Czym właściwie jest i gdzie sprawdzi się wyłącznik zmierzchowy?

Jak działa czujnik zmierzchowy?

Wyłącznik zmierzchowy zapewnia automatyczne uruchomienie oświetlenia natychmiast po zapadnięciu zmroku. W chwili pojawienia się porannych promieni słonecznych oświetlenie zostaje wyłączone.

Czujnik zmierzchu zostaje wyposażony w specjalny fotorezystor, który analizuje natężenie oświetlenia. Mniejsze natężenie oświetlenia wywołuje wzrost rezystencji w fotorezystorze. W efekcie czujnik zmierzchu uruchamia przerzutnik, a ten umożliwia doprowadzenie energii elektrycznej do całej instalacji oświetleniowej.

Wraz z pojawieniem się porannych promieni słońca wyłącznik zmierzchowy działa w sposób odwrotny. Zwiększone natężenie oświetlenia powoduje spadek rezystencji w fotorezystorze. To z kolei wyłącza przerzutnik i odcina zasilanie elektryczne, wyłączając system oświetleniowy. Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o instalacji elektrycznej.

Czujnik zmierzchowy może działać wedle określonych parametrów. Jego czułość można dopasować do własnych potrzeb użytkowych. Przeglądając schemat podłączenia czujnika zauważymy, że instalacja nie jest szczególnie skomplikowana. Jednak należy zwrócić szczególną uwagę na miejsce lokalizacji. Czujnik zmierzchu reaguje na aktualne warunki oświetleniowe. Dlatego powinien być umieszczony w miejscu odsłoniętym, dającym możliwość analizy natężenia oświetlenia. Ulokowanie wyłącznika w osłoniętym przed światłem zakamarku może powodować zbyt wczesne uruchamianie oświetlenia i zbyt późne wyłączanie.

Czujnik zmierzchu i jego zastosowanie

Czujnik zmierzchowy posiada wiele możliwości zastosowania. Najczęściej wykorzystujemy go do efektywnego oświetlenia przydomowych alejek oraz aranżacji ogrodowych. Włączone po zapadnięciu zmroku oświetlenie poprawia poziom bezpieczeństwa użytkowników, a jednocześnie sprawia, że posesja nabiera większych walorów wizualnych.

Wyłącznik zmierzchowy może też stanowić element systemu zabezpieczeń. Uruchomione po zapadnięciu zmroku oświetlenie będzie dobrym uzupełnieniem systemów monitoringu. Dobrze dobrany czujnik zmierzchowy uruchomi oświetlenie natychmiast po zmniejszeniu natężenia oświetlenia. Czuły wyłącznik zadziała nawet w środku dnia, w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych. Dzięki temu system monitoringu może nagrywać obraz z kamer z pełną wydajnością. Jeśli interesuje cię ten temat, przeczytaj także artykuł o kosztach ułożenia instalacji elektrycznej.

Czujnik zmierzchowy znajduje też zastosowanie pod garażami i parkingami. Oświetlenie wybranych stref zwiększa poziom bezpieczeństwa i komfortu użytkowników.

Dzięki urządzeniu regulującemu włączanie i wyłączanie oświetlenia możemy uzyskać oszczędności na energii elektrycznej. System uruchomi się wtedy, gdy będzie naprawdę potrzebny. Dlatego czujnik zmierzchowy jest szczególnie polecany do regulacji oświetlenia na większych przestrzeniach.

Wyłączniki zmierzchowe i ich popularne rodzaje

Czujnik zmierzchu z sondą

Wyłącznik zmierzchowy jest w tym wypadku ulokowany na sondzie, czyli na zewnętrznej poduszce. Urządzenie zapewnia wysoką sprawność i posiada pozytywne opinie użytkowników.

Dobrej jakości wyłącznik zmierzchowy z sondą posiada długi kabel przyłączeniowy. Jego długość dochodzi czasem do kilkunastu metrów, co umożliwia bezproblemowe podłączenie. Urządzenie z sondą musi zostać ulokowane w miejscu ze stałym dostępem do naturalnego oświetlenia. Zapewni to optymalną pracę i włączanie oraz wyłączanie oświetlenia o odpowiedniej godzinie. Sprawdź także w tym artykule, jak wygląda schemat instalacji elektrycznej.

Warto także dodać, że czujnik zmierzchowy z sondą posiada wbudowany mechanizm służący do opóźniania włączenia instalacji. Dzięki temu możemy regulować pracę urządzenia i dopasowywać do indywidualnych potrzeb użytkowych.

Wyłącznik zmierzchowy z podstawowym czujnikiem

Tego rodzaju wyłącznik zmierzchowy zostaje wyposażony w światłoczuły czujnik, reagujący na zmianę natężenia oświetlenia. Urządzenie montuje się do podłoża przy pomocy wkrętów. Czujnik zmierzchowy posiada też kołnierz uszczelniający oraz pokrywę ochronną.

Wyłącznik zmierzchowy to prosta zasada działania. Dlatego zbiera dobre opinie. Polecane modele są wyposażone w czujniki podstawowe, ale mogą być bardziej skomplikowane.
Wyłącznik zmierzchowy - cena, zasada działania, opinie, polecane modele

Podstawowy wyłącznik zmierzchowy z czujnikiem nie posiada opóźniacza czasowego. Oznacza to, że mechanizm włączy oświetlenia natychmiast podczas wykrycia mniejszego natężenia oświetleniowego. Lepszej jakości czujnik zmierzchu zostaje już wyposażony o opóźniacz czasowy. Regulator czasowy z wyłącznikiem zmierzchowym nie będzie wyłączał oświetlenia w przypadku wyładowań atmosferycznych, czy w momencie podświetlenia przez światła pojazdu. Dzięki temu zapewni bardziej wydajną pracę całego systemu oświetleniowego i przełoży się na realne zmniejszenie rachunków za oświetlenie większych przestrzeni. Jeśli interesuje cię ten temat, przeczytaj także ten artykuł o wyłączniku nadprądowym.

Czujnik zmierzchu z zegarem

Jest to urządzenie, które zbiera najbardziej przychylne opinie użytkowników. Czujnik zmierzchowy z zegarem pozwala na płynną regulację pracy oświetlenia. Urządzenie z timerem pozwala na ustawienie godziny dokonywania pomiaru natężenia oświetlenia. W praktyce oznacza to, że czujnik zmierzchowy zacznie analizować oświetlenie dopiero od ustalonej przez użytkownika godziny.

Regulator czasowy z wyłącznikiem zmierzchowym może wyłączyć oświetlenie w momencie, gdy natężenie światła osiągnie będzie odpowiednio wysokie. Istnieje też możliwość samoistnego wyłączenia urządzenia z timerem, co spowoduje wyłączenie oświetlenia o dowolnie wybranej godzinie.

Regulator zmierzchowy z wyłącznikiem czasowym znajduje wszechstronne możliwości zastosowania. Prosty schemat podłączenia umożliwi samodzielne prace montażowe. Co więcej, urządzenie dobrze sprawdzi się w podświetlaniu przydomowego ogrodu, alejek i ścieżek. Urządzenie z timerem możemy dopasować do prywatnych potrzeb bądź pory roku. Ciekawym rozwiązaniem jest chociażby oświetlanie ogrodu do późnych godzin wieczornych i automatyczne wyłączenie przez urządzenie z timerem o ustalonej przez użytkowników godzinie. Dzięki temu oświetlenie ogrodu nie będzie przeszkadzać śpiącym w domu użytkownikom, a oświetlenie umożliwi wygodne korzystanie z aranżacji w porach jej użytkowania.

Jedynym mankamentem może być fakt, że cena urządzenia z zegarem okaże się nieco wyższa w porównaniu z najprostszymi wyłącznikami zmierzchowymi.

Atrakcyjne promocje - sprawdź koniecznie

Na co zwrócić uwagę, kupując wyłącznik zmierzchowy?

Parametry instalacyjne

Wybierając czujnik zmierzchu warto wziąć pod uwagę najistotniejsze parametry instalacyjne. W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na zasilanie. W ofertach sprzedaży znajdziemy podstawowe wyłączniki zasilane pod 230V. Jest to typowy mechanizm do użytku przydomowego. Zasilanie pod 230V sprawdzi się w niemal każdym ogrodzie i na parkingach. Jednak w niektórych przypadkach użytkownik zostaje zmuszony do wyboru innego rodzaju rozwiązania. Dlatego w ofertach sprzedaży pojawiły się czujniki pod 12V lub 24V. Czujniki zmierzchowe o mniejszym zasilaniu 12V czy 24V nie są tak popularne, jednak znajdują szereg możliwości zastosowania.

Kolejny parametr, na który warto zwrócić uwagę to temperatura pracy. Urządzenia działające w warunkach zewnętrznych powinny działać w zakresach temperatur od – 25 do + 50 0C. Warto zwrócić na to uwagę podczas dokonywania wyboru.

Wybierając wyłącznik zmierzchowy zwróćmy także uwagę na stopień ochrony. Dobrej jakości czujnik dedykowany na zewnątrz powinien odpowiadać normie IP65. Umożliwi to bezawaryjną pracę w różnych warunkach atmosferycznych.

