Rodzaje wylewki

Domyślnym materiałem na posadzki jest beton. Klasyczne mieszanki betonowe mają jednak gęstą strukturę i trzeba je rozprowadzać ręcznie. Podstawową różnicą między betonem robionym w miksokrecie i każdym rodzajem posadzki samopoziomującej jest jej zdolność do samodzielnego równomiernego rozmieszczenia po powierzchni. Zaprawa samopoziomująca może zawierać spoiwo cementowe lub anhydrytowe. Poza tym głównymi składnikami są piasek i woda.

Wylewka samopoziomująca cementowa

Tradycyjna wylewka samopoziomująca jest wykonana z cementu. Najczęściej wzbogaca się go dodatkami przyspieszającymi schnięcie i zapewniającymi odpowiednią strukturę. Posadzka samopoziomująca z cementu jest odporna na wilgoć, nadaje się do stosowania w pomieszczeniach mieszkalnych i gospodarczych. Jest też względnie niedroga.

Wylewka cementowa może być uzupełniona kruszywem, polimerami lub włóknami. W zależności od zastosowanych materiałów ma różne właściwości i stosuje się ją do różnych rzeczy.

Wylewka anhydrytowa

Masa samopoziomująca na bazie anhydrytu jest lekka, stosunkowo szybko schnie i dobrze przewodzi ciepło. W większości przypadków nie wymaga dodatkowego zbrojenia i pozwala uzyskać gładką powierzchnię pod panele, kafelki czy wykładzinę. Z powyższych powodów jest chętnie stosowana na ogrzewanie podłogowe. Jednak wylewka anhydrytowa jest też nieodporna na zwiększoną wilgotność. Z tego powodu nie nadaje się do wylewania w pomieszczeniach gospodarczych. W kuchniach i łazienkach wymaga natomiast odpowiedniego zabezpieczenia lub użycia cementowego zamiennika. Idealnie sprawdza się jako wylewka cienkowarstwowa, ale może być stosowana również jako grubowarstwowa.

Podziały według innych kategorii

Zaprawę samopoziomującą można podzielić nie tylko ze względu na materiał spoiwa. W zależności od tego do czego będziemy jej potrzebować dzielimy wylewkę na:

  • cienkowarstwową i grubowarstwową
  • szybkoschnącą i schnąca w standardowym czasie

1. Wylewka cienkowarstwowa ma grubość od 2 do 50 mm. Jest przeznaczona przede wszystkim do wyrównania już położonej posadzki. Jest też stosowana jako wykończenie na podłogówkę.

2. Wylewka grubowarstwowa, o grubości od 50 mm nawet do 10 cm, może być używana do wyrównania powierzchni lub jako samodzielny podkład pod wykładzinę czy panele. Tutaj wylewka samopoziomująca zastępuje tradycyjną wylewkę z betonu.

3. Wylewka schnąca w standardowym czasie (określana też jako wylewka o standardowym czasie wiązania) wymaga od kilku dni do kilku tygodni do pełnego wyschnięcia. Po kilkunastu godzinach nadaje się już do chodzenia, ale z wykończeniem trzeba czasami poczekać parę tygodni. Czas schnięcia zależy od zastosowanego materiału i dodatków.

4. Wylewka szybkoschnąca lub szybkowiążąca, to masa samopoziomująca, która nadaje się do prac wykończeniowych nawet następnego dnia. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat wylewek.

Kiedy jaka wylewka?

Masy samopoziomujące z cementu i anhydrytu mają wiele podobnych właściwości i można je stosować w podobnych sytuacjach. Obie nadają się do tworzenia posadzki cienkowarstwowej. Oba same stabilizują się w poziomie, pozwalając bez dużego wkładu narzędzi i energii uzyskać równą powierzchnię podłogi. Czym się różnią i gdzie znajdują zastosowanie?

Podłogówka a wylewka anhydrytowa

Jak wspomnieliśmy wcześniej wylewka anhydrytowa jest chętnie wybierana jako posadzka na ogrzewanie podłogowe. Szczególnie dobrze sprawdza się przy wodnej podłogówce, po której trudno byłoby rozprowadzić gęstszą i cięższą masę np. z betonu. Jako posadzka samopoziomująca doskonale nadaje się do zalania i wyrównania układu rur na podłodze. Po wyschnięciu dobrze przewodzi ciepło, a jednocześnie chroni rurki przed uszkodzeniami w czasie chodzenia. Jako posadzka cienkowarstwowa nie obciąża tak bardzo stropu, co pozwala jej używać również w domach o lekkiej konstrukcji. Poza tym nadaje się do wykończenia ogrzewanej podłogi nawet tam, gdzie próg jest niewysoki i trzeba ograniczyć grubość wszystkich warstw.

Każda wylewka wymaga ułożenia dylatacji – przerwy, która przejmuje część naprężeń i zmian w objętości powierzchni. W niedużych pomieszczeniach, gdzie stosuje się zaprawę samopoziomującą z anhydrytem wystarczy dylatacja obwodowa (taśma z pianki polimerowej wokół ściany).

Zastosowanie wylewki cementowej samopoziomującej

Wylewka samopoziomująca na spoiwie cementowym jest nadal popularnym rozwiązaniem we wszystkich pozostałych przypadkach. Może zastąpić anhydryt na podłogówkę w kuchni czy łazience, a przede wszystkim można ją stosować jako warstwę wyrównującą lub podkład pod różne rodzaje płytek. W posadzkach cementowych, oprócz dylatacji obwodowej wykonuje się też dylatacje tzw. pośrednie.

Wyliczenie proporcji i przygotowanie wylewki

Ile zużyję wylewki?

Wylewkę do samodzielnego przygotowania kupuje się w workach na kilogramy. Każdego inwestora na pewno zainteresuje więc odpowiedź na pytanie ile potrzeba wylewki samopoziomującej na m2. To pozwala lepiej ocenić koszt inwestycji i ilość potrzebnych materiałów. Metry kwadratowe w tym przypadku to powierzchnia, którą zajmie wylewka, do obliczeń będziemy potrzebowali trójwymiarowej objętości, liczonej w metrach sześciennych.

Wyliczenie jest dość proste, ale wymaga wstępnych wymierzeń i ustalenia jaka jest minimalna grubość wylewki samopoziomującej w danym projekcie. Pamiętamy, że wylewka na podłogówkę, to nie tylko masa nad rurami, ale między rurami, co wymaga dodatkowej ilości materiału. Dla uproszczenia podamy przykład prostej posadzki samopoziomującej w pomieszczeniu o regularnych kształtach.

Grubość posadzki – 50 mm

Wymiary pomieszczenia – 6m*5m=30m2

Teraz objętość (powierzchnię pomnożoną przez wysokość) trzeba pomnożyć przez podaną na opakowaniu gęstość właściwą wylewki. Ta wielkość, to ilość materiału w kilogramach, jaką zużyjemy na 1m2 przy 1mm grubości. A więc nasze wielkości wyjściowe musimy pomnożyć przez wielkość podaną przez producenta np. 1,5kg. W tym konkretnym przypadku wychodzi 22,5 kg wylewki. Mając obliczoną taką wielkość możemy określić ile wylewki z worka 25kg wyjdzie przy różnych grubościach jastrychu. W przypadku przykładowego niewielkiego pomieszczenia taki worek powinien wystarczyć. Wyniki obliczeń teoretycznych zawsze trzeba trochę zwiększyć, żeby mieć zapas na różnego rodzaju niedoskonałości podłoża, błędy i straty podczas kładzenia posadzki.

Jak zrobić wylewkę?

Na pytanie jak zrobić wylewkę najlepiej będzie odpowiedzieć dzieląc przygotowanie całego przedsięwzięcia na kilka etapów:

  • wybór materiałów
  • przygotowanie podłoża i masy
  • techniki i narzędzia do kładzenia wylewki
  • czas i sposób wykończenia

1. Wybór materiałów: Ten etap właściwie już omówiliśmy. W zależności od tego gdzie będziemy kłaść posadzkę samopoziomującą, wybieramy masę na bazie cementu lub anhydrytu.

2. Przygotowanie podłoża i masy: Instrukcja producenta zawiera dokładne dane o mieszaniu składników. Każdy rodzaj wylewki może wymagać trochę innych proporcji do powstania odpowiednio gęstej masy. Niektóre są gotowymi sproszkowanymi mieszaninami, inne wymagają wymieszania składników np. piasku i dopiero potem dodania wody. Natomiast samo wyłożenie wylewki mniej więcej będzie wyglądać tak samo.

Wylewka wykonywania w domu, a także wylewka samopoziomująca bez tajemnic, jej rodzaje, parametry i ceny
Jaka wylewka samopoziomująca będzie najlepsza do zastosowania w domu, czyli rodzaje, ceny, parametry i porady

Jeżeli ustaliliśmy już ile wylewki potrzebujemy i jakiego rodzaju, to trzeba przejść do przygotowania powierzchni, na którą będzie kładziona. Jak przygotować podłoże pod wylewkę?

Musi ono być odpowiednio przyczepne i szczelne. Materiały mają do siebie przylegać, ale wylewka nie może zacząć wsiąkać w podkład. Dlatego trzeba je oczyścić, odkurzyć i odtłuścić. Jeżeli znajdują się w nim jakieś ubytki, to również trzeba je zapełnić. Kolejnym etapem będzie dylatacja w postaci taśmy przyklejonej na poziomie wylewki dookoła ściany. Na koniec powinno się powierzchnię zagruntować.

3. Techniki i narzędzia do kładzenia wylewki: Nikt nie powie nam lepiej od specjalisty jak zrobić wylewkę, dlatego warto wykonać pracę z pomocą osoby doświadczonej lub przynajmniej obejrzeć kilka filmików instruktażowych. Niniejszy artykuł może pomóc zrozumieć dlaczego podejmujemy te a nie inne czynności.

Do położenia wylewki potrzebujemy: pojemnika do mieszania, wiertarki wolnoobrotowej z końcówką do mieszania, kołków wyznaczających wysokość posadzki, pędzla do rozprowadzenia, a na koniec wałka z kolcami do odpowietrzenia masy.

Rozprowadzenie i odpowietrzenie powinno wystarczyć. W końcu zadaniem masy samopoziomującej jest samoistne wyrównanie w poziomie. Na dużych powierzchniach może być jeszcze konieczne wykonanie dylatacji pośredniej, która przejmie część naprężeń na powierzchni. Robi się ja pośrodku powierzchni wylanej posadzki. To szczelina wykonywana do 1/3 wysokości wylewki i wypełniona elastycznym materiałem (sznurem, listwą, pianką).

Tak rozprowadzona masę zostawiamy do pierwszego schnięcia.

4. Czas i sposób wykończenia: W zależności od rodzaju masy czekamy z dalszymi pracami od 24 godzin do kilku dni. Wylewka cementowa szybkoschnąca może być poddawana dalszej obróbce po wyschnięciu, ale wylewka anhydrytowa zwykle wymaga dwóch etapów schnięcia. Po 72 godzinach można po niej chodzić, przewietrzyć pomieszczenia, ale wygrzewanie, szlifowanie i położenie wykończeniach jest możliwe po około tygodniu od wylania. Odległości czasowe mogą się różnić w zależności od produktu. Dokładny czas schnięcia i zdatność do prac wykończeniowych najlepiej sprawdzić w instrukcji producenta.

Istotnym etapem po pierwszym wyschnięciu wylewki na podłogówce jest wygrzanie jastrychu. Polega ono na włączeniu ogrzewania podłogowego i stopniowego podnoszenia temperatury (szczegóły zgodnie z instrukcją producenta). Płytki, panele lub wykładziny kładziemy po całkowity wygrzaniu i wyschnięciu. Czasami konieczne jest zastosowanie dodatkowej masy samopoziomującej, która wyrówna podłoże pod specjalne płytki.

Tak naprawdę skuteczna odpowiedź na pytanie jak zrobić wylewkę zależy od szczegółowej wiedzy gdzie i jakiego rodzaju będzie to wylewka. Na każdym etapie szczegóły wykonania są różne w zależności od materiałów, grubości podłoża i potrzeb w danym pomieszczeniu (np. planowanego materiału wykończeniowego).

Jakich błędów nie popełniać?

Nie da się udzielić idealnej instrukcji kładzenia różnych rodzajów wylewek, ale można uniknąć poważnych pomyłek podczas jej wykładania. Wyliczenie popularnych błędów jest najlepszą drogą na skróty przed rozpoczęciem prac remontowych. Na co należy uważać przy kładzeniu wylewek samopoziomujących?

  1. Niewłaściwy dobór materiału – jak mówiliśmy wcześniej, wylewka anhydrytowa nie nadaje się do pomieszczeń wilgotnych lub wymaga dobrego zabezpieczenia przeciw wilgoci. Z kolei cementowa nie uzupełni tak dokładnie szczelin między rurami w podłogówce, będzie cięższa i mniej gładka.
  2. Źle przygotowane podłoże – nieszczelne, zbyt wilgotne, ze szczelinami, niezagruntowane – wszystkie te zaniedbania mogą się skończyć uszkodzeniami i stratami materiałów.
  3. Brak odpowietrzenia lub niedokładne odpowietrzenie wylewki – zwarta wylewka jest potrzebna przede wszystkim do podłogówki. Zalegające i utrwalone po zaschnięciu pęcherze powietrza będą zmieniać efektywność ogrzewania podłogowego.
  4. Nieodpowiednie warunki schnięcia – nie może być zbyt gorąco, zbyt zimno, ani zbyt wilgotno.
  5. Zbyt wczesne rozpoczęcie prac po wyschnięciu – lepiej dodać jeden dwa dni na schnięcie (zwłaszcza wylewek o standardowym czasie wiązania), niż narażać wilgotną i plastyczną powierzchnię na przeciążenie.

Wylewka samopoziomująca jest nowoczesnym sposobem na wykończenie podłogi i położenie równej posadzki niewielkim kosztem. W zależności od potrzeb możemy wybrać wśród wielu mieszanek anhydrytowych i cementowych. Odpowiednio dobrana wylewka zapewni nam komfortowe używanie podłogi na długie lata.

Źródła:

  1. Ile potrzeba wylewki samopoziomującej na m2? Jak obliczyć zapotrzebowanie na wylewkę? W MG Blog Budowlany, https://www.mgprojekt.com.pl/blog/ile-potrzeba-wylewki-samopoziomujacej-na-m2-jak-obliczyc-zapotrzebowanie-na-wylewke/, dostęp 28.09.2023
  2. Czym jest dylatacja podłogi i jak zrobić szczeliny dylatacyjne?, w: Merkury Market, https://www.merkurymarket.pl/porady-fachowcow/czym-jest-dylatacja-podlogi-i-jak-zrobic-szczeliny-dylatacyjne,2959.html, dostęp 28.09.2023
  3. Budownictwo ogólne, T.1 Materiały i wyroby budowlane, red. Bogusław Stefańczyk, Warszawa 2005
ikona podziel się Przekaż dalej