Wyspy kuchenne - jak je zaplanować, czego wymagają?

Nowoczesne wyspy kuchenne to ciekawe i funkcjonalne rozwiązanie, które dobrze sprawdza się w dużych aranżacjach. Wyspy tworzą oderwaną od ścian przestrzeń roboczą, łączącą domowników i nadającą kuchni oryginalnego wyrazu. Jednak warto je odpowiednio zaplanować i przewidzieć na etapie budowy domu. Pozwoli nam to zaoszczędzić wielu wydatków. W internecie znajdziecie liczne projekty kuchni, które zawierają wyspę kuchenną. Wybraliśmy dla Was te najciekawsze z nich!

Nie wiesz, ile kosztuje remont kuchni? Sprawdź to na kalkulatorze remontu kuchni! A potem znajdź sprawdzoną firmę remontową za pomocą usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl.

Gdzie warto umieścić wyspy kuchenne? 

Nie ma sensu budować wyspy w małej, zamkniętej kuchni. Takie rozwiązanie ograniczy i tak niewielką przestrzeń użytkową, a jednocześnie zmniejszy walory dekoracyjne całego pomieszczenia. Minimalna odległość pomiędzy wyspą, a pozostałymi meblami kuchennymi to 90 cm. Jednak w praktyce najlepiej zastosować szerokość 110-120 cm. Utrzymanie takich odległości w niewielkich pomieszczeniach nie będzie możliwe. Dlatego wyspy kuchenne nadają się jedynie do pomieszczeń o minimalnej powierzchni 20 m2.

Optymalny efekt osiągniemy w pomieszczeniach łączonych, np. kuchnia z jadalnią i salonem. W takim wypadku wyspa będzie stanowiła wizualne odcięcie części kuchennej i wpłynie na uatrakcyjnienie całej aranżacji. Pamiętajmy jednak, że pomiędzy wyspą, a pozostałymi elementami zabudowy musi pozostawać przejście o szerokości minimum 80 cm. Dzięki temu zapewnimy sobie możliwość swobodnego przemieszczania się po kuchni.

Podczas tworzenia projektu wyspy kuchennej warto pomyśleć o jej wyposażeniu i funkcjonalności. Jest to jeden z najistotniejszych czynników, który wpływa na wielkość wysp kuchennych. Najmniej miejsca zajmują wyspy wyposażone jedynie w blat roboczy, jednak są najmniej praktyczne. Nieco większą przestrzeń zajmą wyspy z kuchenką. Sama kuchenka ma szerokość przynajmniej 60 cm, a po jej bokach powinno znajdować się przynajmniej 40 cm blatów roboczych. Oznacza to, że minimalna szerokość takiej wyspy to 140 cm, a minimalna szerokość kuchni to 3 metry (zakładamy, że przy ścianach nie znajduje się żadna zabudowa).

Wielofunkcyjne wyspy kuchenne są najbardziej funkcjonalne, jednak zajmują najwięcej miejsca. Musimy doliczyć szerokość zlewozmywaka i zwiększyć powierzchnie blatów roboczych. Dlatego tego typu zabudowa sprawdza się wyłącznie w kuchniach o ponadstandardowych rozmiarach (przeważnie w pomieszczeniach otwartych). Pamiętajmy, że budowa wyspy w zbyt małej kuchni nie spełni funkcji praktycznej ani estetycznej.

Warto również zastanowić się nad kosztami aranżacji wyspy kuchennej w naszym domu. Standardowo za meble wraz ze wszystkimi urządzeniami AGD i montażem (w tym doprowadzeniu rur i odpływów do wyspy, jeżeli chcemy tam umieścić na przykład kuchenkę) może podnieść koszty naszej inwestycji nawet o 50%. Dokładne obliczenia można przeprowadzić na kalkulatorze remontu kuchni dostępnym tu.

Jakie instalacje są potrzebne do wysp kuchennych?

Wszystko zależy od przeznaczenia użytkowego. Najprostsze wyspy kuchenne zostają wyposażone wyłącznie w blat roboczy. Jedyną wymaganą instalacją pozostaje w tym wypadku doprowadzenie niezależnego oświetlenia górnego. Jednak w domach jednorodzinnych najczęściej budujemy wyspy wielofunkcyjne, wyposażone w zlewozmywak, kuchenkę i małe AGD pod zabudowę. W tym wypadku trzeba już zaplanować kompletną instalację wodno-kanalizacyjną, instalację elektryczną, ewentualną instalację gazową oraz system wentylacji.

Co trzeba przewidzieć na etapie budowy domu?

Na etapie budowy domu należy przewidzieć wszystkie instalacje, których będzie wymagała nasza wyspa kuchenna. Szczególnie istotne będą:

Instalacja gazowa – przewody doprowadzające gaz należy przewidzieć w projekcie budowlanym. Cała instalacja sprawia dość duże problemy ze względu na wymogi prawa budowlanego. Pamiętajmy, że przewody doprowadzające gaz nie mogą być osłonięte. Dla inwestora oznacza to konieczność poprowadzenia przewodów po suficie (co daje wątpliwy efekt dekoracyjny). Alternatywą jest jedynie poprowadzenie instalacji w wentylowanym kanale znajdującym się pod podłogą. Taka instalacja wymaga dobrego rozplanowania i powinna być przewidziana na etapie tworzenia projektu. W praktyce okazuje się, że doprowadzenie instalacji gazowej jest dość kosztowne. Dlatego wielu inwestorów rezygnuje z tego rozwiązania, a kuchenki gazowe zostają zastąpione kuchenkami elektrycznymi.

