Wybór blachodachówki na dach – długie arkusze cięte na wymiar czy niewielkie moduły?
Blachodachówka to coraz częstszy wybór jeśli chodzi o dachy domów jednorodzinnych. Odpowiednio zamontowane i zadbane stalowe pokrycie dorównuje dachówkom ceramicznym pod względem trwałości. Również pod względem estetycznym dogania ciężkie pokrycia, dzięki nowoczesnym technologiom wytwarzania oraz powłokom ochronno-dekoracyjnym. Poza aspektami wizualnymi, blachodachówka posiada jeszcze kilka innych zalet. Koszt robocizny i podkonstrukcji na pewno będzie mniejszy niż przy dachówce ceramicznej, a montaż przebiega szybciej. Jeśli już jesteś przekonany do dachu ze stali, to pozostaje jedynie zdecydować się na typ i kształt blachodachówki. Rozróżniamy dwa rodzaje - arkusze cięte na zamówiony przez inwestora wymiar i gotowe, niewielkie moduły, z których układane jest pokrycie, zwane potocznie panelówkami. Co musimy wziąć pod uwagę przy wyborze?
Rodzaj dachu
Dużą rolę odgrywa konstrukcja dachu i jego wielkość. Jeśli połać jest prosta, czyli składa się z jednej lub dwóch dużych płaszczyzn, to najlepszym rozwiązaniem będzie wybór blachodachówki ciętej na wymiar. Dlaczego? Dzięki długim arkuszom wykonanym na konkretną długość, montaż takiego dachu przebiegnie bardzo szybko, ze względu na dużą powierzchnię krycia (ok. 6 m2 przy jednym arkuszu). Potrzebną ilość materiału wylicza się na podstawie powierzchni krycia dachu, co zrobi od ręki pracownik w punkcie handlowym. Ze względu na to, że materiał jest przygotowywany indywidualnie do konkretnego zamówienia, trzeba się liczyć z nieco dłuższym czasem oczekiwania na materiał.
Dachy wielospadowe lub prostsze, ale z dodatkowymi konstrukcjami doświetlającymi czy ozdobnymi, mogą być oczywiście pokryte blachodachówką na wymiar, ale nie ma takiej potrzeby. Dostępne na rynku blachodachówki panelowe (dostępne na https://pruszynski.com.pl/blachodachowki-panelowe.php) to nieduże dwumodułowe arkusze, które są znacznie bardziej poręczne i lżejsze. Dzięki temu swobodnie można nimi manewrować, więc montaż i przycinanie, które jest konieczne przy dachu skomplikowanym, jest dużo łatwiejsze, niż w przypadku długich arkuszy na wymiar. Panelówki to również łatwiejszy transport i składowanie.
Styl dachu
Innym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest kształt przetłoczenia. Jeśli czujemy się zainspirowani minimalizmem i nowoczesnymi, prostymi liniami, zdecydowanie warto przyjrzeć się propozycji blachodachówek płaskich. Oferta dostępna na rynku jest dosyć szeroka – do wyboru mamy panel dachowy NA RĄBEK, który wpisuje się w proste formy oraz blachodachówkę PŁASKĄ i PŁASKĄ PLUS (różnią się one jedynie drobnym przetłoczeniem wzmacniającym). Dzięki niemalże idealnie płaskim powierzchnią jesteśmy w stanie uzyskać efekt gładkiej tafli dachowej, która nie rzuca się w oczy i współgra z otoczeniem.
Dach jednak nie musi być niewidoczny! Domy w tradycyjnym stylu są w modzie zawsze – właśnie ze względu na klasyczną architekturę. Dlatego blachodachówka ukształtowana w regularną falę, wciąż znajduje swoich fanów. Firma Blachy Pruszyński posiada w swojej ofercie takie pokrycia np. blachodachówka SZAFIR i RUBIN. Delikatną wariacją obłych kształtów i ostrych kątów jest blachodachówka REN dostępna w wersji panelowej i ciętej na wymiar. Jeśli interesuje nas jednak coś bardziej sielskiego, to zdecydowanie sprawdzi się w takim wypadku panel dachowy REGLE, który jest imitacją gontów drewnianych i świetnie sprawdzi się na domkach wakacyjnych czy góralskich.
Na końcu pozostaje nam jedynie wybór koloru, a co ważniejsze – wybór rodzaju powłoki. To właśnie lakier ochronny zapewnia nam trwałość na dziesięciolecia oraz utrzymuje głęboką kolorystykę, pomimo mijających lat. Powłoki poliuretanowe to obecnie najtrwalsza opcja na rynku. Blachy Pruszyński przyznaje do 50 lat gwarancji na blachodachówki nimi pokryte (PUMAT i PURLAK).
Artykuł sponsorowany