laptop

Parametry – na co zwrócić uwagę?

Gdy stajemy przed decyzją, który zasilacz do laptopa będzie odpowiedni, należy pamiętać, że kluczową rolę odgrywają parametry zasilania AC, czyli prądem przemiennym (alternating current). Należy sprawdzić, jakie jest napięcie zasilacza. Parametr jest podawany w voltach (V) i musi być zgodny z wartością figurującą na laptopie. W teorii różnica może wynosić 1 V, ale w rzeczywistości nawet takiej tolerancji może nie być. Natężenie prądu podawane w amperach (A) wskazuje maksymalny prąd, jakim może zostać obciążony zasilacz. Parametr zasilacza powinien być równy parametrowi laptopa lub większy. Jeżeli zostanie podłączony do niego zasilacz o niższej ilości amperów, istnieje prawdopodobieństwo wywołania awarii komputera. Ryzyko wiąże się z faktem, że podzespoły nie uzyskają wymaganej ilości prądu do pracy. Kolejną istotną rolę odgrywa moc zasilacza określana w watach (W), która stanowi iloczyn napięcia i natężenia prądu. Sytuacja wygląda identycznie jak w przypadku natężenia prądu – moc zasilacza może być większa niż moc laptopa.

Wtyk – rodzaj dostosowany do modelu laptopa

Jeśli zasilacz zepsuje się lub zostanie zgubiony, przy zakupie nowego trzeba wziąć pod uwagę nie tylko parametry, ale również rodzaj wtyku. Na rynku jest wiele rodzajów laptopów, a w konsekwencji mamy do czynienia z kilkudziesięcioma zróżnicowanymi wtyczkami. Najłatwiej dopasować zasilacz komputerowy, gdy dysponujemy danymi dotyczącymi wymiarów wtyczki, ale można je również zmierzyć za pomocą suwmiarki. Najprostsze rozwiązanie, jeśli posiadamy stary zasilacz, to zabrać go ze sobą do sklepu i poprosić sprzedawcę o pomoc. W sklepie Seltrade.pl wymiary są podawane przy każdym wtyku. Warto pomyśleć dodatkowo o zasilaczu samochodowym, który dopasowuje się na takiej samej zasadzie jak zwykłą wersję. Przed zakupem należy zastanowić się, jaki zasilacz faktycznie jest potrzebny.

Jak przedłużyć żywotność zasilacza?

Zakup zasilacza nie stanowi wielkiego wydatku, ale po co kupować nowy, jeżeli żywotność urządzenia można przedłużyć. Większość osób zupełnie nie dba o kabel i stąd wynika najwięcej awarii. Splątany i poskręcany łatwo ulega uszkodzeniu. Również mocne naciąganie nie służy jego trwałości. Ponadto należy zwrócić uwagę na kolejność podłączania laptopa do źródła zasilania. W pierwszej kolejności trzeba złączyć kabel prowadzący do gniazdka zasilającego bezpośrednio z zasilaczem. Drugi krok stanowi podłączenie zasilacza do gniazdka, z którego będzie pobierany prąd. W ostatnim kroku należy podłączyć wtyczkę zasilacza do laptopa. Zasilacz nie powinien być przechowywany w pobliżu źródła ciepła, aby się nie nagrzewał.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny