Wylewka samopoziomująca - rodzaje i wykonanie

Starannie wykonana wylewka samopoziomująca daje gwarancję, że zdobiące podłogę panele podłogowe, płytki, czy terakota, nie będą się wypaczać, pękać lub odklejać. Dodatkowo daje gwarancję, że nasza podłoga jest płaska jak stół i nie posiada niepożądanych nierówności. Zobacz, jak prawidłowo wykonać samopoziomujący podkład podłogowy.

Samodzielne wykonanie posadzki samopoziomującej nie jest trudne

Położenie wylewki samopoziomującej jest względnie prostą czynnością, przy której obecność fachowca nie jest konieczna.  Jeżeli chcemy uzyskać idealnie proste podłoże, lecz nie posiadamy wystarczającej wiedzy na temat stosowania samopoziomującej masy, powinniśmy się zapoznać z całym procesem krok po kroku.Wystarczy kupić samopoziomujący podkład podłogowy w markecie lub składzie budowlanym (popularne są takie marki jak atlas, mapei czy weber) i postępować krok po kroku zgodnie z poniższymi instrukcjami.

Jaka jest średnia wydajność i cena betonowej wylewki samopoziomującej?

Średnia wydajność wylewki różni się w zależności od producenta. Średnia wydajność wynosi ok. 13 kg/m2 przy wylewce o grubości 8 mm. Generalnie przyjmuje się, że wydajność wylewki w przeliczeniu na milimetr to około 1,6 kg (czyli na każdy centymetr grubości potrzeba 1,6 kg/m2. Dokładny koszt możesz obliczyć na naszym kalkulatorze wylewki samopoziomującej.

Średnia cena gotowej zaprawy samopoziomującej wynosi 1-2 zł/kg (na naszych kalkulatorach przyjmujemy najpopularniejszą wartość 1,36 zł). Oznacza to, że za samą masę samopoziomującą zapłacimy w przeliczeniu na metr od 13 do 26 zł

Wylewka samopoziomująca - wykonanie krok po kroku

Krok 1 – oczyszczenie podłoża

Zanim rozpoczniemy kłaść wylewkę, należy bardzo dokładnie oczyścić podłoże z wszelkich nieczystości. Pozbywamy się kurzu, pyłu, tynku, piasku, substancji bitumicznych i starej farby. Podłoże musi stanowić jednolitą strukturę i odznaczać się stabilnością. Zapewni to bardzo dobrą przyczepność wylewki.

Krok 2 – wypełnienie większych szczelin

Jeżeli w podłożu znajdują się szczeliny lub dziury, powinniśmy je wypełnić i wyrównać z powierzchnią podłoża za pomocą cementu lub specjalnej zaprawy. W przypadku występowania jakichkolwiek niestabilnych elementów powierzchni, usuwamy je za pomocą narzędzia wyposażonego w opcję kucia.

Krok 3 - gruntowanie

Gruntowanie jest bardzo ważną częścią podczas przygotowywania podłoża pod wylewkę. Nakładamy co najmniej dwie warstwy emulsji (może to być Cekol DL-80). Zapewni to odpowiednią chłonność powierzchni, zwiększy jej przyczepność, a także uchroni przed pojawieniem się pęcherzy powietrza podczas wylewania zaprawy.

Krok 4 – dylatacja posadzki samopoziomującej

Po zagruntowaniu podłoża bierzemy się za oddzielenie ścian od miejsca pod wylewkę.  Jest to tzw. dylatacja obwodowa. Używamy do tego taśmy piankowej (grubość 8 mm), którą umieszczamy poziomo tuż przy podłodze na wszystkich ścianach otaczających miejsce wylewki. Taśma powinna być na takiej samej wysokości, jak poziom wylewki. Należy też mieć na uwadze to, że jeśli powierzchnia pod wylewkę przekracza 50 m², wówczas będą wymagane dylatacje pośrednie.

Krok 5 – poziomowanie wylewki samopoziomującej

Przyszedł czas, aby wyznaczyć dokładnie poziom pod podkład podłogowy. Określenie wysokości poziomu wylewki wykonujemy przy pomocy długiej poziomicy i reperów lub kołków rozprężnych. Repery możemy zakupić w każdym sklepie budowlanym lub wykonać je samemu - wystarczy użyć zwykłego drutu. Minimalna wysokość wylewki to 4-5 mm choć niektórzy producenci deklarują minimalny poziom jako nawet 2 mm.

Krok 6 – wylewanie zaprawy samopoziomującej

Teraz możemy rozpocząć rozprowadzanie wylewki samopoziomującej. Wylewamy ją ręcznie lub maszynowo. Metoda maszynowa opiera się na wykorzystaniu agregatu mieszająco-pompującego z dozownikiem wody. Metoda ręczna wymaga ciągłego i równomiernego rozlewania masy po całej powierzchni. Zapobiega to późniejszym pęknięciom. Cały proces rozpoczynamy od ściany znajdującej się naprzeciwko wyjścia, wylewając masę pasmowo na szerokości 50 cm.

Krok 7 – odpowietrzenie masy samopoziomującej

Po rozprowadzeniu wylewki należy zająć się jej odpowietrzeniem. Przy pomocy wałka kolczastego wykonujemy poprzeczne i podłużne ruchy, rozprowadzając wylewkę po całym podłożu.  Odpowietrzanie wykonuje się na świeżo, zaraz po rozprowadzeniu wylewki.

Krok 8 - schnięcie podłogi

Ile schnie wylewka samopoziomująca? Gotowe podłoże około 48 godzin. W tym czasie musimy je chronić przed wodą, wysokimi temperaturami i zbyt intensywnym nasłonecznieniem. Ponadto wymagana jest jak najlepsza wentylacja pomieszczenia.

Krok 9 – osad

Jeżeli zaobserwujemy, że na powierzchni zbiera się biały osad, musimy jak najszybciej go zeszlifować, a następnie dokładnie oczyścić powierzchnię. Wystarczy do tego zwykły odkurzacz.

Krok 10 - ostatecznie schnięcie wylewki samopoziomującej

Położenie jakiejkolwiek posadzki na gotowej podłodze nie może być wykonywane przed upływem trzech tygodni. Wszystko tutaj zależy od szybkości schnięcia, na którą składają się: grubość wylewki, warunki panujące w pomieszczeniu i wentylacja. Szczegółowe informacje można znaleźć na opakowaniu wykorzystanej zaprawy.

Wylewka samopoziomująca cienkowarstwowa - o czym szczególnie warto pamiętać?

Powinniśmy przede wszystkim pamiętać o starannym oczyszczeniu podłoża, odpowiednim rozprowadzeniu wylewki samopoziomującej i okresie schnięcia. Dzięki temu nowa posadzka będzie służyć w naszym domu przez długie lata.

A jeżeli nie chcesz jednak wykonywać wylewki samopoziomującej samodzielnie?

Przeczytałeś powyższe instrukcje i nie czujesz się na siłach samodzielnie wykonać wylewkę samopoziomującą? Skorzystaj z naszej pomocy - wypełnij ten krótki formularz. W odpowiedzi lokalne firmy budowlane przedstawią Ci swoje oferty. Do niczego się nie zobowiązujesz, nie musisz zdecydować się na jedną z ofert.

Zastosowanie wylewki samopoziomującej jest bardzo wygodne. Można ją wykonać samodzielnie – jej rozłożenie jest tak proste, że nie potrzeba do tego fachowca. Nie musisz mieć nawet zbyt dużego doświadczenia, aby wylewka, potoczne nazywana posadzką samopoziomującą, była dobrze zrobiona. Jej zastosowanie to najlepsza gwarancja, że podłoga będzie równa, a położone na niej panele czy płytki nie będą się odkształcać i odklejać.

Wylewkę samopoziomującą rozkłada się na podkładzie, którym najczęściej jest beton wylany na stropie. To naturalne, że może być on trochę nierówny, dlatego należy nałożyć na niego warstwę wylewki. Do rodzaju i głębokości nierówności należy dopasować grubość i typ wylewki samopoziomującej. Najbardziej popularna jest wylewka cienkowarstwowa, jednak ma ona tylko 2-3 mm grubości, dlatego nie zawsze będzie w stanie wygładzić wszystkich krzywizn. Z tego względu należy się zdecydować na innego rodzaju cementowe posadzki samopoziomujące, które można nakładać większą warstwą.

Wylewka samopoziomująca grubo- i cienkowarstwowa

Standardowa wylewka samopoziomująca to wylewka anhydrytowa. Jest cienkowarstwowa i bardzo łatwa w zastosowaniu. Nadaje się do zastosowania niemal na każdym podłożu. Nie wymaga zbrojenia, ponieważ sama ma wysoką wytrzymałość mechaniczną. Nie pęka, ale jest niestety dość podatna na uszkodzenia pod wpływem wody. Dlatego też nie układa się jej raczej w łazienkach, nie można jej zastosować także na balkonie czy tarasie.

Nieco bardziej odporne są wylewki cementowe. Są wyłącznie grubowarstwowe, ich grubość może wynosić od 10 do 70 mm i są mniej podatne na działanie wilgoci. Ich właściwości są zbliżone do betonu, dlatego też stosuje się je na balkonach, tarasach, w łazienkach i pralniach. Wykonanie może być trudniejsze, ponieważ betonowe wylewki samopoziomujące wymagają już zbrojenia siatką z włókna szklanego, zwłaszcza, jeśli pomieszczenie jest duże. W standardowych rozmiarach pokojów nie wymagają szczelin dylatacyjnych.

Jak wylać wylewkę samopoziomującą?

Wykonanie wylewki jest bardzo łatwe i nie zajmuje dużo czasu. Na początku podłoga powinna być oczyszczona ze wszelkich pyłów i drobinek piasku. Później należy wypełnić wszelkie większe dziury w podłodze. Posłuży do tego zwykła zaprawa cementowa. Kolejnym krokiem jest gruntowanie. Odpowiednie przygotowanie podłoża pod wylewkę sprawi, że będzie miało ono lepszą przyczepność i chłonność. Dzięki temu na wylewce samopoziomującej nie pojawią się pęcherzyki powietrza.

Teraz kolej na zrobienie dylatacji, czyli w praktyce na oddzielenie ścian od wylewki. Wystarczy niewielki odstęp między ścianą a miejscem, w którym zostanie wylana wylewka. Należy obkleić ścianę tuż przy podłodze taśmą piankową o grubości około 8 mm.

Przedostatnim krokiem jest poziomowanie wylewki. Określenie poziomu wykonuje się za pomocą odpowiedniej poziomicy. Należy go zaznaczyć na ścianie kołkami rozprężnymi. Poziomowanie wylewki najlepiej ustawić na wysokości około 3-4 mm. Teraz już czas na wylewanie mieszaniny. Jak wylać wylewkę? Możesz to zrobić ręcznie, wylewając niewielkie paski o szerokości 50 cm, jeden obok drugiego. Od razu po rozlaniu całego płynu należy rozprowadzić wylewkę po całym podłożu, „mieszając” w niej wałkiem kolczastym. To nie tylko wyrówna poziom, lecz także sprawi, że masa się odpowietrzy i w wylewce nie zostaną żadne pęcherzyki powietrza.

Jeżeli nie chcesz wykonywać prac samodzielnie - sprawdź aktualne ceny wylewek betonowych.