Wyłaz dachowy - rodzaje, wymiary, producenci, ceny, opinie

Konserwacja dachu czy komina to niezwykle ważne zadanie dla każdego właściciela domu jednorodzinnego. By je ułatwić potrzeby jest swobodny dostęp do wspomnianych elementów. To zapewnia nam wyłaz dachowy, występujący zazwyczaj w formie klapy. W wielu przypadkach jest wspomagany przez takie elementy jak ławy i stopnie kominiarskie. W tym artykule opisujemy rodzaje wyłazów dachowych i sprawdzamy, jaka jest ich cena.

Czy wyłaz kominiarski jest niezbędnym elementem konstrukcji domu?

Konserwacja komina czy też połaci dachowej decyduje o bezpieczeństwie mieszkańców domu. Zatem wyłaz dachowy jest ważnym elementem konstrukcji budynku. Umożliwia łatwe i bezpieczne przedostanie się do wymienionych miejsc celem ich konserwacji. Jest też przydatny we wszelkich pracach instalacyjnych. Takich jak chociażby montaż anteny telewizyjnej. Zdarza się, że inwestorzy rezygnują z wyłazu, co jest błędem a czasem też stoi w sprzeczności z przepisami prawa budowlanego.

Przepisy jasno określają, kiedy należy zamontować wyłaz kominiarski na dach. Stałe dojście do kominów i urządzeń technicznych należy zapewnić na dachach o spadku wynoszącym ponad 25%. Owo dojście musi być wspomagane przez ławy i stopnie kominiarskie. To samo tyczy się dachów pokrytych łamliwymi materiałami. Takie pokrycia należy też dodatkowo zabezpieczyć przed poślizgiem. W przepisach znajduje się jeszcze jedno wymaganie. Wyłaz dachowy powinien być zamontowany na budynkach mających dwie lub więcej kondygnacji naziemnych.

Teraz kilka słów na temat parametrów. Minimalne wymiary, jakie może mieć wyłaz dachowy w formie klapy to 80x80 cm. W przypadku drzwi pełniących tę funkcję dopuszczalne wymiary to 80 cm szerokości i 190 cm wysokości. Warto też wiedzieć, że wyłazy dzielą się na trzy kategorie. Do pierwszej zaliczamy wersje montowane w pomieszczeniach nieogrzewanych. W drugiej znajduje się tak zwany ciepły wyłaz do pomieszczeń ogrzewanych. Tymczasem ostatnia kategoria to klapy do dachów płaskich. Skoro podaliśmy podział możemy przejść do opisywania każdej z grup.

Wyłaz kominiarski do pomieszczeń nieogrzewanych – producenci, cena, wymiary

Wyłazy kominiarskie do dachów płaski bardzo przypominają okna dachowe. Są jednak od nich dużo bardziej wytrzymałe. Do tego stopnia, że można na nich swobodnie stawać. Do tego różnią się sposobem otwierania. Skrzydło może wychylać się w dół, na prawo lub lewo. Jest też oczywiście pewne podobieństwo. Wyłazy, podobnie jak okna dachowe, są łatwe w montażu. Ponadto umożliwiają doświetlenie i przewietrzenie pomieszczenia. Teraz możemy przejść do opisu wspomnianych kategorii. Na początek wyłaz kominiarski do poddaszy nieogrzewanych.

Szklany wyłaz dachowy do nieogrzewanych poddaszy odznacza się niską izolacyjnością termiczną. Dlatego też bywa nazywany wyłazem zimnym. W nieużytkowanych poddaszach nie ma potrzeby montowania klapy, która blokuje wnikanie powietrza do wewnątrz. Szklany wyłaz dachowy tego typu ma przeważnie ościeżnicę wykonaną z drewna. Tymczasem profil jest aluminiowy, bardzo rzadko stalowy. Jeśli chodzi o szybę to do dyspozycji mamy wersje pojedyncze hartowane i zespolone. Możemy też zainwestować w wypukłe kopuły powstające z poliwęglanu.

