Wykończenie ścian i sufitów w domu - przegląd materiałów
Glazura, terakota, gres, płytki, farby, tapety, parkiet, panele podłogowe… W czasie wybierania materiałów wykończeniowych do domu łatwo o zawrót głowy. Setki modeli, wzorów i kolorów. Na dodatek oznaczenia i parametry, które w zasadzie nic nam nie mówią. Podpowiadamy, jakie materiały wykończeniowe najlepiej wybrać.
Najtańsze materiały wykończeniowe, czyli stosunek ceny do jakości
Najważniejszym czynnikiem, którym kierujemy się przy wyborze materiałów wykończeniowych do domu, są oczywiście względu finansowe. Wykończenie wnętrz zdaje się być skarbonką bez dna. A rozbieżność cenowa między różnymi klasami, markami i wzorami poszczególnych elementów może być naprawdę ogromna. Świetnym przykładem mogą być panele podłogowe. Najtańsze można kupić za mniej więcej 20 zł za metr kwadratowych. Najdroższe potrafią kosztować nawet około 120 zł za metr kwadratowy. Taki rozstrzał cen dotyczy także innych materiałów wykończeniowych.
Mówi się często, że wyższa cena oznacza wyższą jakość, jednak czy w tym wypadku takie założenie się sprawdza? Nie do końca. Faktem jest, że najtańsze klepki na parkiet czy glazura z niższej półki mogą być nieco gorszej jakości niż te droższe. Najczęściej mają niższe klasy ścieralności. Dlatego nie warto ich kupować – będą mniej trwałe. Jednak materiały ze średniej półki cenowej są już naprawdę dobrej jakości i mają zadowalające parametry do codziennego użytkowania domowego. Różnica między nimi, a tymi najdroższymi zazwyczaj nie jest zbyt duża, nie zawsze więc warto przepłacać.
Wykończenie wnętrz – na czym nie można oszczędzać
Chociaż takie elementy wykończenia wnętrz, jak terakota, panele podłogowe, tapety ścienne nie muszą być z najwyższej półki, to w niektóre elementy wykończenia wnętrz warto zainwestować. Przede wszystkim są to podłogi drewniane. Parkiet to inwestycja nawet na 20-30 lat, jednak pod warunkiem, że będzie naprawdę dobrej jakości. Zarówno deski, jak i wszystkie podkłady, kleje, oleje i lakiery muszą być najlepszej jakości, by podłogi drewniane utrzymały się na dłużej. W tym wypadku nie warto oszczędzać także na ekipie układającej parkiet.
Kolejną rzeczą, na jakiej nie warto oszczędzać są fototapety. Rynek aż pęka w szwach od opcji, propozycji, wzorów, rodzajów i tym podobne. Foliowe fototapety są najtańsze, jednak jednocześnie są najgorszej jakości. Nie będą się zbyt dobrze prezentować na ścianie i szybko zaczynają odchodzić. Dlatego lepiej zdecydować się na fototapety lateksowe lub winylowe. Są o wiele bardziej trwałe i lepiej się prezentują.
Kleje do płytek, fugi, zaprawy i tym podobne także powinny być jak najlepsze, ponieważ to od nich w dużej mierze zależy, czy instalacja będzie trwała. Odchodzące tapety ścienne, odpadające płytki i tym podobne natychmiast przyspieszą kolejny remont. Może się okazać, że oszczędność spowoduje błyskawiczne wydatki na naprawy i kolejne zmiany. Na szczęście rozstrzał cenowy w przypadku tych materiałów jest o wiele mniejszy.
Wykończenie wnętrz – zwróć uwagę na funkcjonalność
Po cenie kolejnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę jest funkcjonalność. Często o niej zapominamy, kierując się względami estetycznymi, ale jednak warto zwrócić uwagę na to, czy materiały wykończeniowe aby na pewno będą funkcjonalne. Wybierz takie płytki podłogowe, które będzie łatwiej wyczyścić. Farby powinny być plamoodporne i wytrzymałe na ścieranie, abyś szybko mógł usunąć z nich wszystkie plamy.
Warto także pomyśleć o tym, by materiały wykończeniowe były idealnie dopasowane do miejsca, w którym będą zamontowane. Oznacza to, że na zewnątrz raczej wybierz gres, a nie zewnętrzne płytki podłogowe. W wejściu warto zamontować płytki lub bardziej odporne na poziom wilgotności drewno egzotyczne, niż standardowy parkiet czy panele. To samo dotyczy chemii budowlanej. Kleje do płytek powinny być dopasowane parametrami do miejsca, w którym zostaną położone. W łazience, zwłaszcza w kabinie prysznicowej, powinny mieć lepsze parametry wodoodporności. Na nierównej powierzchni wybierz takie, które są bardziej odporne na odkształcanie. Nawet, jeśli przyjdzie ci zapłacić trochę więcej, takie rozwiązania będą o wiele bardziej trwałe i wytrzymałe.
Gdzie kupować materiały wykończeniowe?
Kolejny czynnik, którym warto się kierować, to źródło pochodzenia materiałów wykończeniowych. Należy się w nie zaopatrzyć wyłącznie w miejscach, w których są przechowywane w odpowiednich warunkach. Dlatego bardzo często okazuje się, że małe składy budowlane są dużo lepsze niż większe markety. Małe sklepiki zamawiają mniej towaru, więc nie zalega on długo w magazynie. Bardzo często tego rodzaju składy prowadzą możliwość zamówienia materiałów z hurtowni lub od producenta. Korzystaj z nich tylko pod warunkiem, że są to sprawdzeni dostawcy, którzy mają nieskazitelne opinie klientów.
W większych sklepach masz mniejsze prawdopodobieństwo, że trafisz na podróbki znanych marek. Na dodatek możesz do nich oddawać niewykorzystany towar. Na dodatek, jeśli ci braknie jakiegoś materiału budowlanego, będziesz mógł zawsze dokupić. I to nawet kilak sztuk płytek czy kilka metrów paneli podłogowych. W małym sklepie to raczej będzie niemożliwe.