Wylewka samopoziomująca - cena, wydajność, poprawne wykonanie

Starannie wykonana wylewka samopoziomująca daje gwarancję, że zdobiące podłogę panele podłogowe, płytki, czy terakota, nie będą się wypaczać, pękać lub odklejać. Dodatkowo daje gwarancję, że nasza podłoga jest płaska jak stół i nie posiada niepożądanych nierówności. Zobacz, jak prawidłowo wykonać samopoziomujący podkład podłogowy.

Przypominamy, że koszty wykonania wylewki betonowej samopoziomującej najłatwiej obliczysz za pomocą kalkulatora kosztów budowy.

Ocena: 4,5/5 (głosów 12)

Wylewka samopoziomująca

Samodzielne wykonanie posadzki samopoziomującej nie jest trudne

Położenie wylewki samopoziomującej jest względnie prostą czynnością, przy której obecność fachowca nie jest konieczna.  Jeżeli chcemy uzyskać idealnie proste podłoże, lecz nie posiadamy wystarczającej wiedzy na temat stosowania samopoziomującej masy, powinniśmy się zapoznać z całym procesem krok po kroku.Wystarczy kupić samopoziomujący podkład podłogowy w markecie lub składzie budowlanym (popularne są takie marki jak atlas, mapei czy weber) i postępować krok po kroku zgodnie z poniższymi instrukcjami.

Jaka jest średnia wydajność i cena betonowej wylewki samopoziomującej?

Średnia wydajność wylewki różni się w zależności od producenta. Średnia wydajność wynosi ok. 13 kg/m2 przy wylewce o grubości 8 mm. Generalnie przyjmuje się, że wydajność wylewki w przeliczeniu na milimetr to około 1,6 kg (czyli na każdy centymetr grubości potrzeba 1,6 kg/m2. Dokładny koszt możesz obliczyć na naszym kalkulatorze wylewki samopoziomującej.

Średnia cena gotowej zaprawy samopoziomującej wynosi 1-2 zł/kg (na naszych kalkulatorach przyjmujemy najpopularniejszą wartość 1,36 zł). Oznacza to, że za samą masę samopoziomującą zapłacimy w przeliczeniu na metr od 13 do 26 zł

Wylewka samopoziomująca - wykonanie krok po kroku

Krok 1 – oczyszczenie podłoża

Zanim rozpoczniemy kłaść wylewkę, należy bardzo dokładnie oczyścić podłoże z wszelkich nieczystości. Pozbywamy się kurzu, pyłu, tynku, piasku, substancji bitumicznych i starej farby. Podłoże musi stanowić jednolitą strukturę i odznaczać się stabilnością. Zapewni to bardzo dobrą przyczepność wylewki.

Krok 2 – wypełnienie większych szczelin

Jeżeli w podłożu znajdują się szczeliny lub dziury, powinniśmy je wypełnić i wyrównać z powierzchnią podłoża za pomocą cementu lub specjalnej zaprawy. W przypadku występowania jakichkolwiek niestabilnych elementów powierzchni, usuwamy je za pomocą narzędzia wyposażonego w opcję kucia.

Krok 3 - gruntowanie

Gruntowanie jest bardzo ważną częścią podczas przygotowywania podłoża pod wylewkę. Nakładamy co najmniej dwie warstwy emulsji (może to być Cekol DL-80). Zapewni to odpowiednią chłonność powierzchni, zwiększy jej przyczepność, a także uchroni przed pojawieniem się pęcherzy powietrza podczas wylewania zaprawy.

Krok 4 – dylatacja posadzki samopoziomującej

Po zagruntowaniu podłoża bierzemy się za oddzielenie ścian od miejsca pod wylewkę.  Jest to tzw. dylatacja obwodowa. Używamy do tego taśmy piankowej (grubość 8 mm), którą umieszczamy poziomo tuż przy podłodze na wszystkich ścianach otaczających miejsce wylewki. Taśma powinna być na takiej samej wysokości, jak poziom wylewki. Należy też mieć na uwadze to, że jeśli powierzchnia pod wylewkę przekracza 50 m², wówczas będą wymagane dylatacje pośrednie.

Krok 5 – poziomowanie wylewki samopoziomującej

Przyszedł czas, aby wyznaczyć dokładnie poziom pod podkład podłogowy. Określenie wysokości poziomu wylewki wykonujemy przy pomocy długiej poziomicy i reperów lub kołków rozprężnych. Repery możemy zakupić w każdym sklepie budowlanym lub wykonać je samemu - wystarczy użyć zwykłego drutu. Minimalna wysokość wylewki to 4-5 mm choć niektórzy producenci deklarują minimalny poziom jako nawet 2 mm.

Krok 6 – wylewanie zaprawy samopoziomującej

Teraz możemy rozpocząć rozprowadzanie wylewki samopoziomującej. Wylewamy ją ręcznie lub maszynowo. Metoda maszynowa opiera się na wykorzystaniu agregatu mieszająco-pompującego z dozownikiem wody. Metoda ręczna wymaga ciągłego i równomiernego rozlewania masy po całej powierzchni. Zapobiega to późniejszym pęknięciom. Cały proces rozpoczynamy od ściany znajdującej się naprzeciwko wyjścia, wylewając masę pasmowo na szerokości 50 cm.

Krok 7 – odpowietrzenie masy samopoziomującej

Po rozprowadzeniu wylewki należy zająć się jej odpowietrzeniem. Przy pomocy wałka kolczastego wykonujemy poprzeczne i podłużne ruchy, rozprowadzając wylewkę po całym podłożu.  Odpowietrzanie wykonuje się na świeżo, zaraz po rozprowadzeniu wylewki.

Krok 8 - schnięcie podłogi

Ile schnie wylewka samopoziomująca? Gotowe podłoże około 48 godzin. W tym czasie musimy je chronić przed wodą, wysokimi temperaturami i zbyt intensywnym nasłonecznieniem. Ponadto wymagana jest jak najlepsza wentylacja pomieszczenia.

Krok 9 – osad

Jeżeli zaobserwujemy, że na powierzchni zbiera się biały osad, musimy jak najszybciej go zeszlifować, a następnie dokładnie oczyścić powierzchnię. Wystarczy do tego zwykły odkurzacz.

Krok 10 - ostatecznie schnięcie wylewki samopoziomującej

Położenie jakiejkolwiek posadzki na gotowej podłodze nie może być wykonywane przed upływem trzech tygodni. Wszystko tutaj zależy od szybkości schnięcia, na którą składają się: grubość wylewki, warunki panujące w pomieszczeniu i wentylacja. Szczegółowe informacje można znaleźć na opakowaniu wykorzystanej zaprawy.

Wylewka samopoziomująca cienkowarstwowa - o czym szczególnie warto pamiętać?

Powinniśmy przede wszystkim pamiętać o starannym oczyszczeniu podłoża, odpowiednim rozprowadzeniu wylewki samopoziomującej i okresie schnięcia. Dzięki temu nowa posadzka będzie służyć w naszym domu przez długie lata.

A jeżeli nie chcesz jednak wykonywać wylewki samopoziomującej samodzielnie?

Przeczytałeś powyższe instrukcje i nie czujesz się na siłach samodzielnie wykonać wylewkę samopoziomującą? Skorzystaj z naszej pomocy - wypełnij ten krótki formularz. W odpowiedzi lokalne firmy budowlane przedstawią Ci swoje oferty. Do niczego się nie zobowiązujesz, nie musisz zdecydować się na jedną z ofert.

, aktualizacja 17 lutego 2018
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij