Czy warto wynajmować mieszkanie obcokrajowcom?

Wynajem mieszkania osobom innego niż polskie obywatelstwa to dziś nic nadzwyczajnego. Widać to doskonale zwłaszcza w dużych polskich miastach, w których mieszka i pracuje wielu obywateli innych krajów. Najczęściej decydują się oni na wynajęcie mieszkania, gdyż w ich sytuacji jest to rozwiązanie bardziej opłacalne niż chociażby długoterminowy pobyt w hostelu lub zakup własnej nieruchomości. Nie istnieją jednak prawne regulacje, które normowałyby procedurę wynajmu mieszkania dla obcokrajowców - zastosowanie mają identyczne przepisy, które obowiązują obywateli Polski.

Wynajem mieszkania obcokrajowcom w Warszawie i innych polskich miastach budzi jednak pewne kontrowersje. Oczywiście ryzyko zawsze istnieje, aczkolwiek z reguły nie jest ono większe niż w przypadku oddania do użytkowania swojego lokalu Polakom. Decydując się na wynajęcie mieszkania obywatelowi innego kraju należy w podobny sposób zweryfikować jego predyspozycje zwracając szczególną uwagę na typ wykonywanej pracy zawodowej, referencje od poprzednich najemców oraz ogólne wrażenie, jakie sprawia zainteresowana wynajmem osoba.

Czas trwania umowy najmu i tłumaczenie dokumentacji

Zdecydowana większość obcokrajowców pracujących w Polsce poszukuje mieszkania do wynajęcia na krótszy okres czasu, którego długość najczęściej pokrywa się z czasem trwania ich umowy o pracę. Nie każdemu najemcy musi to odpowiadać, gdyż większość pragnie wynająć swoją nieruchomość na jak najdłuższy okres czasu, co jest również rozwiązaniem najbardziej opłacalnym pod względem finansowym. Warto jednak rozważyć wynajem mieszkania obcokrajowcom w Warszawie zwłaszcza, jeśli trudno znaleźć zainteresowanego najemcę lub jeśli kryterium długości czasu trwania umowy nie ma dla nas większego znaczenia.

Bardzo istotnym aspektem wynajmu mieszkania dla obcokrajowców jest umowa oraz język, w którym zostanie ona sporządzona. Jeśli najemca bardzo dobrze mówi po polsku oraz w pełni rozumie nasz język, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokument został sporządzony po polsku, co zmniejsza koszty jego realizacji. W takiej sytuacji warto jednak do umowy dołączyć dodatkowe pisemne oświadczenie, w którym najemca potwierdzi, że treść umowy jest dla niego jasna i zrozumiała.

Jeśli natomiast przyszły użytkownik mieszkania nie jest biegły w naszym języku, konieczne będzie przetłumaczenie umowy najmu na znany mu język obcy - najczęściej będzie to język angielski. Podobna procedura obowiązuje także w przypadku innych dokumentów bezpośrednio związanych z wynajem, w tym chociażby protokołu zdawczo-odbiorczego.

Partnerem materiału jest firma LOCO Real Estate - mieszkania dla obcokrajowców w Warszawie.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej