Wyłącznik ciśnieniowy do hydroforu - najważniejsze informacje

Wyłącznik ciśnieniowy do hydroforu - zastosowanie i działanie

Wyłącznik ciśnieniowy do hydroforu, czyli inaczej presostat to jeden z kluczowych elementów w każdym systemie hydroforowym. Presostat jak urządzeniem, które zabezpiecza pompy i zbiorniki hydroforowe przed uszkodzeniem i przed suchobiegiem poprzez odcinanie dopływu prądu w odpowiednim momencie. Urządzenie to odpowiada za włączanie i wyłączanie pompy hydroforowej, gdy osiągnie ona maksymalne lub minimalne zadane ciśnienie.

Włącznik do hydroforu jest automatycznym urządzeniem sterowanym pneumatycznie. Jego zadaniem jest wyłączanie i włączanie dopływu prąd elektrycznego do pompy hydroforowej w odpowiednim momencie. Nazwa presostat pochodzi z języka angielskiego, a człon “pres” jest skrótem od słowa pressure, oznaczającego w tym języku ciśnienie. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o hydroforach.

Wyłącznik ciśnieniowy do hydroforu - budowa

W większości przypadków włącznik do hydroforu jest wyregulowany fabrycznie na zadane ciśnienie minimalne i maksymalne, tak jak ma to miejsce w przypadku wyłącznika, w który zaopatrzony jest hydrofor OMNIGENA. Mamy jednak możliwość także samemu dopasować górne i dolne ciśnienie, przy którym pompa hydroforowa będzie się włączać i wyłączać, zależnie od naszych potrzeb i oczekiwań.

Do regulacji zadanych ciśnień maksymalnego i minimalnego w wyłączniku hydroforowym służą specjalne spiralne śruby, mniejsza zwykle odpowiada za regulację ciśnienia dolnego, a śruba większa odpowiada za regulację ciśnienia górnego. Tak na przykład działa regulacja w wyłączniku ciśnieniowym, w który zaopatrzony jest hydrofor OMNIGENA.

Jest on czujnikiem różnicy ciśnień wyposażonym w specjalny przekaźnik. Wyłącznik do hydroforu jest przyłącza się do trzech przewodów elektrycznych i do dwóch przewodów ciśnieniowych. Jego stan oraz wyliczenia uzależnione są od różnicy, jaka powstaje między wartością ciśnień we wcześniej wymienionych dwóch przewodach. Presostat może być także stosowany do pompy głębinowej oraz innych pomp i urządzeń ciśnieniowych. Sprawdź także ten artykuł o hydroforze OMNIGENA.

Inne zabezpieczenia w systemach hydroforowych

Warto także zwrócić uwagę na to, że presostat to nie jedyne zabezpieczenie w systemach hydroforowych, które gwarantuje bezpieczną i stabilną pracę hydroforu. Bardzo ważnym urządzeniami są także zawór ciśnieniowy, stycznik, skrzynka rozruchowa oraz zabezpieczenie przed suchobiegiem.

Polecane produkty do uzdatniania wody

Wyłącznik ciśnieniowy do hydroforu - rodzaje

Najczęściej spotkać możemy 1-fazowy wyłącznik do hydroforu. Takie wyłączniki obsługują tradycyjne zestawy, pompy i zbiornik do hydroforu, które są podłączone do zasilania 1-fazowego. Możemy również spotkać wyłącznik 3-fazowy, który ma zasilanie 3-fazowe. Wyłącznik 3-fazowy może obsługiwać zarówno proste pompy i zbiornik do hydroforu, ale również skomplikowane systemy, które tworzą rozbudowane zespoły pomp. A może zainteresuje cię także ten artykuł o hydroforach do domów jednorodzinnych?

Wyłącznik ciśnieniowy do hydroforu - najlepsi producenci, ceny

Wśród producentów wyłączników ciśnieniowych do hydroforu warto zwrócić uwagę na produkty takich uznanych marek jak OMNIGENA czy Hydro Vacuum. Presostaty tych producentów mają świetne opinie wśród użytkowników i zawsze są gwarancją najwyższej jakości, trwałości i niezawodności.  • Wyłącznik ciśnieniowy do hydroforu OMNIGENA SK-2 to cena ok. 22,00 zł.
  • Wyłącznik ciśnieniowy do hydroforu BRIO SK-13 kosztuje ok. 82,00 zł.
  • Wyłącznik ciśnieniowy do hydroforu LCA 2 Hydro Vacuum to wydatek rzędu 115,00 zł.
  • Wyłącznik ciśnieniowy do hydroforu BRIO BM-12 wiąże się z wydatkiem 60,00 zł.
  • Wyłącznik ciśnieniowy do hydroforu pompy IBO PC-59 to cena 105,00 zł.

Wyłącznik ciśnieniowy, czyli presostat to niezwykle istotny element systemów hydroforowych, który obok takich urządzeń jak skrzynka rozruchowa, zawór ciśnieniowy, stycznik oraz zabezpieczenie przed suchobiegiem, zapewnia bezpieczną i stabilną pracę systemów hydroforowych, a przede wszystkim pompy hydroforowej. Dzięki dobrze wyregulowanemu presostatowi nasza pompa hydroforowa będzie się wyłączać, gdy ciśnienie w niej osiągnie zadany poziom maksymalny oraz włączać, gdy nasza pompa osiągnie zadany poziom minimalny. Presostat może być również stosowany do innych pomp, na przykład do pompy głębinowej, a także do innych urządzeń ciśnieniowych. Sprawdź także artykuł z poradami, jak podłączyć hydrofor.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 80,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny