Wymiana zamka w drzwiach – jak zrobić to samodzielnie?

Typy zamków – dlaczego warto je wymieniać? Cena wymiany zamka

Wymiana zamka w drzwiach często okazuje się koniecznością. Nie tylko dlatego, że zamek się zepsuł. Czasem należy zdemontować zamek i wymienić go na nowy, ponieważ:

  • trzeba zwiększyć poczucie bezpieczeństwa domowników
  • klucz nie chce poprawnie wejść w zamek (zacina się)
  • należy zabezpieczyć cenne przedmioty w domu, a stary zamek tego nie umożliwia
  • inne praktyczne kwestie uniemożliwiają korzystanie z zamka

Oczywiście, jest to tylko kilka powodów, dla których trzeba lub można zmienić zamek w drzwiach. Specjaliści doradzają też, że raz na jakiś czas warto wymienić zamek Gerda lub innej firmy na nowy – po to, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo. To sprawa zupełnie podobna, jak zmiana starych haseł na portalach społecznościowych czy koncie bankowym. Zamki w drzwiach można podzielić na kilka typów. Budowa zamka będzie różnić się w zależności od tego, jakiego rodzaju zamek wybierzesz. Zamki podzielić można na:

  • nawierzchniowe – montowane są na drzwiach. Z jednej strony można je otworzyć za pomocą klucza. Druga strona drzwi otwiera się dzięki gałce. To bardzo łatwy mechanizm otwierania, który jednocześnie wpływa na estetykę drzwi.
  • wpuszczane – budowa zamka różni się od poprzedniego. Tego rodzaju zamki są mocowane wewnątrz drzwi, więc mechanizm otwierania nie jest widoczny gołym okiem.

Jeżeli chodzi o cennik wymiany zamków, będzie on zależał głównie od naszych wymagań. Ile kosztuje wymiana zamka w drzwiach, gdy potrzebujesz podstawowego mechanizmu zabezpieczającego? Zazwyczaj jest to od 90 złotych w górę. Jeżeli jednak stawiasz na np. wysokiej jakości zamek w drzwiach antywłamaniowych, cena za wymianę może wynieść od nawet 200 zł wzwyż – oczywiście, razem z zakupem zamka.

Jak samodzielnie naprawić zamek w drzwiach? Instrukcja

Czujesz się mało bezpieczny w swoim domu? Wymiana zamka w drzwiach to zatem konieczność. Możesz spróbować wymienić zamek w drzwiach samodzielnie. Nie masz pojęcia o zamkach i nie posiadasz odpowiedniego sprzętu? Najważniejsze będzie więc spróbować wyczyścić cały mechanizm, najlepiej odpowiednim preparatem do konserwacji zamków (np. Gerda, 15 zł / 25 ml). Dzięki zabezpieczeniu zamka, unikniesz korozji i zabezpieczysz zamek. Jeżeli sam preparat poradzi sobie z zacinającym się zamkiem w drzwiach, to bardzo dobrze. Czasem wystarczy niewiele, by zamek zaczął poprawnie działać. Jeżeli jednak potraktowanie zamka specjalnym preparatem nic nie da, trzeba będzie zamek wymienić. Oczywiście, można zlecić pracę fachowcom. Jeśli jednak masz smykałkę do drobnych napraw, spróbuj zrobić to samodzielnie.

Najważniejsze przy wymianie zamka w drzwiach są wkładki – czyli część, gdzie wchodzi klucz i później można go dzięki temu łatwo przekręcić (poprzez zamknięcie czy otwarcie zamka). Wkładki kosztują zazwyczaj około kilkudziesięciu złotych. Możesz kupić takie np. w Obi czy Castoramie. Oczywiście, wkładki różnią się od siebie różnymi detalami, ale i jakością wykonania czy materiałem, z którego są utworzone. Przejdźmy teraz do wymiany starej wkładki na nową.

  1. Pozbądź się śruby, widocznej w wewnętrznej części skrzydła drzwi (wykręć ją).
  2. Zmierz mechanizm od środka, by dopasować wymiary do oznaczeń wkładek w sklepie budowlanym (np. 35 / 40 mm).
  3. Wepchnij nową wkładkę w otwór i przytwierdź ją za pomocą śruby.
  4. Nie zapominaj, że możesz włożyć cały mechanizm wyłącznie z dobrze przekręconym kluczem.

Wymiana wkładek nie jest wielką filozofią i nawet początkujący majsterkowicz powinien sobie z takim zdaniem poradzić. Co jednak, kiedy trzeba wymienić cały zamek w drzwiach lub zmienić… całe drzwi? To już trudniejsze zadanie, któremu nie każdy sprosta. Jeśli wolisz zlecić pracę, sprawdź także ten artykuł z cennikiem wymiany zamków w drzwiach.

Wymiana zamka w drzwiach i ile kosztuje wymiana zamka w drzwiach
Jak wygląda samodzielna wymiana zamka w drzwiach oraz ile kosztuje wymiana zamka w drzwiach

Stylowe drzwi do Twojego domu - sprawdź ceny!

Jak zdemontować zamek? Instrukcja wymiany zamka w drzwiach

Wymiana zamków w drzwiach krok po kroku

Jeżeli wymiana wkładki nic nie pomogła, powinieneś przyjąć inną taktykę. Nie każdy zamek posiada wymienną wkładkę i należy mieć to przeświadczenie z tyłu głowy. Niektóre okoliczności sprawiają też, że zamek trzeba wymienić na całkiem nowy – więc wymiana wkładek będzie mało wystarczająca. Jak zrobić to poprawnie, krok po kroku?

  1. Przygotuj sobie kluczyk imbusowy (3 lub 2,5) i śrubokręt. Wyjmij klamkę i odkręć szyld.
  2. Jeżeli masz stary typ drzwi, to klamka będzie w nich przytrzymywana przez mały, zagięty gwoździk. Trzeba go będzie wyjąć. Nowe modele klamek, zabezpieczenia mają schowane w dolnej części. Właśnie z nich trzeba będzie wyjąć małą śrubkę – najlepiej kluczem imbusowym.
  3. Stary szyld należy odkręcić wkrętakiem albo podważyć osłonki z plastiku. Nowe szyldy złożone są z dwóch części. Zewnętrzną okręca się ręką w lewą stronę, a wewnętrzną za pomocą specjalistycznych narzędzi. Oczywiście, należy wtedy taką czynność powtórzyć po obu stronach drzwi.
  4. Zamek nie ma wkładki? Na pewno znajdują się więc za to dwie śruby, gdy otwierasz drzwi – one mocują zamek w otworze. Odkręć te śruby, a następnie wyjmij zamek z otworu poprzez podważenie śrubokrętem kasety zamka.
  5. Zabierz wyjęty element do sklepu budowlanego. Tam dopasujesz nową kasetę rozmiarem.
  6. Włóż kasetę w miejsce starego zamka i zamocuj ją śrubami. Często znajdują się one w komplecie razem z zamkiem.
  7. Sprawdź, gdy już włożysz klucz w drzwi czy rygiel dobrze pracuje. Później zamocuj szyldy i załóż klamkę. I już, gotowe!

Pamiętaj, że…

Jeżeli nadal nie wiesz, jak zabrać się za wymianę zamka, najlepszym pomysłem będzie wezwanie fachowców. Będą oni posiadać zamki cenionych marek, a także wysokiej jakości wkładki do zaproponowania.

ikona podziel się Przekaż dalej