Mieszkanie na wynajem

Na wstępie trzeba zaznaczyć koniecznie: uniwersalnej zasady, która odpowiadałaby na tytułowe pytanie, nie ma. Nie ma i już. Każdy przypadek jest bowiem inny, a kluczowa dla podejmowanej decyzji jest nasza sytuacja osobista i zawodowa. Pod uwagę należy też wziąć wielkość miasta i – oczywiście – cenę mieszkania na sprzedaż (czytaj więcej) lub cenę wynajmu mieszkania, o którym myślimy. Istotne jest zatem, to czy rozważamy kupno mieszkania w Warszawie, w Olsztynie czy na przykład w Nowym Sączu. Znaczenie przy podejmowaniu decyzji ma nawet sytuacja gospodarcza kraju i – co za tym idzie – polityka banków.

- To bardzo ważne – mówi Roksana Lipińska, dyrektor oddziału Freedom Nieruchomości w Krakowie. – Obecnie na przykład, gdy doradzam klientom będącym na starcie swojego dorosłego życia, podpowiadam zwykle, że jednak warto podjąć ryzyko i zainwestować we własną nieruchomość. Kredyty są przecież stosunkowo tanie, a nie do końca wiadomo, jak długo taki trend będzie się utrzymywać.

Zdaniem Roksany Lipińskiej, „timing”, czyli wyczucie chwili, przy podejmowaniu decyzji o ewentualnym zakupie mieszkania to w ogóle „słowo-klucz”.

- Mnóstwo zależy od tego, czy w danej chwili jest u nas zdolność kredytowa, czy nie. Albo od tego, czy mamy przysłowiowe „zaskórniaki” na wkład własny – wyjaśnia szefowa krakowskiego oddziału Freedom Nieruchomości. I dodaje: - Nie przypadkowo młodzi ludzie bardzo często decydują się przecież na zakup mieszkania zaraz po ślubie. To właśnie wtedy mają pewne oszczędności dzięki „kopertom” od gości, a rodzice chętnie pomagają w usamodzielnieniu się i zakupie pierwszego mieszkania.

Paradoksalnie jednak to właśnie chęć usamodzielnienia się jest też bardzo często powodem wynajmu.

- Młodzi ludzie, nawet jeśli już mają dobrze płatną pracę, na ogół nie mają jeszcze wypracowanej zdolności kredytowej. To właśnie wtedy decydują się zwykle na wynajem – zauważa Krzysztof Jarmoliński, specjalista ds. sprzedaży i wynajmu nieruchomości z olsztyńskiego oddziału Freedom Nieruchomości.

Jak podkreśla, sam wynajem również bywa argumentem za udzieleniem przez bank przyszłego kredytu.

- Jeżeli nie mamy problemów z wynajmem stajemy się dla banku bardziej wiarygodni w kontekście ewentualnego kredytu. Kupno mieszkania to przecież spore obciążenie finansowe i trzeba zdawać sobie z tego sprawę – radzi specjalista Freedom.

Zdolność kredytowa to jednak nie wszystko. Jak wspomnieliśmy we wstępie, kluczowa jest również sytuacja zawodowa.

- Gdy ktoś nie wiąże się z danym miastem na stałe lub nie jest pewien swojej zawodowej przyszłości, kupno mieszkania w takim przypadku mija się z celem – uważa Jarmoliński. I dodaje: - Istotny jest również czynnik ekonomiczny. Bardzo często wynajęcie małego mieszkania jest po prostu sporo tańsze niż kupno takiego samego mieszkania na własność.

To m.in. ze względu na ceny kupno mieszkania w Warszawie lub innych aglomeracjach jest tak poważnym wyzwaniem. Z drugiej strony, niezależnie od wielkości miasta, temat własnego M kusi…

- Nie chodzi tylko o to, że wrzucamy pieniądze do swojego, a nie cudzego portfela – tłumaczy Roksana Lipińska. – Własne mieszkanie to przecież swoboda aranżacyjna i brak konieczności pytania kogokolwiek o zmiany w obrębie nieruchomości. To komfortowe.

Uniwersalnej odpowiedzi, jak widać, nie ma. Zakup nieruchomości, szczególnie tej pierwszej, jest natomiast na tyle istotną decyzją w życiu większości ludzi, że podejmowanie jej zbyt pochopnie może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. Przed wykonaniem tak poważnego ruchu warto rozważyć zatem wszelkie za i przeciw, analizując przede wszystkim swoje aktualne i przyszłe możliwości finansowe oraz sytuację zawodową.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 56,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny