Wybory z drewna

Drewno – dlaczego warto coś z niego zrobić?

Drewno jest jednym z najbardziej szlachetnych, naturalnych materiałów konstrukcyjnych. Choć w budowlance bardzo długo kojarzył się głównie z budynkami letniej rekreacji, dziś znów wraca jako pełnowartościowy składnik całorocznych domów. Proces jego właściwej obróbki jest długi i skomplikowany: od ścięcia po odpowiednie suszenie i zaimpregnowanie. Ponadto jest materiałem, który charakteryzuje się niezwykłą uniwersalnością, występuje w wielu stylach dekorowania, a przy okazji pozostaje surowcem praktycznym i ekologicznym.

Daje również dużo możliwości: możemy zostawić je surowe, z wyrazistą fakturą, widocznymi słojami, jak również możemy je wygładzić, zabejcować, polakierować, obudować MDF-em. Mnogość różnych rzeczy z drewna wręcz zadziwia. Od mebli, poprzez materiały wykończeniowe, panele ścienne, podłogi, skończywszy na drobnych elementach ozdobnych, oraz praktycznych podłóg, przez elementy ozdobne po drobne praktyczne rzeczy np. wieszaki.

Jeśli poczujemy, że chcemy użyć tego materiału do samodzielnych prac, powinniśmy odpowiednio się do tego przygotować. Cokolwiek jednak byśmy nie robili, urządzeniem, które znacznie ułatwi nam cały proces modelowania kształtów drewna z pewnością okaże się frezarka, czyli sprzęt przeznaczony do obrabiania, skrawania, wykańczania m.in. drewna. Niezwykle istotne jednak jest jej prawidłowe użycie, o czym więcej tutaj: https://www.jula.pl/porady/jak-uzywac-frezarki/

Wędzarnia z drewna

Nazwa „wędzarnia” pochodzi od procesu wędzenia, czyli sposobu obróbki żywności za pomocą dymu. Bierze się on z bardzo powolnego spalania drewna. Tym sposobem możemy wędzić ryby, mięso czy nawet sery. Wszystko zależne jest od odpowiedniej temperatury, ale też konstrukcji. Można wędzić w dymie ciepłym i w dymie zimnym.

Wędząc samodzielnie możemy mieć pewność, że przygotowane przez nas produkty będą nie tylko smaczne, ale i naprawdę zdrowe. Jak wiadomo, coraz częściej, wędzenie komercyjne nie ma nic wspólnego z tym tradycyjnym. Odbywa się za pomocą chemicznego oprysku, specjalną spożywczą farbą, dającą kolor, smak i aromat „identyczny z naturalnym”.

Wędzarnię można zbudować samemu, zarówno murowaną, odkrytą małą wędzarnię ze zwykłej metalowej beczki. Można też zbudować klimatyczną wędzarnię drewnianą. Jak to zrobić? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy tu: https://www.jula.pl/porady/jak-zrobic-wedzarnie/

Karmnik dla ptaków - jak wykonać go samemu?

Szczególnie w okresie zimowym warto pomyśleć o pomocy najsłabszym. Ptaki dzielą się na ziarnolubne oraz drapieżniki. Tym pierwszym powinniśmy zapewnić różnej maści nasiona. Te drugie nie pogardzą np. słoniną. Dobrze zorganizowany karmnik powinien być, przede wszystkim, zadaszony oraz dostępny ze wszystkich stron. Tak, by każdy latający osobnik mógł z niego skorzystać. Dobrze by było, gdyby karmnik zawierał również poidełko. Pamiętajmy jednak o tym, by regularnie je uzupełniać i nie dopuszczać do tego, by woda zamarzła. A jeśli tak się stanie – wymienić ją.

Istnieje mnóstwo sposobów na zbudowanie karmnika. Niektórzy wykorzystują w tym celu wielkie plastikowe baniaki na wodę, wycinając w nim dziury i zabezpieczając je tak, by ptaki mogły spokojnie  oraz bezpiecznie z niego korzystać. Najbardziej stylowy i klimatyczny będzie karmnik z drewna. Jak wykonać karmnik z drewna? Instrukcję i niezbędne informacje znajdziemy tu: https://www.jula.pl/porady/jak-zrobic-karmnik-i-czym-karmic-ptaki/

Stolik z drewna DIY

Kolejnym ciekawym i bardzo praktycznym pomysłem na samodzielne wykonanie czegoś z drewna jest stolik. Może to być zarówno stolik, który wykorzystamy wewnątrz naszego domu, jak i stolik zewnętrzny. O czym warto pamiętać przy wykonaniu własnego stolika drewnianego?

  • Spójny design - przede wszystkim zadbajmy o to, by stylistycznie pasował do reszty. W tym celu, przy wyborze surowca, musimy zadbać o odpowiednią fakturę drewna. Odcień musi być taki sam, jak reszta mebli, lub przynajmniej dobrze z nimi współpracować. Wówczas wszystko do siebie pasuje i nic się nie gryzie.
  • Skompletowanie wszystkich niezbędnych narzędzi - zależnie od naszego pomysłu, musimy odpowiednio wcześniej zaplanować, jakie elementy i narzędzia będą niezbędne, by wykonać stolik od początku do końca. Od większych narzędzi typu wiertarka, wkrętarka, frezarka, przez małe części typu kątowniki, śruby, po elementy wykończeniowe: papier ścierny, lakier, a w efekcie końcowym może szkło, które będzie pełnić funkcję blatu?
  • Bezpieczeństwo - należy pamiętać, by zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa zarówno pracy z narzędziami, jak i z samym drewnem. W tym celu, bez wątpienia należy użyć rękawic ochronnych, ale przede wszystkim zachować ostrożność.
  • Przeznaczenie stolika - jeśli do wewnątrz – jego konserwacja będzie mniej wymagająca.  Jeśli jednak przygotowujemy go z myślą o służeniu jako mebel zewnętrzny należy odpowiednio zabezpieczyć przed działaniem czynników atmosferycznych, zaimpregnować, by służył jak najdłużej.

Jeśli szukamy inspiracji i informacji o tym, jak dokładnie wykonać stolik z wykorzystaniem drewna, możemy zajrzeć tutaj: https://www.jula.pl/porady/jak-zrobic-stolik-diy/

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny