Wykładziny dywanowe - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci

Wykładziny dywanowe to popularne materiały do wykańczania podłóg w domach i mieszkaniach. Niektóre odmiany pojawiają się w budynkach użyteczności publicznej. Tego typu dywany chronią przed hałasem i zimnem. Są łatwe w montażu a do tego miękkie i sprężyste, co zachęca do zakupu. Zanim jednak odwiedzimy sklep warto dowiedzieć się, jakie są rodzaje wykładzin. Tym właśnie zajmiemy się w niniejszym artykule.

Wykładziny dywanowe – podkłady i sploty

Gdy wybieramy się do sklepu interesują nas przede wszystkim solidne i stosunkowo tanie wykładziny. Duży wpływ na podjęcie decyzji ma też barwa materiału, czarna, zielona czy inna pasująca do wystroju. Poza tymi podstawami warto zwrócić uwagę na podkład wykładziny. To właśnie on decyduje, na jakim podłożu możemy ułożyć konkretne dywany. Do wyboru mamy cztery rodzaje podkładów. Różnią się materiałem, z jakiego powstały. Jest to odpowiednio gąbka, juta, filc oraz rzadziej stosowana guma kauczukowa.

Wykładziny dywanowe na podkładzie z gąbki są często wybierane. Bardzo dobrze tłumią dźwięki i są dobrym izolatorem termicznym. Należy układać je na posadzki betonowe. Przy czym zaleca się unikać pokrywania nimi parkietów. Równie popularne są podkłady z juty.Ten materiał jest odporny na wyższe temperatury i odznacza się dobrą przyczepnością. Jednym z nowszych rozwiązań jest wykorzystanie filcu. Charakteryzuje go uniwersalność. Dywany na takim podkładzie można układać na każdym rodzaju podłoża. Najrzadziej stosowana jest guma kauczukowa. Baza wykładziny tego typu jest stosunkowo sztywna. Do tego odznacza się dobrą izolacją termiczną i akustyczną.

Szara wykładzina czy jakakolwiek inna ma też runo o różnych splotach. Na to też należy zwracać uwagę odwiedzając sklep. Często stosowana jest wersja igłowa. Są to gęste i ciasno splecione włókna. Ma cienki przekrój, dzięki czemu jest bardzo wytrzymała. W domach pojawiają się też wykładziny dywanowe typu scroll. Tu runo ma wyższe i niższe pętelki, dzięki czemu ładnie się prezentuje. Tymczasem odmiana cut&loop składa się z wysokich pętelek. To sprawia, że dywany są miękkie i grube. Tymczasem odmiany, shaggy mają cięte, długie i luźne włosie. Są przyjemne w dotyku, ale powinny znajdować się w mało uczęszczanych pomieszczeniach. Za najbardziej luksusowe wykładziny uchodzą wersje typu saxon.

Wykładziny na wymiar – runo z naturalnych materiałów

Czarna, zielona czy szara wykładzina ma runo o różnym splocie. Teraz warto opisać, z jakich materiałów powstaje owe runo. Jednym z często używanych naturalnych surowców jest wełna. Bardzo dobrze izoluje ciepło, nie przyciąga kurzu i jest miła w dotyku. Co ważne wełna nie jest łatwopalna, co zapewnia duże bezpieczeństwo. Wśród tych zalet można znaleźć jeden znaczący mankament. Jest nim cena tych dywanów na wymiar. Nie są to tanie wykładziny. Za metr kwadratowy trzeba zapłacić od 70 do 140 zł. Choć oczywiście zdarzają się droższe propozycje. Jednym z wiodących producentów tego typu wykładziny jest firma Best Wool Carpets.

Wełna to nie jedyny naturalny materiał wykorzystywany do produkcji wykładzin. Ciekawym surowcem do stworzenia runa jest trawa morska. Odznacza się dużą wytrzymałością. Bardzo długo opiera się przed ścieraniem. Stosuje się ją w często odwiedzanych pomieszczeniach. Nie nadaje się do sypialni, bowiem kontakt bosych stóp z trawą morską nie należy do najprzyjemniejszych. Cena takiej wykładziny na wymiar nie jest mocno wygórowana. Utrzymuje się w okolicach 100 zł/m². Interesujące są też wykładziny z włókna kokosowego. Niejeden sklep ma je w swojej ofercie. Ten materiał oferuje wiele wzorów, dzięki czemu można go dopasować do różnych aranżacji. Cena tego typu wykładzin jest zbliżona do wersji wełnianych.

Tanie wykładziny z tworzyw sztucznych

Tanie wykładziny produkuje się z tworzyw sztucznych. Jednym z najczęściej wykorzystywanych jest nylon. Dywany z tego materiału odznaczają się wieloma zaletami. Po pierwsze są niezwykle odporne na rozciąganie, zginanie oraz ścieranie. Do tego nylon to tworzywo niepalne i niewchłaniające wilgoci. Bardzo łatwo nadać mu wymagany kolor. Dzięki temu występuje szara wykładzina, ale też czarna, zielona, czerwona. Barw do wyboru jest tak wiele, że nie sposób je wszystkie wymienić. Są też oczywiście pewne wady. Nylon zwany też poliamidem jest podatny na zabrudzenia i odbarwienia. Może się też elektryzować. Jednakże te mankamenty w pewnym stopniu rekompensuje cena. Za metr kwadratowy nylonowej wykładziny zapłacimy od 20 do 50 zł.

Wykładziny na wymiar powstają też z polipropylenu, choć jest to rzadsze rozwiązanie. Trzeba jednak przyznać, że niejeden sklep ma takie dywany w ofercie. Wspomniane tworzywo łatwo utrzymać w czystości. W przeciwieństwie do nylonu jest odporne na zabrudzenia. Nie jest jednak tak wytrzymałe na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Do tego paleta barw jest uboższa, ponieważ polipropylen sprawia trudności podczas barwienia. Oczywiście dostępna jest czarna, zielona czy szara wykładzina. Plusem jest to, że ten materiał sprawdzi się w sypialni, bo jest dość przyjemny w dotyku. Do zakupu może też skłaniać cena. Za metr kwadratowy najtańszej wykładziny zapłacimy 20 zł. Droższe wersje przekraczają 40 zł.