Zgrzewarka elektrooporowa do rur PE

Zasada oraz technika zgrzewania elektrooporowego

Popularnym materiałem do wyrobu rur, z których budowane są podziemne systemy rozprowadzania wody i gazu, jest polietylen. Posiada dużą wytrzymałość na zgniatanie i rozciąganie, jest lekki, odporny na czynniki chemiczne oraz łatwy w montażu i naprawie. Liczne zalety polietylenu umożliwiają zastosowanie rur PE do budowy instalacji przemysłowych i komunalnych.

Do łączenia odcinków rur w szczelne instalacje używana jest często metoda zgrzewania elektrooporowego. W tej metodzie wykorzystywane są specjalne kształtki z umieszczonym w nich elementem grzewczym w formie zwiniętego drutu oporowego. Przepływ prądu elektrycznego przez kształtkę zapewnia zgrzewarka oporowa, a rozgrzany drut topi materiał, powodując jego plastyczność. Zewnętrzna powierzchnia rury oraz wewnętrzna powierzchnia kształtki w płynnym stanie przenikają się wzajemnie. Po wystygnięciu powstaje lita struktura materiału zapewniająca szczelne i wytrzymałe połączenie.

Zgrzewarki elektrooporowe umożliwiają polaczenia rur odznaczające się między innymi:

 • zachowaniem niezmienionej średnicy łączonych rur,
 • stałą wytrzymałością materiału w miejscu zgrzewania,
 • pełną automatyzacją procesu zgrzewania rur bez konieczności specjalnej obsługi – kształtki elektrooporowe posiadają kod kreskowy z zapisanymi wartościami napięcia, czasu zgrzewania oraz stygnięcia,
 • niewielkimi rozmiarami i kosztem sprzętu – cennik zgrzewarek jest zróżnicowany.

Proces łączenia rur PE w zgrzewarce elektrooporowej

Dla uzyskania wysokiej jakości połączenia konieczne jest zachowanie pewnych warunków:

 • Przygotowanie powierzchni rur do zgrzewania – okazuje się, że większość problemów powstających podczas zgrzewania elektrooporowego wynika z niewłaściwego przygotowania powierzchni zgrzewanych. Końcówki rur muszą być odcięte prostopadle do długiej osi i pozbawione ostrych krawędzi. Na długości odcinka, który ma być zagłębiony w kształtkę, zewnętrzna, utleniona warstwa rury powinna być usunięta przy użyciu skrobaka. Niedokładnie oskrobane powierzchnie końcówek rur powodują często błędy w powstawaniu zgrzeiny.

Przycięte i oskrobane elementy łączone należy następnie odtłuścić specjalnym środkiem zawierającym prawie 100% alkoholu etylowego. Nie należy stosować do czyszczenia i odtłuszczania rur denaturatu. Przed zgrzewaniem alkohol musi całkowicie odparować, a powierzchnia nie może być wilgotna.

 • Przekrój rur musi być okrągły - ich owalność nie może przekraczać 1,5% zewnętrznej średnicy.
 • Rury muszą być stabilnie ustawione – łączone elementy należy ustawić w osi, unikając przemieszczania elementów podczas zgrzewania. Rury nie mogą też swobodnie zwisać, obciążając kształtkę i miejsce zgrzeiny. Potrzebne są tutaj specjalne uchwyty.
 • Zachowanie odpowiednich parametrów zgrzewania – zalecane parametry, jak wartość napięcia, czas zgrzewania oraz czas stygnięcia, są wprowadzane do zgrzewarki poprzez odczyt kodu umieszczonego na kształtce.
 • Odpowiedni montaż kształtek elektrooporowych – zafoliowane kształtki należy rozpakować przed samym użyciem, aby uniknąć ich zabrudzenia. Podczas montażu trzeba zachować współosiowość z rurami oraz odpowiednią długość wsunięcia rury. Jeśli konieczny jest docisk obejmy do rury, metoda docisku musi być zgodna z zaleceniami producenta kształtek. Błąd w dociskaniu może spowodować przemieszczanie się nadtopionego materiału razem z uzwojeniem. Ewentualne zetknięcie dwóch drutów może spowodować zwarcie w obwodzie elektrycznym i przerwę w zgrzewaniu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze spawarki do plastiku?

Zgrzewarki elektrooporowe oraz inne techniki łączenia rur PE

Nie tylko zgrzewanie elektrooporowe

Połączenie rur z wykorzystaniem przejścia w stan plastyczny odcinków łączonych materiałów poddanych wysokiej temperaturze, można wykonać na różne sposoby z użyciem różnego sprzętu. Poza zgrzewaniem elektrooporowym mamy technikę zgrzewania doczołowego oraz polifuzyjnego. Zgrzewanie polifuzyjne, czyli mufowe, wymaga kształtek, które podgrzane wraz z rurą, tworzą połączenie.

Metoda doczołowa polega na podgrzaniu czół łączonych rur do odpowiedniej temperatury i dociśnięciu ich do siebie. Na skutek docisku oba plastyczne elementy spajają się, tworząc trwałe połączenie. Wykonanie zgrzewu trwa bardzo szybko, dlatego metoda doczołowa jest stosowana przy łączeniu dużych rur na znaczną skalę. Zgrzewanie doczołowe wymaga również zachowania pewnych zasad oraz przygotowania.

 • Zgrzewane powierzchnie powinny być chronione przed nadmiernym nasłonecznieniem albo opadami atmosferycznymi.
 • Końce rur należy odtłuścić i oczyścić przed zgrzewaniem, nie mogą być uszkodzone.
 • Końce rur muszą być okrągłe, w przeciwnym razie muszą być skalibrowane.
 • Czysta i odtłuszczona musi być też płyta grzewcza, a dociskanie końcówek rur pod małym ciśnieniem.
 • Po uzyskaniu odpowiedniej temperatury i usunięciu płyty grzewczej, rury dociska się płynnie uzyskując zgrzanie obu elementów.

Polecane promocje na narzędzia

Zgrzewarki elektrooporowe i ich przykładowy cennik

 1. Novatech - zgrzewarka elektrooporowa ZEEN – cena ok. 4000 zł.
 2. Novatech – zgrzewarka elektrooporowa ZERN – cena ok. 6700 zł.
 3. Wavin – zgrzewarka elektrooporowa QS – cena ok. 5000 zł.
 4. Wavin – zgrzewarka elektrooporowa QuickStream – cena ok. 6100 zł.
 5. Geberit - zgrzewarka elektrooporowa ESG – cena ok. 8100 zł.
 6. Geberit - zgrzewarka elektrooporowa ESG 3 – cena ok. 5400 zł.

Zgrzewarka elektrooporowa – zewnętrzne warunki pracy

Miejsce, w którym wykonuje się zgrzewanie rur, powinno mieć odpowiednią temperaturę bez wiatru i kurzu. W przypadku niskich temperatur nad miejscem zgrzewania rozkłada się namiot ochronny i dmuchawą zwiększa temperaturę powietrza. Opady deszczu albo śniegu wykluczają zabiegi zgrzewania. Wilgoć ma negatywny wpływ na jakość utworzonego polaczenia.

Zgrzewarka elektrooporowa powinna być ustawiona na twardym podłożu. Może to być metalowa albo drewniana płyta. Nie należy ustawiać urządzenia w trawie, na nierównościach terenu i w błocie. Przeciwległe końce łączonych rur dobrze jest zamknąć korkami. Zamknięcie uchroni elementy zgrzewane przed przyspieszonym chłodzeniem, wywołanym przeciągiem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny