Najlepsze pomysły na wykończenie ścian w domu i mieszkaniu

Wykończenie ścian jest ważnym etapem budowy, ale też remontu domu lub mieszkania. To w dużej mierze od niego zależy jak będą wyglądały wybrane aranżacje wnętrz. Jakie rozwiązania mamy do dyspozycji? Niesłabnącą popularnością cieszy się klasyczne malowanie. Do łask powracają tapety. W łazienkach i kuchniach na ścianach najczęściej pojawiają się płytki w różnych odmianach. Jak widać możliwości jest wiele. Więcej na ich temat można dowiedzieć się na naszej stronie.

Wykończenie ścian w salonach, pokojach i sypialniach

Malowanie ścian wewnętrznych jest uznaną i szybką metodą wykańczania powierzchni. Oczywiście ściany muszą być równe i najlepiej zawczasu je zagruntować. Dopiero po tym możemy nanieść wybraną emulsję. W suchych pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się farby akrylowe. W miejscach narażonych na wilgoć wykorzystuje się farby lateksowe i silikatowe. W sprzedaży znajdziemy też farby winylowe. Zatem malowanie ścian wewnętrznych daje nam dość duże pole manewru, jeśli chodzi o emulsje. To oczywiście nie jedyne rozwiązanie, bowiem do łask powracają inne materiały. Mamy na myśli tapety w nowej odsłonie.

Wykończenie ścian można przeprowadzić na różne sposoby. Jednym z nich jest tapetowanie, niegdyś popularne do przesady, dziś wracające do łask. Nowoczesne tapety znacznie różnią się od produktów zalegających na sklepowych półkach pod koniec ubiegłego wieku. Występują w wielu wzorach i kolorach. Nie są to też tylko odmiany papierowe. Do wyboru mamy wersje akrylowe, winylowe, korkowe. Dostępne są tapety na fizelinie, na podkładzie papierowym z dodatkiem wiórów drzewnych czy te wyprodukowane z włókna szklanego. Uzupełnieniem tej listy jest fototapeta. Może prezentować dowolny, realistyczny motyw dekoracyjny. Wszystko zależy od naszego gustu. Ciekawym rozwiązaniem jest też fototapeta 3D.

Materiały wykończeniowe w kuchniach i łazienkach

W salonach i innych pokojach, na ścianach najczęściej pojawiają się różnokolorowe farny i tapety. Warto jednak wiedzieć, że nie są to jedyne opcje do wyboru. Ciekawe aranżacje wnętrz można uzyskać dzięki panelom ściennym. W dużych ilościach produkuje się je z drewna lub płyt MDF. Na rynku dostępne są odmiany powstające z PCV lub hartowanego szkła. To nadal nie wszystko. Możemy też decydować się na kasetony ścienne gipsowe lub betonowe. Opisujemy tu rozwiązania wykorzystywane w suchych pomieszczeniach. Takich jak salony czy sypialnie. Teraz czas przenieść się do kuchni i łazienki. W tych miejscach królują płytki.

Ścienne płytki kuchenne to najczęściej glazura, terakota i gres. Opcją zdobywająca zwolenników są płytki szklane. W łazienkach również stosuje się kafelki w trzech wymienionych powyżej wersjach. Teraz przechodzimy do wzornictwa, dającego nam możliwość wykończenia pomieszczenia na różne sposoby. Do dyspozycji mamy płytki drewnopodobne, imitujące naturalny kamień lub wyglądające jak cegły. Ciekawie wyglądają odmiany heksagonalne, czyli sześciokątne. Dla chętnych są też kafelki z orientalnymi czy iberyjskimi motywami. To oczywiście tylko kilka przykładów. Więcej informacji o płytkach opublikowaliśmy na naszej stronie. Dokładniej opisujemy też wszystkie sposoby wykańczania ścian wymienione w tym artykule.