Buty ochronne

Pracownicy wszelkiego rodzajów zakładów produkcyjnych, warsztatów, czy firm budowlanych doskonale znają dyskomfort, jaki często wiąże się z koniecznością noszenia obuwia roboczego. Zakupywane przez firmę produkty są niejednokrotnie niewygodnymi butami słabej jakości, które zostały wybrane jako obuwie robocze wyłącznie z powodu niskiej ceny i łatwej dostępności.

Rynek akcesoriów i odzieży BHP jest dosłownie zalewany przez produkty, które ledwie spełniają standardy stawiane im przez odpowiednie normy i przepisy. Pracodawcy, którzy nie chcą narażać swoich pracowników na problemy zdrowotne i pragną zapewnić im komfortowe i higieniczne produkty pracy powinni rozważyć korzystanie z zaufanych, powszechnie uznanych za dobre marek odzieży BHP. Tylko w ten sposób odzież robocza będzie stanowiła doskonałe uzupełnienie stanowiska roboczego, a nie, jak uważa większość pracowników, konieczny element przeszkadzający w wykonywaniu zadań. Dziś skupimy się na modelach butów ochronnych – które z nich warto kupić i dlaczego?

Podział butów ochronnych i roboczych

Pojęcie butów ochronnych i butów roboczych jest często używane naprzemiennie, co z technicznego punktu widzenia jest błędem. W kontekście obuwia roboczego rozróżniamy bowiem trzy różne rodzaje uzależnione od zagrożeń, przed którymi dane buty zabezpieczają.

Mamy tu więc obuwie bezpieczne oznaczone literą S (od angielskiego safety – bezpieczeństwo), ochronne oznaczone literą P (od angielskiego protective), oraz zawodowe oznaczone literą O (z angielskiego occupational). Obuwie S posiada właściwości ochronne w postaci podnosków, których wytrzymałość na uderzenie wynosi 200J, obuwie P również posiada podnoski, jednak ich wytrzymałość wynosi tu 100 J. Obuwie O posiada cechy ochronne przed urazami, które mogą pojawić się w miejscach pracy i jest przeznaczone do codziennego użytkowania w miejscach, w których nie ma potrzeby stosowania podnosków w butach. Poniżej kilka przykładów wygodnych i ładnych butów ochronnych, które są warte uwagi każdego przedsiębiorcy. Wszystkie przykłady pochodzą ze sklepu z obuwie ochronnych i roboczym - GABI.

Pięknie wykończone, stylowo wyglądające buty ochronne Cofra BRC-Asphalt to wygodne i bezpieczne trzewiki nadające się idealnie do pracy w warunkach kontaktu z gorącymi powierzchniami. Zgodne z normami EN 20344 oraz EN 20345, pokryte wodoodporną skórą bez podszewki, uzupełnione wkładką zapewniającą zwiększoną izolację termiczną i komfort noszenia, z podeszwą odporną na przekłucia oraz temperaturę do 300 stopni Celsjusza – te buty z pewnością spełniają swoje zadanie na stanowisku pracy.

Cobra BRC Asphalt

Cofra BRC-Asphalt

Postronny obserwator musiałby jednak długo zastanawiać się zanim oceniłby, że buty te są faktycznie ochronnym obuwiem roboczym! Producent postarał się, aby obuwie wyglądało jak prosto z dobrego salonu obuwniczego. Każdy pracownik chciałby pojawić się w takich trzewikach.

Dla pracowników branży elektronicznej polecamy natomiast Cofra BRC-Jungle, które z daleka również nie prezentują się jak typowe obuwie robocze. Buty wykonane z wytłaczanej skóry i zapinane na rzep spełniają normy EN 20344, EN 20345, oraz EN 61340-5-1 i wykazują rezystancję 0,75-35 Ohm. Wyściółka buta to przewiewna, wysoce odporna na otarcia podszewka ze 100% poliamidu.

Cobra BRC Jungle

Cofra BRC-Jungle

Wkładka umieszczona w bucie wspiera śródstopie i została wykonana z miękkiej pianki poliuretanowej, która dopasowuje się do kształtu stopy i zapewnia ogromny komfort chodzenia. W podeszwie umieszczono tradycyjnie już antyprzebiciową tkankę APT oraz wzmocniony, kompozytowy podnosek buta dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa.

Na koniec proponujemy jeszcze model butów ochronnych, który tak spodobał się użytkownikom butów roboczych, że został przemycony do modeli obuwia codziennego i dziś stanowi jeden z głównych modelów butów zimowych. SB Portwest FW17 to tradycyjne trzewiki wykonane z bardzo wysokiej jakości skóry licowej, z miękko wykończonym kołnierzykiem i językiem dla zapewnienia pełnego komfortu użytkowania.

sb-portwest

SB Portwest FW17

Wykończenie wewnętrzne jest tu niezwykle miękkie, a przy tym trwałe i oddychające, co jest kwestią niezwykle istotną w odniesieniu do butów ochronnych. Podeszwa trzewika jest odporna na działanie olejów i kwasów, a także temperatury do 200 stopni Celsjusza, a sam buty posiada stalowe podnoski ochronne.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny