Pranie

Czym jest suszarka elektryczna i jak działa?

Suszarka elektryczna jest urządzeniem z wyglądu przypominającym pralkę. Jak nazwa skazuje, służy do suszenia tkanin, najczęściej po uprzednim wypraniu. Jest bardzo docenianym sprzętem domowym, zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy ubrania mają mniejszą szansę na to, by szybko „samodzielnie” wyschnąć.

Urządzenie suszy ubrania za pomocą ruchów bębna i ciepłego cyrkulującego powietrza. Temperaturę i tryb pracy oczywiście można ustawić w zależności od potrzeb suszonego materiału. Cały cykl może trwa od jednej do dwóch godzin. Niektóre suszarki mają również funkcję rozprostowywania materiałów - dzięki specjalnym ruchom bębna i nadmuchowi chłodnego powietrza do szafy będziemy mogli włożyć „wyprasowane” ubrania bez potrzeby uruchamiania żelazka.

Rodzaje suszarek do ubrań

Suszarki możemy rozróżnić na dwa podstawowe rodzaje ze względu na to, jaki jest w nich obieg powietrza i w jaki sposób odprowadzają wilgoć. To przekłada się też na sposób montażu urządzenia. Moc, funkcje i parametry mogą być takie same w przypadku obu rodzajów urządzeń – różni je jedynie sposób doprowadzania gorącego powietrza.

Niżej prezentujemy Wam dwa rodzaje suszarek do ubrań.

Suszarka kondensacyjna

Jak działa suszarka kondensacyjna? Woda z mokrych ubrań, które znajdują się w bębnie urządzenia jest pobierana i zamieniana w parę wodną. Para skrapla się do specjalnego pojemnika. Podczas zakupu zwróć uwagę na pojemność kieszeni na skropliny – im jest większa, tym rzadziej będziesz musiał ją opróżniać. Niektóre modele suszarek można podpiąć bezpośrednio do przewodu kanalizacyjnego, co rozwiąże kwestię opróżniania pojemnika.

Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne dla osób, które mieszkając w bloku lub po prostu nie chcą lub nie mogą podłączyć się do kanału wentylacyjnego.

Suszarka ewakuacyjna

Ten rodzaj nazywany jest też suszarką wywiewową lub wentylacyjną. Takie urządzenie pobiera powietrze z pomieszczenia, ogrzewa je i dostarcza do bębna. Zagrzane powietrze pobiera parę wodną z ubrań, a następnie jest wypompowywane do przewodu wentylacyjnego. Para nie skrapla się w środku, dzięki czemu nie ma potrzeby opróżniania pojemnika jak w przypadku suszarki kondensacyjnej.

Suszarka ewakuacyjna jest tańsza w zakupie i eksploatacji, ale wymaga odpowiedniego zorganizowania „przestrzeni” wokół urządzenia. Trzeba podpiąć ją do przewodu kanalizacyjnego oraz kanału wentylacyjnego, dlatego taki typ suszarek jest polecany osobom budującym lub remontującym dom.

Na mały metraż 2 w 1 – pralko-suszarka

Pralko-suszarka jest zdecydowanie godna polecenia osobom, które żyją na małym metrażu bądź nie mają czasu przeładowywać ubrań z pralki do bębna suszarki. To jedno urządzenie, które pełni dwie funkcje. Pralko-suszarka może mieć silnik typu kondensacyjnego oraz ewaporacyjnego – do dyspozycji mamy całą gamę produktów z obu typów urządzeń.

Jeśli chcesz przejrzeć modele suszarek i pralko-suszarek zajrzyj koniecznie na stronę: https://www.neonet.pl/duze-agd/suszarki.html

Podsumowanie – dla kogo jaka suszarka będzie odpowiednia?

Jeśli mieszkasz w domu i masz możliwość niewielkim kosztem wykonać mały remont, umożliwiający podpięcie suszarki do kanalizacji oraz szybu wentylacyjnego, wybierz urządzenie ewakuacyjne. Mieszkasz w bloku, nie chcesz bądź nie możesz podpiąć urządzenia do szybu? Rozwiązaniem dla Ciebie będzie suszarka kondensacyjna, która może działać jako samodzielne urządzenie. Jeśli mieszkasz na niewielkim metrażu, wychodzisz z domu rano a wracasz nocą, rozwiązaniem dla Ciebie będzie pralko-suszarka, która nie dość, że zajmuje mało miejsca, to jeszcze wypierze, wysuszy i, w przypadku niektórych modeli, również wyprasuje ubrania.

Artykuł powstał przy współpracy z ekspertami bloga Neonet.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny