Wylewka żywiczna – właściwości i rodzaje

Posadzki żywiczne to popularne rozwiązanie zarówno w domach jednorodzinnych, jak również jako rodzaj posadzek przemysłowych. Wylewka żywiczna jest bardzo wytrzymała i trwała. Uzyskana powłoka jest odporna na działanie substancji chemicznych, a co za tym idzie także łatwa w czyszczeniu. Podłoga żywiczna może być zastosowana w dużych zakładach produkcyjnych, domowych garażach czy nawet salonach. Posadzki żywiczne dostępne są w wielu kolorach podobnie jak podłogi 3D.

Dostępne są dwa rodzaje wylewek żywicznych. Wybór właściwej zależy od jej późniejszej eksploatacji. Do stosowania wewnętrznego zalecane są posadzki epoksydowe oraz wylewki poliuretanowe. Natomiast w przypadku powierzchni zewnętrznych jedynym dobrym rozwiązaniem będzie wylewka poliuretanowa. Będzie to doskonała powłoka przykładowo na taras. Wewnętrzna posadzka epoksydowa oraz zewnętrzna wylewka poliuretanowa to wyroby wysokiej jakości.

Podłoga żywiczna charakteryzuje się jednolitością i elastycznością. Łatwość jej czyszczenia zapewnia brak różnego rodzaju spoin czy fug. Wylewka żywiczna posiada właściwości antyelektrostatyczne, dlatego kurz i brud nie przyczepiają się do niej zbyt łatwo. Taki rodzaj powłoki można z powodzeniem wykonać na ogrzewanie podłogowe. Wylewki poliuretanowe dodatkowo są odporne na promieniowanie UV. Posadzki przemysłowe czy w domu jednorodzinnym mogą być wykonane z różnym wykończeniem w wielu kolorach.

Cennik posadzek żywicznych

Duży wybór wylewek widoczny jest w zróżnicowaniu cenników profesjonalnych ekip. Fachowcy specjalizujący się w posadzkach polimerowych, epoksydowych czy poliuretanowych cenią się wysoko z uwagi na ich dużą wiedzę oraz doświadczenie. Koszt robocizny szacuje się średnio w granicach od 120 zł do nawet 200 zł za 1 m2 wykonanej posadzki. Jest to jednak tylko część wydatków.

Warto pamiętać także o konieczności zakupu materiałów potrzebnych do wykonania posadzki żywicznej. Są to wszelkiego rodzaju preparaty gruntujące, żywice oraz dodatkowe warstwy zamykające czy antypoślizgowe. Często jest to wydatek podobny do kosztów robocizny. Dobrze zrobione wylewki żywiczne charakteryzują się wysoką trwałością, dlatego cena idzie w parze z jakością. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o posadzkach żywicznych.

Jak wykonać podłogę żywiczna w domu czy na tarasie? Porady

Niestety jednak samodzielne wykonanie wylewki żywicznej jest dość skomplikowane. Przeszkodą nie jest jedynie brak wiedzy czy umiejętności, ale także brak specjalnych urządzeń czy sprzętu. Aby żywiczne posadzki przemysłowe czy domowe były wykonane prawidłowo, należy przestrzegać kilku ważnych elementów. Są to między innymi odpowiednie warunki atmosferyczne czy temperatura powietrza, ale także konieczność stosowania przerw technologicznych.

Przygotowane podłoże przykładowo pod masy żywiczne na beton powinno być równe. Wadą wylewek żywicznych jest widoczność każdej niedoskonałości. Niższe warstwy odpowiadają niestety za końcowy efekt. Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług fachowej ekipy remontowo-budowlanej. Ważnym aspektem jest także wykonanie hydroizolacji w podłodze. Wylewki żywiczne są zwykle nieprzepuszczalne dla pary wodnej. W przypadku braku hydroizolacji może dochodzić do niszczenia posadzki od jej spodniej części.

Masy żywiczne na beton to najczęściej wybierane rozwiązanie na taras czy do pomieszczeń. Betonową powierzchnię należy odpowiednio przygotować, oczyścić czy wyfrezować. Warto zadbać nawet o najmniejsze zagłębienia kilkumilimetrowe. Posadzki poliuretanowe, jak i posadzki polimerowe są bardzo wrażliwe na wszelkie niedoskonałości.

ikona podziel się Przekaż dalej