Zbiornik ciśnieniowy C.O. – krótka charakterystyka

Zasada działania pojemnika ciśnieniowego na wodę

Zbiornik ciśnieniowy C.O. jest to stały zbiornik próżniowy na wodę, który znajduje swoje zastosowanie w centralnych systemach grzewczych. Jego zadaniem jest wyrównanie ciśnienia oraz zabezpieczenie pracy całego systemu. Zbiornik próżniowy jest bardzo ważnym elementem zamkniętych systemów ogrzewania. Zbiorniki ciśnieniowe są tak zaprojektowane, aby mogły wyrównywać wzrost ciśnienia powstały wskutek wystartowania pompy i podniesienia temperatury obiegu.

Pojemnik ciśnieniowy zazwyczaj wyprodukowany jest z wysokiej jakości stali i przedzielony jest na dwie części specjalną membraną. Część gazowa oraz wodna współpracuje ze sobą tak, aby utrzymywać w układzie stałe ciśnienie. Podczas pracy całej instalacji następuje wzrost temperatury, co powoduje wypychanie wody w górę poprzez zwiększenie prężności par. Zbiorniki ciśnieniowe zabezpieczają system przed uszkodzeniem lub rozszczelnieniem przyłączeń grzejników czy zaworów.

Pojemnik ciśnieniowy produkowany jest zgodnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa w Unii Europejskiej. Zbiorniki próżniowe, które utrzymują stały poziom ciśnienia w instalacjach grzewczych muszą być zgodne z dyrektywą PED 97/23/CE dla zamkniętych systemów grzewczych. Obowiązujące normy gwarantują bezpieczeństwo użytkowników centralnego ogrzewania.

Podstawowe zalecenia producentów zbiornika ciśnieniowego C.O.

Uruchamiając zbiornik ciśnieniowy po raz pierwszy, należy zapoznać się z zaleceniami producenta odnośnie danego modelu. Zazwyczaj spotkać można standardowe procedury, nie mniej jednak niekiedy mogą się od siebie różnić w zależności od wybranego zbiornika. Prawidłowy start pojemnika ciśnieniowego to minimalizacja niepożądanych awarii.

Zakupiony zbiornik próżniowy zwykle napełniony jest fabrycznie gazem o stałym ciśnieniu. Na potrzeby montażu należy wyrównać ciśnienie z części gazowej w stosunku do reszty układu grzewczego. Dla zapewnienia komfortu użytkowania ogrzewania centralnego należy cały system wyposażyć w termometr, manometr i zawór bezpieczeństwa.

Inne zastosowanie zbiorników próżniowych

Na rynku dostępne są także zbiorniki ciśnieniowe, których przeznaczenie jest inne niż w przypadku zbiorników próżniowych C.O. Fakt ten utwierdza w przekonaniu, iż zbiorniki ciśnieniowe to ważne elementy wielu układów mechanicznych czy cieplnych. Z powodzeniem znajdą swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

W ofercie producentów znaleźć można przykładowo zbiornik ciśnieniowy do sprężonego powietrza. Innym przykładem może być pojemnik ciśnieniowy do malowania czy do kompresora. Każdy z tych rodzajów zbiorników ciśnieniowych może jednak mieć inną zasadę działania oraz budowę. Sprawdź także ten artykuł o naczyniach przeponowych w instalacjach c.o.

Najpopularniejsze pompy ciepła - sprawdź promocje

Zbiorniki ciśnieniowe na wodę – cena i porady

Pojemnik ciśnieniowy C.O – na co zwracać uwagę?

Decydując się na zakup zbiornika ciśnieniowego, należy brać pod uwagę kilka elementów. Najważniejsze jest to, aby posiadał on objętość nie mniejszą niż około 10% objętości całego systemu. Jest to bardzo ważny szczegół, który decyduje o sprawnym funkcjonowaniu zbiornika. Ominięcie tej zasady może doprowadzić do awarii instalacji.

Obudowa zbiornika ciśnieniowego powinna być wykonana z blachy stalowej, która charakteryzuje się wysoką wytrzymałością. Ważna jest również jakość połączenia wszystkich elementów konstrukcji. Zewnętrzną warstwę powinna stanowić dodatkowa powłoka ochronna i emalia proszkowana. Takie wykończenie zbiornika ciśnieniowego zabezpiecza go przed korozją.

Dodatkowym atutem będzie zastosowana izolacja termiczna. Takie rozwiązanie zmniejsza straty ciepła, które jednak z założenia i zasady działania zbiornika nie są już duże. Funkcję tą może spełniać warstwa termoizolacyjna, która otacza zbiornik ciśnieniowy. Estetyczne wykończenie pojemnika będzie dodatkowo na plus.

Przegląd oferty zbiorników ciśnieniowych C.O.

Koszt zakupu zbiornika ciśnieniowego do systemów grzewczych nie jest wysoki. Ostateczna cena zależy od pojemności zbiornika czy materiału, z jakiego został wykonany. Biorąc pod uwagę fakt, iż zakup zbiornika ciśnieniowego niekiedy jest koniecznością i będzie on służył przez długie lata, to wydatek kilkuset złotych nie jest mocno obciążający dla domowego budżetu.

Wielu producentów posiada zbiorniki ciśnieniowe do C.O. w swojej ofercie. Można wybrać spośród wielu modeli czy pojemności. Poniżej przedstawione zostały przykładowe zbiorniki próżniowe.

Wykaz wybranych modeli zbiorników ciśnieniowych wraz z ceną

Model zbiornika ciśnieniowego C.O.

Przykładowa cena

Naczynie wyrównawcze ocynkowane do C.O. 20 l

126,00 zł

Zbiornik ciśnieniowy 8-litrowy REFLEX do C.O.

109,00 zł

Zbiornik ciśnieniowy wyrównawczy do C.O. Omnigena 24 l

87,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny