Wykończenie dachu krok po kroku - przegląd materiałów, technologii, porady praktyczne

Wykończenie dachu jest bardzo ważnym etapem wznoszenia tej konstrukcji. Przede wszystkim, dlatego, że to pokrycie dachowe wraz z pozostałymi akcesoriami zabezpiecza wnętrze domu przed warunkami atmosferycznymi. Takimi jak deszcz, śnieg czy słońce. Zatem decydują o komforcie życia a do tego są widoczną wizytówką budynku. W związku z tym opisujemy jak wygląda wykańczanie dachu. Wymieniamy też najważniejsze elementy dachu dwuspadowego.

Wykończenie dachu dwuspadowego – opierzenie dachu

Wykonanie zewnętrznej połaci dachu to jeden z końcowych etapów wznoszenia budynku. Poprzedza go wzniesienie więźby dachowej i położenie izolacji. Tu mamy dwie opcje do wyboru, jest to foliowanie lub deskowanie. Kolejnym krokiem jest przygotowanie powierzchni pod wybrane pokrycie. Dachówki, blachodachówki i inne materiały profilowane układa się na specjalnej konstrukcji. Umieszcza się ją na przykład na dachach dwuspadowych a składa się z łat i kontrłat. W przypadku połaci płaskich, pokrytych gontem bitumicznym czy blachą opisywana konstrukcja nie jest wymagana. Gdy te prace dobiegną końca przechodzi się do kolejnego etapu.

Przed nami opierzenie dachu. Chodzi tu o zabezpieczenie budynku przed wpływem wód opadowych i śniegu. W ten sposób wykańcza się gzymsy, ogniomury i boczne zakończenie dachu. By osiągnąć ten cel montuje się szereg elementów należących do blacharki budowlanej. Takich jak chociażby rynny, pasy nad i podrynnowe. Pierwszy z pasów służy do odprowadzania wody z połaci wprost do rynny. Tymczasem pas podrynnowy zabezpiecza przed wodą deski członowe i pozostałe elementy okapu. To oczywiście nie jedyne okucia dachowe. Do podstawowych typów blacharki należy wiatrownica montowana na szczytowej części połaci. Kolejne ważne elementy to kosze dachowe, obróbki przyścienne i kominowe.

Wykończenia dachowe do wyboru

Gdy okucia dachowe są już na miejscu przychodzi czas na kolejne zadanie. Jest nim wykończenie dachu wybranym wcześniej materiałem. Bez wątpienia sporą popularnością cieszą się zadaszenia z dachówki ceramicznej powstającej z wypalanej gliny. Dachówka wykazuje się dobrą izolacją termiczną, jest odporna na uszkodzenia i warunki atmosferyczne. Po stronie jej wad należy wskazać wysoką cenę. Do tego dochodzą spore wydatki na więźbę, która wytrzyma jej ciężar. Pokrycie można też wykonać z dachówki betonowej. Ona z kolei powstaje z mieszaniny piasku, cementu i wody. Jej wierzchnią stronę pokrywają farby ozdobne. Te dachówki są tańsze i lżejsze od wersji ceramicznych. Jednakże nie wykazują tak dużej odporności na uszkodzenia.

Wykończenia dachowe to nie tylko dachówki. Możemy sięgnąć po ozdobne blachodachówki. Powstają z ocynkowanej blachy stalowej o różnej grubości. Dla lepszego efektu wizualnego i zabezpieczenia przed korozją pokrywa się je powłokami ochronnymi. Występują w wielu wzorach i kolorach. Blachodachówki są lekkie, posłużą wiele lat, lecz mają pewną wadę. Nie zapewniają izolacji akustycznej budynku. Alternatywą dla nich są blachy trapezowe. Doskonale pasują do prostych dachów dwuspadowych. Występują w kilku grubościach, zasada jest taka, że im grubsza blacha tym dłużej będzie służyć.

Czas na kolejne elementy wykończenia dachu. Nie musimy, bowiem decydować się na zastosowanie dachówek czy też blach. Ciekawym rozwiązaniem jest gont bitumiczny. Nadaje się zarówno na dachy płaskie jak i spadowe. Można go, więc nazwać materiałem uniwersalnym. Jeśli chodzi o estetykę, może nie jest tak ładny jak dachówki, ale prezentuje się nieźle. Minusem jest to, że nie zapewnia wysokich standardów termoizolacyjnych. Ostatnim surowcem jest papa termozgrzewalna. Stosuje się ją na dachach płaskich i takich o niewielkim nachyleniu. Odznacza się najmniejszymi walorami estetycznymi.

Czym jest podbitka dachowa?

Ważnym elementem zadaszenia jest podbitka dachowa. Jej zadaniem jest estetyczne wykończenie przestrzeni pomiędzy okapem a ścianą budynku. Warto w nią zainwestować nawet, gdy nie ma okapu. Maskujemy nią wystające spod pokrycia krokwie. Podbitka powstaje z rozmaitych materiałów. Sporym uznaniem cieszą się panele z PCV. Przypominają drewniane deski, są lekkie i wytrzymałe. Z tworzywa sztucznego powstają również panele komorowe. Zazwyczaj łączy się je na pióro i wpust, co przyspiesza pracę.

Klasycznym zakończeniem dachu od spodu jest podbitka wykonana z naturalnych desek. Najczęściej do ich produkcji wykorzystuje się drewno świerkowe, sosnowe oraz modrzewiowe. Deski zawsze ładnie wyglądają. Jednakże w przeciwieństwie do powyższych materiałów wymagają okresowej konserwacji. Wersje naturalne można zastąpić panelami drewnopochodnymi. Przeważnie powstają z wiórów drzewnych zmieszanych z żywicami. Kolor nadaje się im poprzez pomalowanie farbą akrylową.

Podbitka dachowa powstaje też z aluminium. Dla zwiększenia ochrony przed warunkami atmosferycznymi pokrywa się metal powłokami ochronnymi. Mogą mieć gładką lub perforowaną powierzchnię. Alternatywą dla aluminium są panele z ocynkowanej blachy, może być to wersja trapezowa. Gdy na dachu znajdują się okucia, pokrycie i podbitka są gotowe można przejść do ostatniego etapu wykańczania. Jest nim montaż dodatkowych elementów takich jak stopnie kominiarskie, stopery śnieżne czy piorunochrony.