Sprzęty, które każdy powinien mieć w swoim mieszkaniu

Wyposażenie mieszkania to jeden z ostatnich elementów wykańczania wnętrza. Jednak o zakupieniu niektórych elementów warto pomyśleć już wcześniej. Nawet meble warto dobrze przeanalizować, aby móc zaplanować idealne wnętrza – przestronne, funkcjonalne i po prostu ładne. Poznaj sprzęty, które każdy powinien mieć w swoim mieszkaniu.

Trwałe wyposażenie wnętrz

Najwcześniej należy pomyśleć o trwałym wyposażeniu wnętrz. Są to wszystkie elementy związane z klimatyzacją, wentylacją i ogrzewaniem domu. Wybór pieca jest bardzo istotny i trzeba podjąć decyzję na dość wczesnym etapie budowania domu. W tym wypadku ważniejszą decyzją jest wybór rodzaju opału, niż wielkość i moc pieca. Od tego zależy nie tylko koszt inwestycji, lecz także koszt eksploatacji.

Trwałe wyposażenie wnętrz to także klimatyzacje i rekuperatory. Ich montaż warto zaplanować wcześniej, by dobrze ukryć w ścianach wszystkie przewody i łączenia rekuperacji. Oba rozwiązania znacznie podnoszą poziom komfortu życia w domu, jednak rekuperator jest przy tym o wiele bardziej ekonomiczny i ekologiczny.

Wybór mebli, AGD i RTV

Kolejną ważną sprawą jest wybór mebli i sprzętów AGD i RTV. W tym wypadku warto kierować się przede wszystkim jakością sprzętów. Najczęściej kierujemy się względami estetycznymi i finansowymi, okazuje się jednak, że nie jest to dobry kierunek. Meble i sprzęty powinny nam służyć co najmniej 10 lat, optymalnie, gdyby mogły służyć dłużej. To sprawia, że ich wybór powinien być dobrze przemyślany.

W przypadku sprzętu elektronicznego warto zwrócić uwagę na klasę energooszczędności. Te o oznaczeniu A+++ sprawią, że twoje wydatki na rachunki na prąd zostaną znacznie zminimalizowane. Chociaż tego rodzaju sprzęty są znacznie droższe, inwestycja błyskawicznie ci się zwróci. Warto zaufać sprawdzonym producentom – wtedy będziesz mieć większe szanse na szybki i wygodny serwis sprzętu.

Oświetlenie warte przemyślenia

Na etapie planowania schematu instalacji elektrycznej należy także pomyśleć o oświetleniu. Warto to naprawdę dobrze przeanalizować, by wszystkie pomieszczenia były naprawdę dobrze naświetlone. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest zamontowanie co najmniej kilku źródeł światła, które będziesz mógł dopasować do swoich potrzeb.

Warto zastanowić się nad rozmieszczeniem miejsc, w których zamontujesz żyrandole przy suficie. W dużych pomieszczeniach sprawdzają się dwa lub trzy punkty oświetleniowe. Pomyśl także o zamontowaniu halogenów lub małych lampek LED tuż nad blatem roboczym w kuchni. To sprawi, że będzie ci wygodniej w czasie gotowania. To także zwiększa bezpieczeństwo w czasie krojenia i tym podobne.

Zastanów się także nad rozłożeniem gniazd kontaktowych, w których będziesz mógł podłączyć lampki. To bardzo istotne zwłaszcza w sypialni i gabinecie. Warto zastanowić się także nad tym, gdzie ustawić lampę do czytania w salonie na przykład.

Armatura i sanitariat – czym się kierować

Bardzo wcześnie montuje się także armaturę łazienkową i sanitariat. Jest to konieczne także z tego względu, że na budowie ubikacja jest potrzebna. Ponadto – najpierw trzeba zamontować te elementy, a dopiero później zakłada się płytki i robi resztę prac wykończeniowych. Dlatego i tę decyzję należy podjąć dość wcześnie.

Wybierając armaturę i sanitariat należy zwrócić uwagę przede wszystkim na producenta. Armatura łazienkowa różni się ceną także ze względu na rodzaj i sposób montażu. Najdroższe są WC ze stelażem podtynkowym. W przypadku sanitariatów i armatury łazienkowej duże znaczenie mają także walory estetyczne. Bardziej nowoczesne sprzęty są nieco droższe, jednak warto w nie zainwestować, by stworzyć wygodną i funkcjonalną łazienkę.

Warto także przemyśleć rodzaj i umiejscowienie baterii prysznicowych. Od nich też zależy wygląd i styl pomieszczenia. Powinny być dobrze dopasowane stylem do reszty wyposażenia. Możesz wybrać standardowe baterie z kurkami, umieszczanie w ścianie, lub zdecydować się na nowoczesne, z wyciąganą wylewką. Możesz także kupić pozłacane krany, dzięki którym twoja łazienka zamieni się w prawdziwy pałac.