Popularni producenci wyłazów na dach to firmy Velux oraz Fakro. Ich produkty zbierają bardzo dobre opinie. W ofertach możemy odnaleźć bardzo ciekawe propozycje. Szczególnie warto zwrócić uwagę na:

  Wyłaz dachowy Fakro WLI – montuje się go na dachach o nachyleniu od 15 do 70 stopni. Jest wyposażony w hartowaną szybę o podwyższonej odporności na gradobicie. Jego cena to około 860 zł.
 • Szklany wyłaz dachowy Fakro WGT - montuje się go na dachach o nachyleniu od 15 do 70 stopni. W podstawowym wyposażeniu ma pojedynczą szybę hartowana. Wymiary w świetle to 42x51 cm. Cena wyłazów dachowy tego typu to około 350 zł.
 • Szklany wyłaz dachowy Velux VLT - montuje się go na dachach o nachyleniu od 20 do 60 stopni. Jego otwór wewnętrzny ma wymiary 80x80 cm. Cena to około 650 zł.

Ciepły wyłaz – produkt do pomieszczeń ogrzewanych

Czas na drugą kategorię, czyli tak zwany ciepły wyłaz na dach. Każdy produkt tego typu do złudzenia przypomina okna dachowe. Podobnie jak one wykazuje bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła. Zazwyczaj nie przekracza on 1,4 W/(m²K). To właśnie, dlatego taki wyłaz doskonale nadaje się do pomieszczeń ogrzewanych. Ościeżnica zazwyczaj powstaje z drewna i jest wzbogacona o szybę zespoloną. W montażu okna wyłazowego pomaga specjalny kołnierz, który należy dobrać do rodzaju pokrycia dachowego. Teraz sprawdzimy, jaka jest cena wyłazów dachowych tego typu.

Ciepły wyłaz na dach przypominający okna dachowe musi odznaczać się doskonałą jakością. Dobre opinie klientów uzyskują znani nam producenci, czyli firmy Velux i Fakro. Przedstawiamy ich popularne okna wyłazowe:

  Okno wyłazowe Velux GXL – przeznaczone do pomieszczeń ogrzewanych. W standardowej wersji zawiasy ma po prawej stronie a klamkę po lewej. Cena wyłazów dachowy tej klasy to około 1400 zł.
 • Okno wyłazowe Velux GXU – jest to wersja niewymagająca konserwacji. Jest wykończona warstwą poliuretanu. Cena wyłazów dachowych tego typu to około 2000 zł.
 • Ciepły wyłaz Fakro FWL UE – może być montowany na dachach o nachyleniu utrzymujący się w przedziale 15-55 stopni. Cena to około 1000 zł.

Wyłaz do dachów płaskich – stalowy i szklany wyłaz na dach

Do opisania pozostał nam wyłaz do dachów płaskich. W tej kategorii występują w zasadzie trzy opcje do wyboru. W pierwszej wersji mamy do dyspozycji wyłaz w całości stalowy. Pojawia się w standardowych wymiarach 80x80 cm, ale dostępne są też inne rozmiary. Warto wiedzieć, że produkt tego typu zapewnia niezłą izolacyjność termiczną. Druga odmiana to oczywiście zbierający dobre opinie szklany wyłaz do dachów płaskich. Ostatnią wersją, którą oferują producenci są wyłazy z tworzyw sztucznych.

Na koniec przedstawiamy kilka ciekawych wyłazów zbierających pozytywne opinie klientów. Jest to między innymi:

  Wyłaz do dachów płaskich Fakro DRL – powstaje z wielokomorowych profili PCV. Cena to około 3200 zł.
 • Płaski moduł szklany Velux – powstaje z 4 milimetrowego szkła odpornego na zadrapania. Cena wersji o wymiarach 80x80 cm to około 1800 zł.
 • Okno trzyszybowe Okpol AMW – wyposażone w oświetleniową taśmę LED. Cena to około 1900 zł.