Wylewki - rodzaje, materiały, ceny, sposoby wykonania

Budowa domu to kosztowny proces składający się z wielu etapów. Przy generalnym remoncie budynku czy mieszkania również przeprowadza się dużo prac. W obu przypadkach jednym z ważniejszych zadań jest wykonanie wylewki. Warto, więc wiedzieć, jakie powierzchnie pokrywa i w jakich rodzajach występuje. O tym opowiadamy w serii artykułów opublikowanych na naszej stronie. Poruszamy także kwestie stosowanych materiałów oraz ich cen.

Podkład pod wykończenie podłogowe

Wylewki są często nazywane jastrychami lub szlichtą. Spełniają bardzo ważne zadanie w budynkach różnego typu. Przede wszystkim wyrównują powierzchnię stropu lub podłogi. Po drugie stanowią solidną i stabilną podbudowę, na której umieszcza się materiały wykończeniowe. Szlichta jest pokrywana terakotą, płytkami gresowymi, parkietami, mozaiką, panelami itp. Należy zwracać szczególną uwagę, na jakość wykonania wylewek. To od niej zależy szczelność, trwałość i wytrzymałość posadzki. I w dużej mierze jej ostateczny wygląd. Podstawowy podział obejmuje jastrychy płynne i suche.

Istotny jest materiał, z jakiego powstaje wylewka. Do wyboru jest kilka opcji. Od lat uznaniem cieszy się posadzka betonowa, robiona ręcznie lub maszynowo. Jest wykorzystywana w zakładach pracy i pomieszczeniach gospodarczych. Pojawia się w domach i mieszkaniach gdzie jest wykańczana lub nie. Powstaje z cementu, dodatków modyfikujących i kruszyw. Najczęściej jest to piasek, żwir lub grys. Wylewka tego typu jest dostępna w dwóch wersjach. Kupuje się gotową zaprawę lub wykonuje ją na placu budowy. Posadzka betonowa powinna mieć grubość 7-8 cm. Wykazuje wysoką nośność i wytrzymałość na ściskanie.

Kolejny popularny podkład to jastrych cementowy. Co już wskazuje nazwa powstaje z cementu portlandzkiego i piasku. Zalecane proporcje to 1:3. W przeciwieństwie do poprzedniego, nie dodaje się do mieszanki modyfikatorów. Ta wylewka występuje w wersji gotowej lub tworzy się ją na placu budowy. Stosowana jest wewnątrz i na zewnątrz budynku. Jest odporna na wilgoć i wytrzymała na ściskanie. Powinna mieć grubość 6-8 cm. Wylewka cementowa swoje najwyższe parametry osiąga dopiero po 28 dnia od wykonania. Informacje o powyższych jastrychach rozwijamy na naszej stronie. Tam też podana jest ich cena.

Wyrównujące wylewki podłogowe

Opisane do tej pory jastrychy maszynowe to nie jedyny materiał do wyboru. Kolejną propozycję stanowi wylewka anhydrytowa. Jest produkowana z bezwonnego siarczanu wapnia i ma płynną konsystencję. Dzięki temu zyskała właściwości samopoziomujące. Jest znacznie lżejsza niż podkłady cementowe i betonowe. Jej zalecana grubość to 5-8 cm. Wykazuje sporą wytrzymałość na ściskanie i doskonale współpracuje z ogrzewaniem podłogowym. Jednakże wylewka anhydrytowa nie jest odporna na minusowe temperatury i wodę. Nie stosuje się jej, zatem poza budynkami i w pomieszczeniach narażonych na wilgoć.

W domach jednorodzinnych i mieszkaniach pojawiają się wylewki samopoziomujące. Składają się z zaprawy cementowej i dodatku upłynniającego. Ich właściwości wyrównujące są niezrównane. Po ich zastosowaniu podłogi stają cię idealnie gładkie. Opisywana odmiana pozwala tworzyć cienkie podkłady. Jednakże jej wykonanie bezpośrednio przed użyciem jest trudne. Natomiast gotowe zaprawy są drogie. To sprawia, że wylewki samopoziomujące rzadko są głównym podkładem. Najczęściej nakłada się je na gotowe posadzki betonowe i cementowe. Pokrywają także mocno zniszczone powierzchnie.

Szlichty maszynowe i samopoziomujące cieszą się największą popularnością. Poza nimi istnieje jeszcze kilka innych wersji. Na przykład mieszanki cementowe szybkowiążące. Szybki w montażu jest tak zwany suchy jastrych. To po prostu płyty budowlane trafiające na podłogi i stropy. Występują w odmianie kartonowo-gipsowej, gipsowo-włóknowej, cementowej. Ciekawym rozwiązaniem jest także wylewka epoksydowa. W tym artykule wstępnie opisaliśmy rodzaje jastrychów. Rozwinięcie informacji na ich temat znajduje się na naszej stronie. Sprawdzamy, jaka jest cena mieszanek, podajemy proporcje i cenne porady.