Wykładzina PCV - ceny, popularne wzory, opinie, porady, co wybrać i gdzie kupić

Wykładzina PCV oddaje nam do dyspozycji wiele cennych zalet. Nie sprawia trudności podczas montażu i jest odporna na uszkodzenia. Podłoga PCV opiera się również wilgoci i łatwo utrzymać ją w czystości. To jednak tylko podstawowe zalety linoleum. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi i nie tylko tym. Opiszemy rodzaje i wzory, w jakich występuje wykładzina PCV. Opiszemy też jak wygląda układanie wykładziny PCV.

Wykładzina PCV i jej charakterystyka

Wykładzina PCV jest łatwym w montażu i elastycznym pokryciem podłogowym. Bywa też określana, jako linoleum, choć nie jest to do końca precyzyjne. Głównym surowcem stosowanym do jej produkcji jest polichlorek winylu. Dzięki zastosowaniu tego materiału, podłoga PCV jest odporna na odkształcenia i uszkodzenia. Co równie ważne nie poddaje się ścieraniu i z łatwością można ją utrzymać w czystości. To sprawia, że wykładzina PCV jest często wykorzystywana w domowych kuchniach i łazienkach. Te wykładziny spotyka się też w budynkach użyteczności publicznej. Istotne dla klientów jest to, że podłoga PCV występuję w dwóch podstawowych odmianach.

Na początek wykładzina PCV homogeniczna(jednorodna). Praktycznie w całości wykonuje się ją z polichlorku winylu. To sprawia, że może się pochwalić jednorodną strukturą. Na powierzchni wytłacza się specjalny wzór antypoślizgowy. Opisywana wykładzina PCV do łazienki jest mocna a przy tym elastyczna i odporna na ścieranie. Nawet po kilku latach nie zmieni wyglądu. To wpływa na pozytywne opinie użytkowników. Homogeniczna wykładzina PCV Najczęściej jest jednokolorowa. Nie oznacza to, że nie występują inne wzory wykładzin. Może być biało-czarna, cętkowana itp. Dzięki doskonałym parametrom układanie wykładziny PCV w uczęszczanych pomieszczeniach to świetne rozwiązanie.

Warta uwagi jest też druga odmiana a mianowicie podłoga PCV heterogeniczna. Gumolity tego typu mają kilka warstw. Pierwszą jest podłoże, na nim układa się włókno szklane. Na tak skonstruowanym rdzeniu opiera się warstwa dekoracyjna. Ona z kolei jest ochraniana przez kolejną warstwę winylu. Jest to podstawowa podłoga PCV. Istnieją też odmiany z dodatkowymi warstwami. Jeśli zaś chodzi o wzory wykładzin, to jest ich wiele. Nie tylko biało-czarna szachownica, występuje znacznie więcej kolorów. Wrócimy do tego zagadnienia nieco później. Teraz skupimy się na najważniejszych zaletach, które oferuje nam podłoga PCV.

Podłoga PCV – największe zalety

Wiemy już, że wykładzina PCV do kuchni czy salonu powstaje z polichlorku winylu. Bywa jednak określana, jako linoleum. Jak już wspomnieliśmy nie jest to do końca precyzyjne określenie. Trzeba, bowiem wiedzieć, że linoleum(czy też zamienna nazwa gumolity) powstaje z naturalnych, nieprzetwarzalnych surowców. Z uwagi na bardzo podobne właściwości będziemy korzystać z tej nazwy. Zresztą, wszystkie elastyczne wykładziny często występują pod tą samą nazwą. Po uporaniu się z terminologią przechodzimy do zalet, jakie daje wykładzina PCV do łazienki czy pokoju.

Przede wszystkim wykładzina PCV do łazienki lub salonu jest odporna na wilgoć. Nie chodzi tu tylko o wodę, ale też wszystkie ciecze. Do tego nie reaguje na kontakt z większością rozpuszczalników. Możemy być, więc pewni, że nasze domowe gumolity nie zniszczą się po kontakcie z woda. Wykładzina nadal będzie biało-czarna lub kolorowa. To łączy się z kolejną zaletą. Wykładzina PCV do kuchni jest bardzo odporna na zabrudzenia. Nie ma tu znaczenia czy jest to wersja jednorodna czy wielowarstwowa. Dlatego właśnie bardzo często są to wykładziny kuchenne i łazienkowe.

Linoleum, o czym już wspomnieliśmy, bardzo dobrze opiera się ścieraniu. Może być użytkowane przez wiele lat. Nawet mocne eksploatowanie materiału nie wpłynie znacząco na jego wygląd. Ta cecha decyduje o uniwersalności podłogi i wpływa na świetne opinie użytkowników. W każdym dobrym sklepie znajduje się wykładzina PCV do kuchni, wykładzina PCV do łazienki, salonu czy przedpokoju. Co ważne wersje jednorodne należą do najwytrzymalszych. W związku z tym wykorzystuje się je w biurach, urzędach itp. Słowem, w często odwiedzanych miejscach.

Gumolity radzą sobie też z niszczącym działaniem słońca. Tylko długotrwały kontakt z promieniowaniem UV może sprawić, że wyblakną. Skoro wykładziny kuchenne znajdują się pod dachem, jest mało prawdopodobne by do tego doszło. To nadal nie wszystkie zalety linoleum. Wykładziny PCV do łazienki lub innego pomieszczenia łatwo utrzymać w czystości. Do tego dość dobrze tłumią dźwięki. Nie bez znaczenia jest też bardzo atrakcyjna cena tych pokryć podłogowych. Jeszcze jedno, do montażu nie trzeba zatrudniać ekipy, bowiem układanie wykładziny PCV nie jest trudne.

Panele winylowe – alternatywa dla drewnianych paneli podłogowych

W sklepach znajdziemy winylowe wykładziny kuchenne. Do wyboru jest też wykładzina z PCV do łazienki. Oczywiście w salonie czy przedpokoju również się sprawdzą. Do tego wszystkiego mamy kolejną opcję do wyboru. Są nią panele winylowe, ciekawa alternatywa dla paneli podłogowych. Zanim przejdziemy do konkretnego opisu, sprawdzimy, na jakim poziomie utrzymuje się ich cena. Najtańsze panele winylowe można dostać za około 25-27 zł/m². Są, zatem tańsze od drewnianych paneli podłogowych. Produkty z wyższej półki utrzymują się w przedziale 40-50 zł/m². Tymczasem najdroższe panele winylowe zakupimy za około 80-100 zł/m². Nie jest to mocno wygórowana cena.

Co odróżnia panele winylowe od drewnianych paneli podłogowych? Jest to, co oczywiste, materiał, z którego powstają. Jak już nazwa wskazuje, główny surowiec stanowi tu polichlorek winylu. Rdzeniem jest elastyczna płyta HDF. To na nią nakładane są pozostałe warstwy. Ostatnią i zarazem najważniejszą, warstwę dekoracyjną stanowi winyl. Bardzo dobrze imituje drewno, dzięki czemu całość jest zbliżona do klasycznych paneli podłogowych. Miejmy na uwadze, że nie tylko cena i wygląd wpływają na dobre opinie użytkowników o tych panelach.

Panele winylowe maja grubość od 3 do 8 mm. To sprawia, że mamy spore pole manewru podczas wyboru modelu. W porównaniu do klasycznych paneli podłogowych są bardziej odporne na ścieranie. Do tego dochodzi duża elastyczność chroniąca przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nie należy też zapominać o znakomitej izolacji termicznej. Podobnie jak w przypadku linoleum, panele z winylu dobrze tłumią dźwięki. Można to zauważyć już przy poruszaniu się po podłodze tego typu. Polichlorek winylu zapewnia też wodoodporność i łatwość czyszczenia oraz konserwacji.

Panele winylowe mają liczne zastosowania, to też odróżnia je od drewnianych paneli podłogowych. Podobnie jak gumolity mogą być stosowane w wielu pomieszczeniach. Sprawdzą się w salonie i przedpokoju. Z powodzeniem mogą zastąpić wykładziny kuchenne. Jeżeli znudziła się nam wykładzina z PCV do łazienki, zastąpimy ją opisywanymi panelami. W zasadzie występuje tylko jedno, ważne ograniczenie. Panele winylowe mogą być stosowane wyłącznie pod dachem. Trzeba, bowiem wiedzieć, że polichlorek winylu nie jest odporny na działanie warunków atmosferycznych.

Wzory wykładzin oraz ich cena

Biało-czarna wykładzina PCV do kuchni to już klasyka. Nie jesteśmy jednak skazani na wyłącznie takie barwy. Wzory wykładzin są bardzo różne, zajmiemy się nimi na przykładzie asortymentu konkretnych sklepów. Na początek wykładziny PCV z Komfort. Podstawą są tu jednokolorowe gumolity. Do wyboru mamy odcienie bieli, błękitu, brązu. Dostępne są też oczywiście odmiany imitujące drewniane parkiety o różnym ułożeniu paneli. Wykładziny PCV z Komfort mogą też przypominać posadzki kamienne. Niezależnie od wybranego wzoru, klienci wyrażają dobre opinie o produktach. Zachęcająca jest też cena. Najtańsze wykładziny PCV z Komfort kosztują około 30 zł/m².

Teraz czas na wykładziny PCV z Castoramy. Ich cena jest równie atrakcyjna, najtańsze gumolity kosztują około 25 zł/m². Nie są to specjalnie wysokie koszty zakupu. Droższe wykładziny PCV z Castoramy znajdują się w przedziale cenowym 30-35 zł. Jakie wzory wykładzin mamy do wyboru? W zasadzie bardzo podobne do egzemplarzy z sieci sklepów Komfort. Mogą to być wykładziny kuchenne jednokolorowe. Dostępne są też takie imitujące chropowaty kamień. Wykładzina PCV do łazienki będzie udanie przypominać kafelki. Możliwości jest wiele.

Wzory wykładzin oraz ich cena to ważne kryteria wyboru. Warto też sprawdzać opinie o danym produkcie. Wybierając się na zakupy dobrzeć mieć na uwadze jeszcze inne kwestie. Wykładzina PCV do kuchni czy innego pomieszczenia musi mieć odpowiednia grubość. Tymczasem o trwałości pokrycia decyduje grubość warstwy ścieralnej. Wynosi ona od 0,5 do 0,7 mm. W uczęszczanych pomieszczeniach należy postawić na tą drugą opcję. Niezależnie od tego czy wybieramy wykładziny PCV z Castoramy czy Komfort, liczą się też inne kwestie. Takie jak chociażby klasy ścierności i trudnopalności. Widać, więc, że wzory wykładzin odgrywają drugorzędną rolę.

Jak wygląda układanie wykładziny PCV?

Wykładzina PCV do łazienki czy wykładziny kuchenne mają wiele zalet. Jedną z nich jest wspomniana już łatwość montażu. Układanie wykładziny PCV możemy wykonać samodzielnie, bez konieczności płacenia zawodowej ekipie. Pierwszym krokiem będzie przygotowanie narzędzi. Przydadzą się tu dobre pędzle, metrówka, ostry nóż do cięcia. Potrzebny będzie też klej lub taśma dwustronna. To zależy od tego jak nasza wykładzina PCV do kuchni ma być przytwierdzona do podłoża. Tu też warto sprawdzić opinie specjalistów.

Właściwe układanie wykładziny PCV rozpoczyna się od dokładnego wyczyszczenia powierzchni, na której się znajdzie. Tu swoja przydatność okaże pędzel lub szczotka. Kolejnym etapem prac jest dokładne wymierzenie pokrycia podłogowego. W tym celu rozwijamy wykładziny kuchenne i dopasowujemy do pomieszczenia. Nadmiar materiału odcinamy ostrym nożem. Następnie nasza biało-czarna lub kolorowa powłoka musi zostać przytwierdzona do podłogi. Arkusze przyklejamy na taśmę lub klej. Obie metody zdobywają pozytywne i negatywne opinie. Gdy już nasza wykładzina z PCV do kuchni zostanie przyklejona pozostaje ostatni krok. Jest nim montaż listew przyściennych, które maskują miejsca cięć. Na tym układanie wykładziny PCV się kończy.