Przed podłączeniem urządzenia warto przeanalizować schemat podłączenia i stosować się do instrukcji.

Parametry użytkowe

Przed zakupem wyłącznika warto zwrócić również uwagę na parametry, które zapewnią optymalną pracę urządzenia. Zaliczamy do nich zakres działania, czyli innymi słowy wartość natężenia światła, które spowoduje włączenie i wyłączenie oświetlenia. Czujniki mogą przyjmować różnorodny zakres działania. Jedne urządzenia przyjmują czułość w zakresie 2 000 lx, inne przyjmują wartość ponad 15 000 lx. Bardziej zaawansowane urządzenia umożliwiają płynną regulację zakresu działania. Jednak cena ich zakupu okaże się nieco droższa.

Wyłączniki czasowe z wbudowanym opóźniaczem mogą posiadać zróżnicowaną wartość opóźnienia. Jest to kolejny parametr, o którym warto pamiętać podczas wyboru. Standardowy czujnik pod 12V czy 230V posiada 15 – 30 sekundowy opóźniacz czasowy. Jest to optymalna wartość, zapewnią ca wydajną pracę urządzenia.

Wybierając prosty czujnik lub bardziej zaawansowany regulator czasowy z wyłącznikiem zmierzchowym zwracamy też uwagę na prąd obciążenia. Jest to istotne z punktu widzenia ochrony wzrostem napięcia elektrycznego. Prąd obciążenia w najprostszym czujniku wyniesie ok. 16 A. Najlepszej jakości urządzenia (np. firmy Legrand) posiadają wyższe wartości prądu obciążenia, które przekraczają 20 A.

Ile kosztuje czujnik zmierzchowy?

Cena uzależniona od parametrów

Czujnik zmierzchowy może wygenerować bardzo zróżnicowane ceny zakupu. Ostateczny koszt będzie uzależniony od parametrów użytkowych, jakości oraz dodatkowych rozwiązań, które zostały zainstalowane w urządzeniu.

Najprostszy czujnik zmierzchowy będzie wydatkiem rzędu 40 – 60 zł. Za czujnik dobrej jakości czujnik zmierzchu z sondą zapłacimy przynajmniej 70 zł. Cena produktów z najlepszymi parametrami użytkowymi często przekracza kwotę 200 zł.

Jeszcze droższym rozwiązaniem okaże się regulator czasowy z wyłącznikiem zmierzonym. Urządzenia z timerem będą kosztować powyżej 200 zł.Cena wybranych modeli wyłączników zmierzchowym

Wybierając wyłącznik zmierzchowy warto zwrócić uwagę na producenta. Dobrej jakości produkty oferują firmy Legrand, Eaton, F&F, Hager Polo. Poniżej przybliżymy ceny kilku wybranych modeli, które posiadają pozytywne opinie użytkowników.

  • Wyłącznik zmierzchowy z sondą AZ-112 marki F&F – czujnik zasilany pod 230V o maksymalnym obciążeniu 16 A. Posiada dobre opinie użytkowników, prosty schemat podłączenia umożliwia samodzielną instalację. Cena modelu wynosi ok. 80 zł.
  • Regulator czasowy z wyłącznikiem zmierzchowym i fotokomórką WZ301 412623 firmy Legrand – zaawansowane urządzenie z wieloma możliwościami regulacji, podłączane pod 230V. Nadaje się do montażu na ścianę. Cena zakupu wynosi niespełna 400 zł.

Mikrofalowy czujnik ruchu i zmierzchu 360 OR-CR-216 mini firmy Orno – to proste urządzenie współpracujące z oświetleniem ledowym. Mikrofalowy czujnik zmierzchu z czujnikiem ruchu sprawdzi się do oświetlenia schodów zewnętrznych i podjazdów. Urządzenie uruchomi się po zapadnięciu zmroku, w przypadku wykrycia ruchu. Cena zakupu zestawu z czujnikiem ruchu to ok. 50 zł.

Czujnik zmierzchowy 12V WZ30 – prosty czujnik zmierzchu przeznaczony do taśm i żarówek LED. Posiada 60 sekundowy opóźniacz czasowy i bardzo prostą konstrukcję. Za czujnik zmierzchowy 12V WZ30 zapłacimy około 50 zł.

Wyłącznik zmierzchowy z zegarem cyfrowym EE171 firmy Hager – zaawansowane urządzenie z wieloma możliwościami regulacji pracy, podłączane pod 230V. Czujnik zmierzchu firmy Hager zapewnia pełną automatykę i możliwość dopasowania czasu pracy. Cena zakupu to niespełna 300 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny