Odpowiedni podział pomieszczeń 

W każdym miejscu pracy muszą być komfortowe warunki. Nawet jeśli nie będziesz zatrudniać pracowników, to powinieneś zadbać o spełnienie wymogów sanitarno-higienicznych. Pierwszą niezbędną czynnością jest oczywiście doprowadzenie instalacji wodnej i kanalizacji. Dlatego już na samym początku należy dokładnie rozplanować, w których miejscach będzie toaleta, umywalki czy myjnia fryzjerska.

Salon fryzjerski to nie tylko główne pomieszczenie z recepcją i fotelami fryzjerskimi. Główna, reprezentacyjna część salonu fryzjerskiego to podstawa, jednak poza tym co widzą klienci, w salonie musi znaleźć się również: 

  • szatnia i poczekalnia dla klientów 
  • toaleta i kuchnia / miejsce do odpoczynku dla pracowników 
  • toaleta dla klientów 
  • pomieszczenie lub miejsce do przechowywania kosmetyków i sprzętów 
  • pomieszczenie lub miejsce do przechowywania środków czystości 
  • miejsce na odpady 

Jeśli lokal ma dużą powierzchnię, z powodzeniem możesz wydzielić osobne pomieszczenia na poczekalnię i szatnię. Jeśli jednak metraż jest nieduży, wydziel niezbędne strefy. Możesz to zrobić po prostu za pomocą mebli lub zrobić podział, układając na podłodze dwa rodzaje płytek czy paneli.

Co jeszcze warto wiedzieć 

Z pewnością w swoim salonie nie raz będziesz chciał dokonywać zmian wizerunkowych. Czasami wystarczy zmienić wygląd ścian, czy podłogi, aby całe wnętrze wyglądało zupełnie inaczej. W salonie fryzjerskim wymagane jest, by w miejscach, gdzie znajdują się zlewy i umywalki pokryć ścianę materiałem, który nie wsiąka wody, jest łatwy do czyszczenia i odporny na działanie wilgoci i różnych środków. W tym celu doskonale sprawdzą się płytki. Jeśli jednak chcesz wybrać farbę, pamiętaj, by była to farba wodoodporna i jednocześnie łatwa do czyszczenia.

Oświetlenie salonu fryzjerskiego 

Oświetlenie w salonie fryzjerskim to bardzo ważna kwestia. Jeśli do lokalu wpada dużo światła dziennego, to masz dużo szczęścia. W takim świetle dobieranie kolorów i strzyżenie jest dużo łatwiejsze. Dlatego nawet jeśli w salonie nie ma dobrego światła słonecznego, odpowiednie lampy zapewnią dobre warunki pracy. Lampy w salonie fryzjerskim nie powinny być ani zbyt jasne, aby nie oślepiały, ani zbyt ciemne. Żarówki powinny mieć natężenie światła 300 - 500 lx (luksów). Warto zainwestować w usługi elektryka, który pomoże zaplanować odpowiednie oświetlenie, ale także sprawdzi bezpieczeństwo wszystkich gniazdek elektrycznych. Są to bardzo ważne czynności ze względu bezpieczeństwa, ponieważ w salonie fryzjerskim używa się różnego rodzaju sprzętów. Elektryk może również doprowadzić instalację elektryczną tam, gdzie brakuje światła.

Odpowiednie wyposażenie

Jeśli już masz podstawy - wszystkie instalacje są odpowiednio dostosowane do warunków pracy, a podział pomieszczeń zaplanowany – pora na wybór wyposażenia. Wybieraj tylko profesjonalne meble i sprzęty - zobacz tutaj https://www.fryzomania.pl/category/meble-fryzjerskie. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że posłużą Ci długo i będą bezpieczne w użytkowaniu. Wybierając meble, nie skupiaj się tylko na ich wyglądzie – zwróć uwagę również na jakość wykonania oraz możliwość regulacji, tak abyś mógł dopasować je zarówno do siebie, jak i do swoich klientów, zapewniając im wygodę. Kupując sprzęt, weź pod uwagę, czy jest on dostosowany do obowiązujących w kraju gniazdek elektrycznych. Wybieraj tylko profesjonalny sprzęt, który posiada gwarancję. To samo dotyczy kosmetyków – sięgając po profesjonalne produkty ze sprawdzonych źródeł masz pewność, że będą bezpieczne (warto na bieżąco sprawdzać listę składników zakazanych w kosmetykach).

Higiena w salonie

Każdego dnia salon fryzjerski odwiedza mnóstwo klientów. Aby zadbać o ich bezpieczeństwo, zapewnij najwyższy standard higieny w swoim salonie. Przede wszystkim oczyszczaj i dezynfekuj wszystkie narzędzia i akcesoria oraz meble po każdym kliencie. Dodatkowo warto zaopatrzyć się również w specjalną myjkę ultradźwiękową, która precyzyjnie usunie z narzędzi wszelkie zanieczyszczenia i bakterie. Dobrym rozwiązaniem będą także jednorazowe peleryny, rękawiczki i kołnierzyki.

ikona podziel się Przekaż dalej