O czym trzeba pamiętać zakładając konto firmowe

Po pierwsze — dopasuj konto do potrzeb

Nawet najlepsze konto nie wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie firmy, jeśli nie będzie współgrało z Twoimi potrzebami. Na początku warto więc określić, czego oczekujesz i jakie są Twoje priorytety. Czy zwykle dokonujesz transakcji gotówkowych czy za pośrednictwem internetu? Czy gotówkę wolisz wypłacać w bankomacie, czy może raczej w placówce bankowej? Zastanów się również, jakich przelewów najczęściej dokonujesz: wewnętrznych, między kilkoma firmowymi kontami, a może zewnętrznych na konta w innych bankach? A może masz wielu zagranicznych kontrahentów i będziesz potrzebować konta walutowego? Podczas poszukiwania konta firmowego miej ciągle na uwadze swoje priorytety i zwracaj uwagę na oferty, które najlepiej im odpowiadają.

O czym trzeba pamiętać zakładając konto firmowe

Po drugie — spróbuj ograniczyć opłaty

Trudno jest znaleźć naprawdę tanie konto bankowe (zobacz więcej) . Chociaż wiele banków reklamuje konta firmowe jako bezpłatne, to w wielu przypadkach mamy tu do czynienia z ukrytymi opłatami. Zanim zdecydujesz się na „konto za 0 złotych”, sprawdź, czy nie jest to jedynie krótkotrwała promocja. Zobacz, czy bezpłatne prowadzenie konta jest bezwarunkowe, czy zależy od liczby transakcji kartą bądź wysokości Twoich obrotów.

Osobną kwestią jest opłata za kartę do konta. Często ona również jest bezpłatna jedynie pod warunkiem dokonywania nią odpowiedniej ilości transakcji. W przypadku konta firmowego może zaistnieć potrzeba wyrobienia kilku kart do konta. Zorientuj się, czy istnieje taka możliwość i jak możesz to zorganizować.

Kolejne opłaty związane są zwykle z przelewami. A te w każdej firmie wykonuje się naprawdę często. Dlatego warto sprawdzić, czy są one bezpłatne, czy też darmowa jest jakaś określona liczba przelewów w miesiącu. Zobacz, jakie opłaty poniesiesz po jej przekroczeniu. Przelewy wewnętrzne, w ramach jednego banku, są zwykle bezpłatne, ale to również należy sprawdzić.

O czym trzeba pamiętać zakładając konto firmowe

Po trzecie — ważne ułatwienia dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy muszą regularnie wykonywać również przelewy do ZUS-u oraz Urzędu Skarbowego. Sprawdź, czy są one bezpłatne. Wiele banków przygotowuje specjalne panele, które pozwalają na szybkie opłacenie ubezpieczenia czy zapłatę podatków. Automatycznie wstawiają aktualne kwoty składek zusowskich, przypominają również o zbliżającym się czasie zapłaty. To praktyczne ułatwienie i wartościowa pomoc, zwłaszcza dla osób mających tendencję do zapominania o takich ważnych terminach.

Wielu przedsiębiorców załatwia sprawy firmowe na tablecie czy smartfonie. Jeśli zaliczasz się do nich, poszukaj banku mającego funkcjonalną aplikację, dzięki której szybko sprawdzisz stan konta czy historię przelewów, a także zapłacisz zaległą fakturę. Wartościowe są również programy lojalnościowe dla stałych klientów, dzięki którym otrzymasz atrakcyjne oprocentowanie kredytu firmowego czy kartę kredytową.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny