Jakie materiały wybrać do wykończenia podłogi? Doradzamy!

Jakie materiały wybrać do wykończenia podłogi? Doradzamy!

Jakie wykończenie podłogi w domu lub mieszkaniu wybrać? Przede wszystkim takie, które będzie odporne na ścieranie i uszkodzenia. Ważne też by zapewniało łatwość czyszczenia i ewentualnej konserwacji. Nie zapominamy o walorach dekoracyjnych. Podłoga powinna pasować do ogólnej aranżacji pomieszczeń. Kryteriów wyboru jest, zatem wiele. Podobnie jak oferowanych materiałów. W tym artykule doradzamy, na które rozwiązanie warto się zdecydować.

Klasyczna drewniana podłoga i panele

Drewniana podłoga od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Przede wszystkim, dlatego, że gwarantuje znakomite walory dekoracyjne. Przybiera różne formy a bodaj najpopularniejszą z nich jest parkiet. Zazwyczaj kładzie się go w salonie, czyli najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu w domu czy mieszkaniu. Jeśli jest wykonany z drewna dobrej jakości, sprawdzi się też w przedpokoju. Klepki układa się na różne sposoby. Może być to klasyczna jodełka lub wersja mozaikowa. Warto zwrócić uwagę na parkiet lamelowy. Wygląda ładnie i jest tańszy od jodełki. Co istotne układa się go na ogrzewaniu podłogowym, co nie jest możliwe przy wersji tradycyjnej.

Co zrobić, jeśli parkiet do nas nie przemawia, ale zainteresowanie drewnianym wykończeniem posadzek pozostało? W takiej sytuacji najlepszym wyjściem będą panele podłogowe. Je również produkuje się z drewna. Z rodzimych gatunków jest to zazwyczaj buk, olcha, dąb, jesion. Tymczasem popularne odmiany egzotyczne to merbau, teak lub jatobe. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na podłogę z drewna. Rozwiązaniem tego problemu są panele podłogowe z innych materiałów. Takich jak płyty HDF i MDF. Ciekawą propozycję stanowią panele winylowe a zaraz za nimi odmiany korkowe albo laminowane.

Podłogi w kuchni, łazience i przedpokoju

Podłoga w przedpokoju jest mocno eksploatowana, w kuchni i łazience ma częsty kontakt z wilgocią. Podane czynniki sprawiają, że w tych pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się płytki podłogowe. W przedpokoju kładzie się zazwyczaj terakotę. Choć poradzi sobie też w kuchni, na schodach czy tarasie. Jest to materiał wypalany z drobnoziarnistej gliny. Kolejne miejsce na liście zajmuje gres szkliwiony. On również pojawia się w kuchniach. Wersje gresu o podwyższonej antypoślizgowości kładzie się w łazience. Pozostając przy tym pomieszczeniu wspomnimy jeszcze inne płytki podłogowe. Chodzi o glazurę łazienkową znaną, jako płyty fajansowe oraz wersje klinkierowe. One również cieszą się popularnością.

Opisaliśmy podłogi we wszystkich ważnych pomieszczeniach oprócz sypialni. W tym pokoju liczy się przede wszystkim komfort. Wykończenie posadzki musi być przyjazne dla bosych stóp. To kryterium doskonale spełniają wykładziny dywanowe. Ważnym ich elementem jest podkład powstający z gąbki, juty lub filcu. Równie istotna część dywanu tego typu to runo. Najmilsze w dotyku jest to powstające z wełny. Zatem idealnie nadaje się do sypialni. Ewentualnie można zdecydować się na runo nylonowe. Jeśli jednak bardziej zależy nam na wytrzymałości i funkcjonalności to najlepsze będą wykładziny powstające z tworzywa PCV.