Wykładzina dywanowa czy dywan: co sprawdzi się w twoim salonie?
Wykładzina dywanowa czy dywan: co sprawdzi się w twoim salonie?

Dywan Nexus Shaggy Taupe

Nawet najbardziej efektowną podłogę z paneli czy drewna warto ozdobić dywanem lub wykładziną, ponieważ w ten sposób wnętrze staje się bardziej przytulne i przyjazne zarówno dla mieszkańców, jak i dla gości. Oba sposoby wykończenia mają swoje zalety. Trzeba więc zastanowić się, który z nich najlepiej sprawdzi się w naszym salonie. Co zatem warto wiedzieć przed zakupem?

Najważniejsze różnice

Dywan i wykładzina dywanowa mają sporo cech wspólnych, ale zacznijmy od wskazania najistotniejszych różnic. Podstawową cechą odróżniającą dywan od wykładziny są ich wymiary. Wykładziny, podobnie jak deski podłogowe czy płytki ceramiczne, kupujemy w metrach kwadratowych, z myślą o pokryciu podłogi danego pokoju lub całego mieszkania. Z kolei dywan ma odgórnie określone wymiary, wobec czego dopasowujemy jego kształt do przestrzeni w salonie. Kolejną rozbieżnością jest fakt, że wykładziny praktycznie w stu procentach wykonywane są mechanicznie, natomiast wciąż możemy dostać dywany plecione ręcznie. Obie metody mają swoje zalety, ale też wady.

Kiedy lepszy będzie dywan?

Dywan, w przeciwieństwie do wykładziny, stanowi raczej element dekoracji niż praktyczny sposób wykończenia podłogi. Jeśli w salonie mamy położone piękne deski albo stylowe panele, szkoda zakrywać ich urodę w całości. Oczywiście dywany mają też praktyczne zastosowanie. Pozwalają uniknąć zarysowań na podłodze, dlatego często umieszcza się je pod stolikami i krzesłami. Nieduże dywany to często ulubione miejsce spoczynku naszych czworonogów. Psy i koty z pewnością docenią kawałek przyjemnego, miękkiego podłoża, jak np. Nexus Shaggy Taupe, gdzie będą mogły odpocząć w pobliżu swoich właścicieli.

Wykładzina w twoim salonie

Odwrotnie niż w przypadku dywanów, wykładzina sprawdzi się tam, gdzie chcemy zakryć całą podłogę. Czasami wymiana desek czy paneli bywa nieopłacalna, a przykrywając powierzchnię wykładziną, zyskujemy przyjemny w dotyku materiał. Dopasowując rozmiar wykładziny, można wypełnić dosłownie każdy kąt salonu, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać pomieszczenie w czystości, bez kurzu, który gromadzi się np. w zakamarkach między dywanem a podłogą. Na wykładzinie dywanowej bez problemu rozstawimy komplet mebli bez ryzyka zarysowania podłogi. To również świetne rozwiązanie, jeśli mamy małe dzieci, które jeszcze nie chodzą. Dużo przyjemniej stawia się pierwsze kroki na miękkiej wykładzinie w stylu Lily Szary niż na twardych deskach lub płytkach.

Wykładzina dywanowa czy dywan: co sprawdzi się w twoim salonie?
Wykładzina dywanowa czy dywan: co sprawdzi się w twoim salonie?

2 Wykładzina Lily

Co wybrać do naszego salonu?

Ważnym aspektem jest również ogólny wystrój wnętrza naszego salonu. – Jeżeli wykończyliśmy pokój w klasycznym stylu, na podłodze z pewnością lepiej będzie się prezentować gęsty, bogato zdobiony dywan. Z kolei we wnętrza urządzone w nowoczesnym, minimalistycznym stylu doskonale wkomponuje się wykładzina dywanowa ze względu na prostszy kształt i mniejszą liczbę ornamentów. W tej sytuacji unikajmy kolorowych motywów – korzystniej będą wyglądać figury geometryczne lub zupełny brak wzorów – podpowiada ekspert KOMFORT.

Ważna funkcjonalność

Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze między dywanem a wykładziną, jest przeznaczenie pokoju. Salon to przestrzeń codziennego użytku, która jest intensywnie eksploatowana. Jeżeli zależy nam na utrzymaniu podłogi w dobrym stanie przez dłuższy czas, lepszym rozwiązaniem będzie wykładzina. To również korzystna opcja w małych mieszkaniach, gdyż wykładzina, zwłaszcza jednolita, może optycznie powiększyć nawet niewielki salon. Świetnym na to przykładem jest wykładzina Sirius Biały. Jednak jeżeli naszym priorytetem jest nadanie salonowi eleganckiego stylu, warto zastanowić się na efektownym dywanem. Ten sposób wykończenia podłogi polecamy też posiadaczom zwierząt, ponieważ usunięcie sierści z niewielkiego dywanu i drewnianej podłogi jest prostsze niż odkurzanie całego pokoju wyłożonego materiałem.

Wykładzina dywanowa czy dywan: co sprawdzi się w twoim salonie?
Wykładzina dywanowa czy dywan: co sprawdzi się w twoim salonie?

3 Wykładzina Sirius

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny