Urządzamy salon

Salon z drzwiami prowadzącymi na balkon - ciekawa atanżacja salonu - source: FreeDigitalPhotos.net By Sira AnamwongZaprojektowanie i urządzenie salonu nie jest prosta. Dobór zarówno mebli, jak i dodatków powinien być przeprowadzony bardzo uważnie, w oparciu o ogólną koncepcję, jak również wymiary i charakter pomieszczenia. Zbyt wiele elementów powoduje, że salon staje się przeciążony i ciasny, z kolei zbyt skromna aranżacja to zbyt wiele pustych, niezagospodarowanych powierzchni.

Do salonów z szerokimi oknami lub z wyjściem na taras znakomicie będą się prezentować jedna lub dwie sofy otaczające prosty, gustowny stolik. Możemy też dodać wzorzysty dywanik, którego kolor powinien współgrać z kolorem poduszek, tkanin i wiszących obrazów.

Biorąc pod uwagę, że czerń jest jedną z najbardziej stylowych barw wykorzystywanych w salonach, należy użyć jej jako koloru akcentowego, stosując go na przykład na okiennych futrynach, meblach lub sprzęcie RTV. Podkreśli to jasny odcień ścian i intensywność słonecznego światła wpadającego do wnętrza salonu.

Warto też zdecydować się na podwieszany sufit z klimatycznym oświetleniem w postaci lamp punktowych, udekorowany finezyjnym wentylatorem, który poza estetyką zafunduje nam przyjemny chłód podczas upalnych dni.

Aranżacja modernistyczna

Aranżacja salonu oparta na drogich, skórzanych meblach - source: FreeDigitalPhotos.net By photostockDążąc do uzyskania aranżacji modernistycznej powinniśmy rozpocząć od określenia wiodącego koloru w salonie. Najczęściej stosowany jest odcień bieli, rozświetlający pomieszczenie i świetnie współgrający z wachlarzem dodatkowych akcesoriów.

Standard naszego pokoju podniosą wykonane z białej skóry sofy nadające pomieszczeniu klasy i luksusowego wyglądu. Dla bardziej wyrazistego kontrastu idealnym kandydatem będą czarne meble z głębokim połyskiem, które możemy przyozdobić białymi bądź srebrnymi dodatkami. W centrum pomieszczenia umieszczamy kawowy stolik, a pod nim jasny dywan z długim włosiem. W ten sposób oprócz wyrafinowanej elegancji otrzymamy też przytulne i intymne gniazdko.

Nowoczesne meble do Twojego domu - sprawdź te produkty!

Pozostając przy temacie aranżacji modernistycznej, zamiast czarnych mebli możemy zastosować dodatki wykonane ze szkła. Szklany stolik do kawy lub szklane witryny i półki pod sprzęt RTV w połączeniu z nutką czerwonego akcentu w postaci dywanu lub dekoracyjnych poduszek serwują nam kolejny wystrój znakomity dla modernistycznego designu. Do kompletu możemy dorzucić kilka czerwonych i białych dodatków, takich jak wazy, misy, świeczniki czy ramki fotograficzne. Końcowy efekt uwydatnią śnieżnobiałe, nagie ściany, które skupią całą uwagę jedynie na naszej aranżacji. Urządzamy salon w stylu klasycznym aranżacji salonu

Skromnie urządzony salon w którym głównym elementem aranżacji jest czerwony dywan - source: FreeDigitalPhotos.net By photostockAranżacje salonu utrzymanego w stylu klasycznym nie są proste do zaprojektowania. Musimy dokładnie dopasować każdy element, w przeciwnym wypadku wystrój będzie mało przekonujący, wręcz tandetny. Meble powinny odznaczać się typowym dla danej epoki stylem bez zbędnych dodatków. Możemy je jednak połączyć z niewielką ilością nowoczesnych dodatków i akcesoriów. Uzyskamy wówczas efekt płynnego przejścia, który znakomicie podkreśli elementy obydwu światów.

Meble zadziałają tutaj niczym wehikuł czasu fundując nam specyficzny klimat minionych lat. Sofy powinniśmy zaopatrzyć w stylowe, kolorowe poduszki lub alternatywnie w kolorowe lub stonowane narzuty, które będą wspaniale współgrać z barwnym dywanem i kwiatowymi kompozycjami. Oczywiście barwy i wzory zależą tutaj od epoki, którą chcemy wykorzystać w aranżacji salonu.

Również w zależności od epoki możemy przyozdobić nasze ściany żywą i różnobarwną koncepcją lub pozostać przy standardowej bieli. W przypadku białych ścian należy ograniczyć ilość dodatków do minimum, aby nie wystąpił tzw. przesyt, który sprawi, że nasz salon będzie bardziej przypominać pchli targ niż klasyczny retro-salon.

Efekt końcowy urządzenia salonu będzie zależał od odpowiednio dobranych mebli i kolorów ścian. Wszystkie elementy powinny być dobrane proporcjonalnie do powierzchni salonu. Wielkość i kształt powierzchni stanowią punkt zaczepienia, który będzie miał główny wpływ podczas dekoracji naszego wnętrza.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny