Wykończenie łazienki – praktyczne porady

Wykończenie łazienki powinno być poprzedzone wykonaniem projektu, które warto zlecić architektowi. Przy jego tworzeniu nie jest istotny tylko wygląd, ale także funkcjonalne rozmieszczenie elementów wyposażenia, co amatorowi nie przyjdzie z łatwością, więc nietrudno popełnić błąd. Profesjonalny projekt to koszt średnio 10 zł za metr kwadratowy w przypadku płaskiego rzutu, natomiast wizualizacja w formie 3D to już większy i nie tak jednolity wydatek, gdyż w zależności od projektanta ceny zaczynają się od 20 zł i rosną do około 60 zł za metr kwadratowy. Cennik może zatem nie należeć do najniższych, ale łazienka to zwykle małe pomieszczenie. Poza tym za projekt wnętrza 5m2 w płaskim rzucie zapłacimy około 50 zł.

Oczywiście funkcjonalność łazienki to jedno, ale każdemu zależy także, by wnętrze było urządzone z gustem i smakiem. W łazienkach niepodzielnie królują barwy ziemi, czyli odcienie brązu i beżu, a także biele i kremy. To najbardziej uniwersalne rozwiązania, które świetnie sprawdzą się w tym pomieszczeniu. Jednocześnie jego styl można w ciekawy sposób podkreślić dodatkami, na przykład ręcznikami w wyrazistym kolorze turkusu lub fuksji.

Ważnym elementem w każdej łazience jest lustro. Nie tylko ułatwia poranną toaletę, ale także pozwala na optyczne powiększenie łazienki. Jeśli jest ona prostokątna i wąska, duże lustro powinno się umieścić na jednej z dłuższych ścian. Wówczas optycznie będzie się wydawała większa.

Koszt wykończenia łazienki

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki jest koszt wykończenia łazienki, gdyż zupełnie inaczej będą się przedstawiały ceny dla małego pomieszczenia, np. 5m2, a zupełnie inaczej dla dwukrotnie większej. Można jednak mniej więcej oszacować, ile kosztują płytki do łazienki oraz wyposażenie łazienki, co daje już pewne wyobrażenie w temacie. Dokładnych wyliczeń można dokonać za pomocą stosownego kalkulatora kosztów remontu i wyposażenia łazienki.

Ile kosztują płytki do łazienki? To podstawowe pytanie, które warto sobie zadać. Cennik jest zróżnicowany, ale za płytki w formacie 20x25 cm przyjdzie zapłacić od 10 zł za metr kwadratowy w górę. To dobre i ekonomiczne rozwiązanie, gdyż układanie mniejszych płytek będzie kosztowało więcej, w granicach 20-25 zł za metr kwadratowy. Sposobem na zaoszczędzenie jest na przykład ułożenie płytek do połowy wysokości pomieszczenia i pomalowanie koloru farbą. Wszystko zależy od budżetu i indywidualnych preferencji.

Wyposażenie łazienki, na które składa się armatura, ceramika łazienkowa i meble, to zdecydowanie najdroższy element całej inwestycji. Jednak także tutaj można poczynić oszczędności, decydując się na tańsze rozwiązania. Cennik wszystkich elementów jest dostępny na stronach konkretnych producentów, ale szacowane koszty na przykład wanny z obudową to minimum 350 zł, podobnie prysznic z brodzikiem. Minimum 50 zł to koszt za baterię ze słuchawką lub kran i 70 zł za miskę ustępową, podobnie za umywalkę. Każdorazowo trzeba liczyć się także z kosztem montażu, którego ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Dodatkowe kilkaset złotych to komplet mebli łazienkowych, w tym blatu pod umywalkę. Inwestycja, jaką jest wykończenie łazienki, nie należy zatem do najtańszych, ale na rynku dostępnych jest tyle producentów, że z całą pewnością każdy znajdzie produkty na miarę swojego budżetu.