Wykończenie mieszkania - z deweloperem czy na własną rękę?

Stan deweloperski a wykończenie mieszkania „pod klucz” – na czym polegają różnice

Nie istnieją żadne oficjalne zapisy, które regulowałyby kwestię stanu deweloperskiego. Deweloperzy sami decydują, jaki standard będą miały lokale oddawane do użytku pierwszych właścicieli. Utarło się, że odbierając mieszkanie w stanie deweloperskim, zwykle otrzymujemy:

  • betonową wylewkę na podłodze,
  • ściany pokryte gładzią (ewentualnie pomalowane na biało),
  • zamontowane okna i drzwi zewnętrzne, czasem parapety,
  • rozprowadzoną instalację elektryczną i hydrauliczną (bez montażu armatury),
  • podłączenie do mediów.

Najogólniej rzecz ujmując mieszkanie w stanie deweloperskim to lokal w stanie surowym, w którym trzeba wykonać pełny zakres prac wykończeniowych – położyć podłogi, pomalować ściany, zamontować wszystkie urządzenia sanitarne, gniazdka elektryczne i oświetlenie.

wykonczenie-mieszkania-–-z-deweloperem-czy-na-wlasna-reke_wt.jpg

Mieszkanie od dewelopera może być też wykańczane „pod klucz”. Co to oznacza? Po odebraniu kluczy do takiego lokum, wystarczy wstawić meble, zamontować szafy wnękowe oraz meble. Krótko mówiąc, jest to mieszkanie, do którego od razu można się wprowadzić. Zwykle wykończona jest łazienka, położone są podłogi, pomalowane ściany, zamontowane parapety oraz drzwi wewnętrzne. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń z deweloperem i standardu, na jaki się zdecydujemy.

Czas i koszt wykończenia mieszkania przez dewelopera

Dużą zaletą wykończenia mieszkania przez dewelopera jest oszczędność czasu i energii. Nie musimy samodzielnie szukać materiałów budowlanych czy urządzeń sanitarnych ani wykonywać prac remontowych. Nie trzeba też na własną rękę szukać ekipy remontowej. Można przyjąć, że wykończenie mieszkania przez dewelopera opóźni odbiór kluczy o 3 – 5 tygodni (w porównaniu do odbioru kluczy do mieszkania w typowym stanie deweloperskim). Poza tym termin oddania mieszkania powinien być ściśle określony w umowie, a deweloper odpowiedzialny za wszelkie usterki i opóźnienia (podobnie jak za wszelkie usterki w częściach wspólnych budynku; więcej informacji na temat części wspólnych znajduje się w tym artykule: https://www.ingbank.pl/indywidualni/kredyty-i-pozyczki/kredyt-hipoteczny/navidom-radzi/czesci-wspolne-nieruchomosci-co-warto-o-nich-wiedziec-kupujac-mieszkanie; dowiemy się z niego między innymi kto odpowiada za te części i komu przysługują do nich prawa).

Oczywiście taka usługa kosztuje, dlatego przed podjęciem decyzji, należy wykonać szczegółowy kosztorys remontu mieszkania i uzgodnić z deweloperem zakres jego odpowiedzialności. Jaki jest koszt wykończenia mieszkania przez dewelopera? Szacuje się, że może oscylować w przedziale między 500 a 1000 zł za m2. Uśredniając, koszt zakupu mieszkania wykończonego „pod klucz” wzrasta zwykle o 700-800 zł za m2.Cena zależy często od standardu wykończenia, klasy i zużycia wykorzystanych materiałów.

Warto być jednak czujnym i dokładnie sprawdzić wszystkie postanowienia umowy zawartej z deweloperem. Nie zawsze oferta „pod klucz” oznacza to samo. U jednych deweloperów będzie się to równało z pełnym wykończeniem mieszkania, u innych – z pomalowaniem ścian i zamontowaniem gniazdek. Dopłacając kilkaset złotych do każdego metra kwadratowego, warto wiedzieć, co otrzymamy w zamian.

wykonczenie-mieszkania-–-z-deweloperem-czy-na-wlasna-reke_wt2.jpg

Wykończenie mieszkania z własną ekipą remontową

Szacuje się, że koszt wykończenia mieszkania na własną rękę to 500 – 600 zł za m2. Jest to oczywiście cena orientacyjna, a ostateczna kwota uzależniona jest między innymi od standardu wykorzystanych materiałów i kosztów firmy wykończeniowej. Poniżej przedstawiamy orientacyjne ceny usług profesjonalnych ekip budowlanych:

Koszty wykończenia mieszkania można obniżyć, decydując się na samodzielne wykonanie powyższych czynności. Ma to jednak jedną, sporą wadę – prace wykończeniowe mogę przedłużać się nawet o długie miesiące.

Podsumowując – stając przed wyborem: kupić mieszkanie wykończone „pod klucz”, czy prace wykończeniowe wykonać na własną rękę, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, na czym najbardziej nam zależy. Jeśli dysponujemy odpowiednimi środkami i cenimy szybkość i spokój, możemy rozważyć zakup już wykończonego mieszkania. Gdy najważniejsze są oszczędności, a przeprowadzkę możemy odłożyć w czasie, wtedy lepiej kupić mieszkanie w surowym stanie i zdecydować się na samodzielne wykończenie lokalu (lub skorzystanie z usług firmy wykończeniowej do wykonania najbardziej skomplikowanych prac).

Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!

artykuł zewnętrzny

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny