Zawór mieszający do C.O. – zastosowanie oraz rodzaje

Funkcja zaworów do ogrzewanie podłogowego i nie tylko

Zawór mieszający do C.O. to zawór, który pełni kilka bardzo ważnych funkcji. Dzięki niemu można sterować parametrami pracy czy chronić kocioł przed nadmierną korozją wewnątrz. Przykładowo zawór termostatyczny zapobiega przed skraplaniem się wody i wyrównuje poziom obciążenia cieplnego na całym systemie ogrzewania. Pozwala to na osiągnięcie podobnej temperatury na każdym grzejniku oraz równomiernie ogrzanie pomieszczeń.

Montaż zaworu trójdrogowego czy czterodrogowego konieczny jest również ze względu na obecność pompy. Pełni ona funkcję odprowadzającą ciepło z kotła, ale także dzięki niej odbywa się powrót zimnego powietrza do kotła. Sprowadza to się wszystko niestety do korozji niskotemperaturowej, która występując bardzo szybko może zniszczyć wewnętrzne ściany kotła.

Zawór mieszający do C.O. nie jest konieczny przykładowo w przypadku kotła żeliwnego. Wszystko z uwagi na niską wrażliwość żeliwa na korozję. Jednak często zalecane jest nieobowiązkowe zamontowanie zaworu termostatycznego ze względów praktycznych. Montaż zaworu jest konieczny w przypadku kotłów stalowych czy tych podłączonych do ogrzewania niskotemperaturowego.

Zawór spustowy, zawór RTL czy zawory do ogrzewania podłogowego są bardzo ważnym elementem systemu grzewczego. Jest to istotne z uwagi na wymaganą różnicę temperatur pomiędzy kotłem, a instalacją. Zawory do ogrzewania podłogowego doprowadzają zimną wodę do kotła, w którym jest temperatura 60 stopni Celsjusza. Wszystko po to, aby doprowadzić ją do temperatury 30 stopni Celsjusza, które konieczna jest w przypadku instalacji podłogowej. Jeśli planujesz zlecić prace przy wykonaniu instalacji grzewczej, wypełnij ten krótki formularz i sprawdź oferty najlepszych wykonawców.

Zawór czterodrogowy czy zawór trójdrogowy?

W ofercie producentów poza zaworem spustowym czy zaworem RTL można znaleźć dwa rodzaje zaworów mieszających. Najpopularniejszym jest zawór trójdrogowy, który jak sama nazwa wskazuje posiada trzy możliwości podłączenia. Zawór trójdrogowy chroni kocioł przed korozją, dzięki czemu czas jego użytkowania znacznie się zwiększa. Wyrównuje temperaturę na wszystkich grzejnikach oraz reguluje wodę w kotle.

Trzy porty, które znajdują się na zaworze trójdrogowym posiadają swoje odrębne zadania. Każdy z nich pełni inną funkcję, a wszystkie razem są niezbędne do prawidłowego działania kotła. Zawór trójdrogowy obniża temperaturę obiegu grzewczego, reguluje parametry pracy kotła oraz rozprowadza równomiernie ciepło do pomieszczeń. 

Zawory czterodrogowe posiadają cztery porty oraz wewnętrzny element o położeniu regulowanym. Dzięki temu, można go tak dopasować, aby ciecze z różnych obiegów mieszały się lub były całkowicie odcięte. Zawory czterodrogowe z uwagi na obecność siłownika i termostatu charakteryzują się wyższą ceną, ale i pozytywnymi opiniami. Plusem jest to, że zawory czterodrogowe pracują bezobsługowo.

Zawór automatyczny czy zawór termostatyczny?

Zawór automatyczny w porównaniu do zaworu termostatycznego posiada siłownik elektryczny. Nie jest on sterowany ręcznie, a poprzez regulator kotła. Automatyzacja pracy wynika z tego, iż to kocioł reguluje i steruje pracą zaworu. Może to się odbywać poprzez wpływ temperatury zewnętrznej. Taki sposób pracy zaworu inaczej nazywa się regulacją pogodową.

Zawór termostatyczny pracuje w sposób podobny do głowicy termostatycznej przy grzejnikach. Jest to najpopularniejszy rodzaj zaworu mieszającego do C.O. Można ustawić na nim wymaganą temperaturę i taka też będzie utrzymywana podczas pracy kotła. Z racji tego, że jest to ręczny rodzaj termostatu, to aby podkręcić ogrzewanie, trzeba to zrobić poprzez ręczną zmianę ustawień. Termostatyczny zawór mieszający to wybór wart rozważenia.

Zawór mieszający C.O. – cena, opinie oraz porady zakupowe

Przegląd oferty zaworów trójdrogowych oraz zaworów czterodrogowych

Jednym z przykładów zaworów trójdrogowych może być zawór trójdrogowy SRQ3d 3/4" Belimo. Jest to elektrozawór, który posiada elektromechaniczny siłownik. Maksymalna temperatura wody grzewczej, którą może regulować to 95 stopni Celsjusza. Posiada wszystkie funkcje charakterystyczne dla zaworów trójdrogowych. Jego przykładowa cena to 265,75 zł.

Zawór mieszający Afriso 3-drogowy 5/4" znajduje swoje zastosowanie w instalacjach wodnych. Miesza ze sobą zimną i gorącą wodę, aby uzyskać właściwą temperaturę. Produkt posiada praktyczną obudowę oraz łatwe w użyciu pokrętło. Jest to popularny model z bardzo dobrymi opiniami. Cena orientacyjna zaworu trójrogowego Afriso to 268,00 zł.

Zawór mieszający Afriso 4-drogowy 5/4" posiada cztery porty do przyłączania. Stosowany w systemach ciepłej wody użytkowej oraz w instalacjach tradycyjnych czy podłogowych centralnego ogrzewania. Zawór wykonany jest z mosiądzu, co zapewnia jego długą żywotność. Obudowa wykonana jest również z mosiądzu, który zabezpiecza ją przed uszkodzeniami zewnętrznymi.

Wykaz wybranych modeli zaworów mieszających C.O.

Model zaworu mieszającego C.O.

Orientacyjna cena

zawór trójdrogowy z siłownikiem SRQ3d 3/4" Belimo

276,75 zł

Zawór mieszający 3-drogowy Afriso 5/4"

268,00 zł

Zawór mieszający 4-drogowy Afriso 5/4"

268,00 zł

Odpowiedni wybór zaworu mieszającego C.O.

Właściwie dobrany zawór mieszający do centralnego ogrzewania pozwoli zabezpieczyć zarówno kocioł, jak i całą instalację grzewczą. Dlatego warto kierować się kilkoma szczegółami podczas zakupu. Instalacja grzewcza powinna działać sprawnie przez długie lata, dlatego należy zadbać o każdy szczegół.

Istotnym faktem jest to, jaki jest stopień automatyzacji pracy kotła. Najczęściej wybierane i spotykane są te przeznaczone do ręcznego sterowania. Coraz więcej jednak na rynku pojawia się modeli stworzonych, aby w pełni zautomatyzować pracę kotła. Dzięki takiemu wyborowi, korzystanie z kotła może być wygodne oraz komfortowe dla wszystkich domowników.

Decydując się na układ otwarty należy zamontować wyłącznie zawór mosiężny, ponieważ charakteryzuje się większą trwałością i odpornością na osadzanie się kamienia w kotle. Natomiast wybierając układ zamknięty należy zaopatrzyć się w żeliwny zawór. Jeśli jednak wybór padnie na układ z obiegiem wymuszonym, to konieczne będzie wyszukanie zaworu o średnicy pasującej do pompy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny