaworu kątowego jest ustawiczny kontakt z wodą. Trwałość zależy od rodzaju materiału, szczelności korpusu i zabezpieczenia elementów wewnętrznych. W najlepszych zaworach kątowych wrzeciono nie styka się w ogóle z wodą, nie ulega więc zatarciu i korozji. Podwójne uszczelnienie zapobiega ewentualnym przeciekom.

Dodatkowy filtr chroni wrażliwe na zanieczyszczenia wody nowoczesne baterie. Jest w stanie wyłapać cząsteczki o wielkości 250 µ. Ze względu na skłonność zaworów kątowych do osadzania się kamienia na wewnętrznych elementach, dobrze jest wybrać model odporny na to zagrożenie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 77,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny