Wykończenie pod klucz

Własne, nowe, czekające na urządzenie mieszkanie to marzenie każdego z nas. Ale jeśli nie jesteśmy złotą rączką albo nie mamy zaprzyjaźnionych fachowców od wykończenia wnętrz, wtedy zaczynają się przysłowiowe schody. Najczęściej zadajemy sobie wtedy takie pytania: którą ekipę wybrać? Kiedy będzie mieć ona wolny termin na wykonanie prac? Na jakie materiały wykończeniowe się zdecydować? Czy na jakiego projektanta mebli postawić?

Odpowiedzieć na te pytanie wcale nie jest łatwo, ponadto same sprawy formalne wymagają wielu telefonów oraz zabierają sporo czasu. Dodatkowo nie można zapomnieć o tym, że fachowców, jakich wpuścimy do swojego mieszkania, należy kontrolować, aby uniknąć przykrych niespodzianek. A niestety nie każdy ma na to czas, co spowodowane jest najczęściej zbyt intensywnym życiem zawodowym, a niejednokrotnie zbyt małą wiedzą w zakresie prac wykończeniowych. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest coraz bardziej popularna usługa zwana wykańczaniem wnętrz pod klucz - wprost idealna dla zabieganych, którzy cenią swój czas oraz tych nie dysponujących niezbędną wiedzą. Jeśli jednak mimo to zdecydujemy się na samodzielne wykończenie, warto dowiedzieć się jakie etapy przybliżą nas do upragnionego celu.

Wykańczanie wnętrz – etapy

Droga od pustych ścian w mieszkaniu do efektu „wow” jest bardzo długa i wyboista, ale warto przejść przez nią w pełni świadomie, zwracając uwagę na poszczególne fazy i reagować na bieżąco, wprowadzając konieczne poprawki. Zapewne otrzymaliśmy mieszkanie w tzw. „stanie deweloperskim”. Co to oznacza? W mieszkaniu rozmieszczone są według pierwotnego planu wszelkie instalacje: wodno-kanalizacyjna, grzewcza i elektryczna. Ściany powinny być otynkowane lub pomalowane na biało. Widoczne są również otwory, w których umieszczone zostaną drzwi. Resztą musimy zająć się sami. Od czego należałoby zacząć?

Przygotowanie do malowania ścian

Kluczowe decyzje

Zanim zaczną się jakiekolwiek prace, pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji czy zastany w mieszkaniu układ ścian nam odpowiada, czy ewentualnie chcemy coś zmienić. Wyburzenie ściany, stworzenie ozdobnej wnęki, drzwi przesuwnych w ścianie czy miejsca pod kominek najlepiej wykonać na początku, kiedy jeszcze nic nie jest pomalowane, a na posadzce nie ma żadnych płytek lub paneli, które mogłyby się wówczas zniszczyć.

Instalacje

W następnej kolejności warto zastanowić się nad rozplanowaną instalację wodno-kanalizacyjną - czy wszystkie niezbędna nam przyłącza są wykonane, czy jeszcze czegoś brakuje. Jeśli tak, konieczne będzie wynajęcie hydraulika, który wykona prace, pamiętając o umieszczeniu wszystkich instalacji w ścianach. Możliwe są również korekty instalacji grzewczej, bo teraz coraz częściej odchodzi się od montażu grzejników pod oknami, na rzecz umieszczenia ich ozdobnej wersji na ścianie, np. w salonie. Grzejniki tego typu, oprócz oddawania ciepła, są też wyjątkowej urody elementem dekoracyjnym w mieszkaniu. Później przyjdzie czas na poprawki instalacji elektrycznej, dodatkowe gniazdka, włączniki-wyłączniki światła, montaż alarmów, domofonów lub dzwonków.

Tynki

Zanim jednak na ścianach położone zostaną tynki, powinniśmy sfotografować wszystkie instalacje, aby w późniejszym czasie wiedzieć gdzie można przybić półkę, ramkę z rodzinnym zdjęciem lub sportowym dyplomem. Tynkowanie zaczyna się od sufitów, przechodząc stopniowo na ściany, wnęki, otwory drzwiowe i okienne. Do wyboru są dwa rodzaje tynków: cementowo-wapienne lub gipsowe. Te drugie schną nieco dłużej, jednak nie powinniśmy sztucznie przyspieszać procesu osuszania, ponieważ może to prowadzić do powstania widocznych, nieestetycznych rys i pęknięć.

Puszka niebieskiej farby

Wykończenie powierzchni płaskich

Jeśli marzy się nam niekonwencjonalne oświetlenie sufitowe w salonie lub sypialni, możemy zdecydować się na montaż płyt kartonowo-gipsowych i wykonać sufit podwieszany, w którym umieścimy różne sekwencje świateł czy też inne ozdoby. Przed malowaniem otynkowany sufit lub ścianę należy zeszlifować i zaszpachlować, potem zagruntować – aby ją zabezpieczyć, co sprawi, że tapety i farba będą odpowiednio przylegać do podłoża. Zabiegi te warto wykonać również przed kładzeniem tapet, aby chropowata struktura ściany nie przebiła delikatnej tapety.

Szlifowanie oraz szpachlowanie jest zbędne wówczas, gdy decydujemy się na położenie na ścianie płytek lub tynków ozdobnych. Na ścianach lub posadzce można kłaść płytki, gres, a nawet kamień. Idealnie sprawdzą się one między innymi w przedpokoju, łazience czy też kuchni, gdyż łatwo utrzymać je w czystości. Obecnie na rynku materiałów wykończeniowych dostępny jest ich bardzo duży wybór, począwszy od wielu rozmiarów po różnorodne zestawienia kolorystyczne. Co się zaś tyczy podłóg, na które będą kładzione panele, drewno egzotyczne lub parkiet, postępowanie jest zgoła inne. Wpierw na wylewkę zakłada się folię termoizolacyjną oraz podkład wygłuszający (mieszkanie stanie się dzięki temu o wiele cieplejsze i cichsze). Panele można kłaść samemu, jednak w przypadku drewna egzotycznego czy paneli, jeśli nie jesteśmy profesjonalistami w tej dziedzinie – lepiej wynająć fachowca.

Układanie paneli podłogowych

Etap końcowy – mieszkanie nabiera ostatecznego kształtu

Po położeniu płytek lub paneli na posadzkę przychodzi czas na wymierzenie otworów drzwiowych, montaż ościeżnic i wybranego modelu drzwi. A kiedy ościeżnice zostaną zabezpieczone folią, można przystąpić do ostatecznego malowania ścian (najlepiej dwukrotnego, aby farba pokryła powierzchnię równomiernie) lub kładzenia tapety. Oczywiście, zgodnie z dzisiejszymi trendami, sufit wcale nie musi być biały. Jednak z kolorami trzeba być ostrożnym - nieodpowiednio dobrane mogą sprawić, że pomieszczenie optycznie pomniejszy się i będzie wyglądało niekorzystnie. Kiedy ściany i sufit mają już swój docelowy wygląd, można montować drzwi, armaturę, gniazdka, włączniki, lampy, tworzyć szafy wnękowe, wieszać karnisze i montowaćlistwy przypodłogowe.

Kuchnia, czyli przede wszystkim funkcjonalność

Po tych wszystkich pracach całą energię należy zaangażować w zaprojektowanie kuchni – najlepiej w oparciu o zasady trójkąta roboczego, ergonomii i jak największej funkcjonalności. Prawidłowe rozmieszczenie najważniejszych sprzętów: kuchenki, lodówki i zlewozmywaka sprawi, że przygotowywanie posiłków będzie szybsze, bo uniknie się niepotrzebnej bieganiny. Nie obędzie się też bez dużego blatu roboczego, przydatnego przy tworzeniu i nakładaniu posiłków. Nie przypadkowy powinien być też wybór urządzeń AGD, zarówno tych dużych (jak lodówka, piekarnik lub zmywarka), jak i mniejszych (takich jak czajnik czy ekspres do kawy). Aby dopiąć wszystkie prace wykończeniowe w mieszkaniu na ostatni guzik, składa się meble, przynosi dodatki i rzeczy osobiste – i można już mieszkać w wymarzonym M.

Aranżacja kolorów

Powierz wykańczanie wnętrz specjalistom

Bywa jednak tak, że nie zawsze mamy czas samemu wykonać lub dopilnować wszystkich robót. Wówczas warto zdecydować się na współpracę z pracownią projektową. Na pierwsze spotkanie z jej przedstawicielem należy się dobrze przygotować. Podczas rozmowy uwzględnione być powinny niezbędne poprawki instalacji czy też wyburzenia ścianek działowych. Powinniśmy mieć przemyślany standard wykończenia i aranżację poszczególnych pomieszczeń – przynajmniej wstępnie, gdyż w toku rozmowy z doświadczonym doradcą koncepcja może się zmienić.

Nie bójmy się mówić co się nam podoba, przynieśmy wzorniki, przykładowe inspiracje, pytajmy. Fachowe doradztwo w zakresie designu oraz doboru materiałów wykończeniowych sprawi, że końcowy efekt z pewnością spełni nasze oczekiwania. Takie rozwiązanie pozwoli nam zaoszczędzić cenny czas, a jednocześnie będziemy mieć pewność, że prace wykonane są jak należy. Komu warto zaufać w zakresie wykończenia mieszkania pod klucz? Warta rozważenia jest współpraca z projektantami z Naos - https://naoswnetrza.pl/. Ich wieloletnie doświadczenie, mnogość zrealizowanych projektów oraz pozytywne opinie klientów z pewnością są rzetelną rekomendacją, o czym możemy przekonać się na wskazanej stronie firmowej.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny