Wykończenie mieszkania

Malowanie, szpachlowanie, wiercenie, zdzieranie, klejenie, skręcanie – w dwójkę to wszystko powinno pójść sprawniej, prawda? A gdzie tam! Zdaniem psychologów remont stanowi prawdziwy sprawdzian dla fundamentów związku, bo wiele mówi o władzy i dynamice w naszej relacji. Prace remontowe wiążą się bowiem z koniecznością ciągłego podejmowania różnych decyzji, wymagają też szukania kompromisów i umiejętnego zarządzania wspólnym budżetem. Słowem: współpracy. Nic dziwnego, że czynności związane z wykańczaniem wnętrz skutecznie wydobywają na światło dzienne rysy i pęknięcia najlepszych nawet związków.

A miało być tak pięknie

On robi wszystko i się wścieka, że ja się nie udzielam. A ja chcę się udzielać, chcę pomagać, coś zrobię - i jestem opierdzielana, że nie tak, że dwie lewe ręce... No więc zostawiam - i znowu opierdziel - że nic nie robię, że się nie udzielam. Błędne koło… – tak jedna z internautek opisuje horror, jakim okazał się wspólny remont mieszkania. Niestety nie ona jedna źle wspomina wicie domowego gniazdka. A przecież inwestycja we własne miejsce do życia powinna raczej jednoczyć niż dzielić. Czemu wspólne remonty rujnują związki? Czemu tak często prowadzą do kryzysów w naszych związkach?

Przede wszystkim prace remontowe zaburzają dotychczasowy rytm życia. I to na co najmniej kilka tygodni. W tym czasie nasz dom pogrąża się w chaosie, brudzie, nieładzie i pyle, a my musimy żyć w polowych warunkach. Nic dziwnego, że na wierzch wychodzą często skrywane dotąd problemy lub sposoby reagowania na stres. Nawet pozornie banalna decyzja w sprawie koloru ścian może stać się podstawą do kłótni. Wiele par w czasie wykańczania wnętrz odkrywa również, że dzieli je samo podejście do pracy – jedno stawia na natychmiastowe efekty, drugie natomiast preferuje pracę bez pośpiechu. A to może prowadzić do konfliktów.

Problemem bywa też ciągłe przemęczenie. Wiele parza remontswojegomieszkania bierze sięwieczorami, nocą albo w weekendy po powrocie z normalnej pracy. To sprawia, że atmosfera bywa bardzo napięta. Pewnym rozwiązaniem jest wynajęcie ekipy remontowej, ale pracę majstrów też warto nadzorować. Co tu dużo mówić: pogodzenie prac wykończeniowych z pracą zarobkową stanowi wyzwanie samo w sobie.

Wiele par decyduje się na samodzielny remont, choć brakuje im do tego odpowiedniego przygotowania merytorycznego. Wiedzą tyle, ile przeczytają w internecie lub usłyszą od znajomych. Dlatego starcie z rzeczywistością bywa wyjątkowo bolesne. Niestety na przyznanie się do błędów często nie pozwala honor i ambicjaostrzega Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space.

Wykończenia wnętrz

Jak przetrwać remont bez kłótni

Przy remoncie w dwójkę nie da się uniknąć sprzeczek i nieporozumień, ale można znacznie zredukować ich ilość. Przede wszystkim warto jeszcze przed rozpoczęciem prac spisać punkt po punkcie podstawowe ustalenia: kolory farb, fakturę tapety, wzór kafelków. W ten sposób unikniemy późniejszych dyskusji o detale i upewnimy się, że dążymy do tego samego. Dobrym pomysłem jest też wyraźny podział kompetencji – pozwoli nam to nie wchodzić sobie w ustalony dla każdego zakres obowiązków.

Wspólne wykańczanie wnętrz to idealna okazja do wzajemnego poznania swoich słabych i mocnych stron. Niestety wiele par w trakcie remontu zapomina, że tworzy jedną drużynę i ma ten sam cel. Efekt? Opłakany. A przecież remont to jedynie okres przejściowy i nie warto z jego powodu niszczyć wieloletnich relacji.

Minimalistyczny nowoczesny styl

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny