Ziemia pod trawnik – rodzaje

Decydując się na założenie trawnika, warto mieć na uwadze kilka polecanych rodzajów gleby. Wyróżniają się one odpowiednimi właściwościami, sprzyjającymi wzrostowi trawy. Do takich gatunków gleby zaliczymy m.in.

  • Czarnoziem – jego zaletą jest wysoki wskaźnik materii organicznej, która następnie rozkłada się tworząc pokaźną warstwę humusu. Dlatego czarnoziem jest prawdziwym bogactwem składników mineralnych korzystnie oddziałujących na wzrost trawy. W zależności od typu czarnoziemu warstwa próchnicza może osiągać od 40 do nawet 100 cm głębokości.
  • Torf – właściwie torf zalicza się do grupy skał osadowych, która powstała na skutek rozkładających się szczątek roślinnych. Torf określany jest również mianem najmłodszego węgla kopalnego. Ze względu na wysoki procent składników mineralnych, wykorzystywany jest on jako jeden z głównych składników ziemi do trawników i rabat kwiatowych.
  • Przygotowana ziemia ogrodowa – jest to specjalnie przygotowana mieszanka różnych typów gleb w odpowiednio zachowanych proporcjach. Wśród głównych składników ziemi ogrodowej znajdziemy torf, piasek, czy też ziemię kompostową.

Polecane nasiona i nawozy do trawnika

Najgorsze efekty uzyskamy na glebie gliniastej oraz piaszczystej. Jednak taka gleba pod trawnik może zostać ulepszona o konkretne typy ziemi. Do gleby piaszczystej zaleca się dodanie kompostu. Ponieważ wyjałowione podłoże ze składników mineralnych nie będzie wystarczającą bazą pod trawę. Natomiast gliniasta gleba pod trawnik jest zbyt zwięzła, co przyczyni się do nieodpowiedniej melioracji wody. W efekcie będzie dochodziło do gnicia korzeni trawy. Jednym z rozwiązań na zwiększenie przepuszczalności gleby jest piaskowanie. Oczywiście ani piasek, ani ziemia gliniasta nie zawierają odpowiedniej ilości składników mineralnych. Dlatego wcześniej piasek należy przemieszać z torfem lub kompostem w proporcji 2:1. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem przygotowania ziemi pod trawnik.

Sprawdź swoją glebę pod trawnik

Niekoniecznie musisz od razu kupować ziemię pod trawnik. Wcześniej warto sprawdzić, jakim rodzajem podłoża dysponujesz. Być może na terenie twojego ogrodu masz wyśmienite warunki do tego, by móc założyć trawnik. Nie trzeba dysponować specjalnymi przyrządami do tego, by ocenić jaka ziemia pod trawnik znajduje się na twojej działce. Wystarczy zrobić prosty test polegający na uformowaniu niewielkiej kulki z wilgotnego podłoża, na którym chcesz posiać trawę.

Jeżeli cała zawartość gleby w twojej ziemi cały czas się rozpada i nie możesz w żaden sposób uformować w dłoni kulki, to znak, że gleba pod trawnik jest zbyt piaszczysta. Ratunkiem w tej sytuacji okaże się domieszka kompostu lub torfu, a także nawozu do trawy. W przeciwnym przypadku, jeżeli ziemia pod trawnik jest gliniasta, z łatwością uformujesz kulkę, która nie będzie chciała się tak łatwo rozpaść. Już wiesz, w jaki sposób należy poradzić sobie ze zbyt zwartym podłożem.

Trawa z rolki podczas układania na glebie, a także najlepsza gleba pod trawnik
Jaka ziemia pod trawnik nadaje się najlepiej i dlaczego właśnie ten rodzaj

W przypadku trawnika nie bez znaczenia jest również odczyn gleby. Trawie nie sprzyja zbyt kwaśna oraz zbyt zasadowa gleba. Bardzo łatwo możesz sprawdzić pH gleby, wykorzystując do tego celu pożyczony kwasomierz polowy bądź kwasomierz elektroniczny. Optymalne pH podłoża powinno wahać się pomiędzy wartościami 5,5 a 6,5. Jeżeli ziemia pod trawnik ma odczyn zasadowy, powinniśmy ją nieco zakwasić. Do tego celu sprawdzi się nawóz do trawy na bazie siarki lub kwaśny torf. Zbyt kwaśne podłoże neutralizujemy stosując wapniowy nawóz do trawy.

Gleba pod trawnik – jak przygotować podłoże

Do zakładania trawnika warto podejść w kilku etapach. Dzięki temu nie tylko wszystkie prace wykonasz samodzielnie, ale jednocześnie nie popełnisz po drodze żadnych błędów. W efekcie będziesz mógł cieszyć się pięknym i zadbanym trawnikiem. Z poniższych wskazówek dowiesz się między innymi, ile ziemi pod trawnik należy podsypać, kiedy zastosować nawóz do trawy, czy też w jaki sposób możemy zabezpieczyć darń przed szkodnikami.

Zanim przejdziemy do konkretnych informacji, ile ziemi pod trawnik będzie stanowić wystarczające podłoże, przejdźmy do prac porządkowych terenu, na którym planujemy posianie trawy. Na początku powinniśmy pozbyć się wszystkich resztek rośliny, a w szczególności korzeni i gałęzi, jak i również kamieni lub odpadów. Następnym krokiem jest spulchnienie gleby. Możemy to wykonać przy pomocy szpadla. Jeżeli jednak do przekopania mamy pokaźny areał, wtedy warto sięgnąć po glebogryzarkę.

Tutaj pojawia się pytanie, ile ziemi pod trawnik należy podsypać. Jeżeli kupujemy czarnoziem lub ziemię ogrodową, to wystarczy już 10 cm warstwa nowego podłoża, by trawa dobrze rosła. Warto mieszankę połączyć i dobrze przemieszać z podłożem, którym dysponujemy. Warto jeszcze dosypać na wierzch cienką warstwę piasku, który zwiększy przepuszczalność wody. Mając na uwadze, ile ziemi pod trawnik jest potrzebne, na pewno o wiele łatwiej będzie ocenić, czy kupować ziemię w workach, czy zamawiać duży transport w tonach. Zanim jeszcze posiejemy nasiona, należy zastosować odpowiedni nawóz do trawy. Na początku powinien on być wzbogacony o azot, fosfor i potas. Wystarczy również w zupełności uniwersalny nawóz do trawy, wtedy jednak nie zapominajmy o późniejszym nawożeniu trawnika.Ziemia ogrodowa – cena

Cena ziemi ogrodowej w dużej mierze jest uzależniona od jej jakości, a także składu. Wiedząc już, jakie jest zapotrzebowanie na nową glebę w przypadku trawnika, który chcemy założyć, będzie nam łatwiej wyliczyć potrzebną ilość ziemi. W przypadku kilku ton ziemi lepiej jest zamówić czarnoziem, którego koszt będzie dużo niższy w porównaniu do ziemi ogrodowej.

Przykładowe ceny ziemi ogrodowej i gleby na trawnik

Nazwa produktu

Cena

Czarnoziem do ogrodu

Cena od 30 zł/tona

Ziemia ogrodowa pod trawnik, pH 5,0-6,0, 80 litrów

14,79 zł

Ziemia ogrodowa pod trawnik Masterra, pH 5,4-6,8

12,80 zł

Nawóz do trawy Florovit 25 kg

31,05 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny