Wykończenie elewacji - sposoby, materiały, porady, galeria

Jednym z ostatnich etapów budowy domu, budynku usługowego czy użyteczności publicznej jest wykończenie elewacji. Można wykorzystać do tego materiały różniące się wyglądem i właściwościami. Nie ma najmniejszego problemu z dopasowaniem ich do stylu architektonicznego obiektu. Tak jak i do jego przyszłego zastosowania. Warto, zatem poznać sposoby wykańczania oraz stosowane surowce. Wystarczy tylko zajrzeć na naszą stronę.

Wykończenie ścian na zewnątrz domów

Czym jest wykończenie elewacji? To po prostu widoczna warstwa każdej zewnętrznej ściany budynku. Od kliku lat powstaje najczęściej z drewna, różnego rodzaju płytek i tynków. Do tego tematu jeszcze wrócimy nieco później. Teraz trzeba wspomnieć, że wykończenie pełni dwie, bardzo ważne funkcje. Przede wszystkim chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi materiały użyte do wzniesienia murów. Po drugie stanowi dekorację obiektów użyteczności publicznej, mieszkalnych, usługowych itp. Obecnie zazwyczaj jest układane na warstwach ociepleniowych powstających z surowców zatrzymujących ciepło w pomieszczeniach.  

Zanim na ścianach znajdzie się wykończenie trzeba je obłożyć ociepleniem. Używa się do tego:

  • styropianu EPS, którego współczynniki przenikania ciepła wynosi 0,030-0,042 W/(m•K),
  • styropianu XPS, jego współczynnik przenikania ciepła wynosi 0,029–0,034 W/(m•K),
  • styropianu grafitowego ze współczynnikiem lambda wynoszącym 0,030-0,033 W/(m•K),
  • wełny mineralnej ze współczynnikiem lambda wynoszącym 0,032 do 0,045 W/(m•K),
  • pianki poliuretanowej, jej współczynnik przenikania ciepła wynosi od 0,02 do 0,024 W/(m•K).

Oczywiście im niższy współczynnik tym materiał lepiej izoluje ściany zewnętrzne.

Najpopularniejsze elementy ocieplające elewację to wełna i styropian. Pierwsza ze wspomnianych wykazuje prawie całkowitą niepalność i elastyczność. Powstaje z dolomitu, bazaltu, gabro oraz kruszyw wapiennych. W sklepach sprzedawane są płyty lub maty. Natomiast styropian w wersji EPS jest produkowany z polistyrenu ekspandowanego. Do stworzenia odmiany XPS potrzebny jest polistyren ekstradowany. Nazwa styropianu grafitowego wyraźnie wskazuje jego najważniejszy składnik. Tematykę ocieplenia każdej ściany zewnętrznej rozwijamy w innych artykułach opublikowanych na naszym portalu.

Czym wykończyć elewację?

Jakimi materiałami warto pokryć ściany zewnętrzne domu? Cenione są cegły i płytki klinkierowe, bo:

  • powstają z piasku oraz glin wapienno-żelazistych, wapienno-magnezjowych lub żelazistych,
  • mają niską nasiąkliwość(poniżej 6%) i są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne,
  • wykazują wysoką odporność na ściskanie jak również uszkodzenia mechaniczne,
  • nie rozwijają się na nich glony, pleśnie ani grzyby a do tego są bardzo łatwe w czyszczeniu,
  • oferują wysokie walory dekoracyjne, bardzo dobrze wyglądają przez wiele lat.

Klinkier cieszy się uznaniem zarówno inwestorów jak i ekip budowlanych.

Wykończenie ścian można wykonać także z innych płytek, na przykład produkowanych z naturalnego kamienia. Najczęściej stosowane są wersje z granitu i wapienia, nieco rzadziej z łupka i piaskowca. Za najładniejsze uchodzą natomiast płytki z dolomitów, trawertynu i marmuru. Nie tylko kamień należy do pokryć pochodzących z natury. Niesłabnącym powodzeniem mogą pochwalić się deski elewacyjne. Na zewnątrz domów pojawiają się okrycia z sosny zwykłej i skandynawskiej, cedru, modrzewia syberyjskiego. Rzecz jasna stosowane są także deski z dębu a czasem nawet drzew egzotycznych. I nadal nie są to ostatnie propozycje.

Budynku nie trzeba obłożyć płytkami by ładnie wyglądał. Ściany można wykończyć tynkiem akrylowym. Po zaschnięciu tworzy wytrzymałą i elastyczną powłokę dostępną w wielu kolorach. Nie szkodzą jej deszcze i śniegi. Kolejna opcja to tynk silikatowy dobrze przepuszczający parę wodną. Jednakże nie oferuje tak wielu barw jak poprzednik. Dlatego też coraz częściej wybierany jest tynk silikonowy. Podobnie jak opisywany wcześniej klinkier, jest niewrażliwy na zanieczyszczenia biologiczne. Każde wykończenie elewacji wymienione w tym artykule dokładniej opisujemy na naszej stronie.