Instalacja wodno-kanalizacyjna – rozbudowane wyspy kuchenne zostają wyposażone w zlewozmywaki i zmywarki. Wiąże się to z koniecznością dostosowania instalacji wodnej oraz instalacji kanalizacyjnej. Na etapie budowy domu warto przewidzieć dokładną lokalizację wyspy. Pozwoli nam to na przeprowadzenie przewodów wodociągowych i wykonania odpływu pod powierzchnią podłogi. Pamiętajmy, że rura odpływowa musi zostać wykonana z delikatnym spadkiem (4 do 5%) w kierunku pionu. Warto w tym miejscu określić optymalną grubość stropu. Czasem okazuje się, że przeprowadzenie odpływu po zbyt cienkim stropie nie jest możliwe.

Wentylacja – wyspy wyposażone w kuchenki i piekarniki wymagają odpowiedniego systemu wentylacji. Warto pomyśleć o nim na etapie budowy. Nad kuchenką powinien znajdować się wydajny okap z wyciągiem. Powietrze musi być odprowadzone z okapu do przewodów wentylacyjnych. Instalacja wentylacyjna będzie przeprowadzona po suficie. Jednak możemy ją łatwo zamaskować poprzez montaż efektownych sufitów podwieszanych.

Instalacja elektryczna – nie powinna sprawić większego problemu, jednak warto zaplanować ją jak najwcześniej. Wyspy kuchenne wyposażone w kuchenkę muszą posiadać dwie instalacje. Pierwsza biegnie po suficie i zasila okap. Z kolei druga musi być przeprowadzona pod posadzką (w specjalnej bruździe). Jej zadaniem będzie zasilenie wszystkich urządzeń elektrycznych znajdujących się na wyspie. Przed wykonaniem instalacji należy określić liczbę i moc wszystkich urządzeń. W większości wypadków trzeba wykonać instalację trójfazową, która zapewnia dużą moc przyłączeniową.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Każda wyspa kuchenna może być eleganckim i funkcjonalnym elementem wyposażenia. Jednak należy ją zaprojektować w oparciu o podstawowe zasady ergonomii i indywidualne potrzeby użytkowników. W niektórych wypadkach sprawdzi się duża, wielofunkcyjna wyspa z mini barem. W innych wystarczy zwykła wyspa z blatami roboczymi. Dlatego przeanalizujmy swoje realne potrzeby, oceńmy styl życia domowników i wybierzmy najbardziej przydatne rozwiązanie. Zwróćmy też uwagę na styl aranżacji kuchennej oraz na wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Wyspy kuchenne stanowią centrum kuchni, przykuwają uwagę i mają duży wpływ na stylistykę pomieszczenia. Dlatego warto wykonać dokładny projekt aranżacyjny i wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie, które spełni nasze potrzeby praktyczne i wymogi estetyczne.

Warto również pamiętać, że szukając firmy do wykończenia kuchni dobrze skorzystać z usługi Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych. Możesz pozyskać atrakcyjne oferty od sprawdzonych firm w Twojej okolicy.

Wyspy kuchenne – projekty kuchni i co warto wiedzieć?

Okazała wyspa kuchenna to rozwiązania przede wszystkim do dużych pomieszczeń, gdzie prezentuje się najefektowniej i jest najbardziej funkcjonalna. Do niewielkich kuchni nadadzą się z kolei małe wyspy, a w skrajnych wypadkach nawet mini wyspa. Zaletą tego rozwiązania jest niewątpliwie fakt, że można je zastosować przy każdym projekcie kuchni.

Wyspa kuchenna, a czasami także tak zwany półwysep najczęściej wytyczna granicę pomiędzy strefą gotowania a jadalnią czy salonem. Dostawienie do niej krzeseł spowoduje z kolei, że będzie stanowiła miejsce nie tylko przygotowywania, ale także spożywania posiłków. Możliwości wykorzystania jest wiele, gdyż to bardzo funkcjonalne rozwiązanie.

Projekty kuchni z wyspą muszą przewidywać jedną, bardzo ważną rzecz, mianowicie taka, by wokół wyspy znalazła się odpowiednia ilość wolnej przestrzeni. Jest to ważne z uwagi na to, by wyspa spełniała swoją funkcję i był do niej swobodny dostęp z każdej strony. Aneks z wyspą to dobry pomysł w małych mieszkaniach, gdzie koniczne jest pogodzenie w jednym pomieszczeniu miejsca na gotowanie i przestrzeni do wypoczynku.

Szacuje się, że zarówno mini wyspa, jak i całkiem duża powinny znajdować się w odległości około 120 cm od tak zwanego ciągu kuchennego, natomiast do szafek powinien być swobodny dostęp z odległości nie większej niż jeden metr.

Kuchnie z wyspą – pomysły na zagospodarowanie

Aneks z wyspą czy mini wyspa stwarzają zdecydowanie mniejsze możliwości aranżacyjne, niż ich pełnowymiarowe odpowiedniki, dlatego zagospodarowanie wyspy to bardzo ważny temat do przemyślenia. Proste projekty kuchni z wyspą przewidują dla niej tylko jedno zastosowanie, czyli funkcję przechowywania w szafkach oraz blat roboczy. Taka wysepka często ma w swoim towarzystwie także krzesła, by można było na nich przysiąść do ewentualnego posiłku. Choć nic nie zastąpi w tym wypadku wygodnego stołu, jest to dobre rozwiązanie, kiedy rano spieszymy się do pracy. Po przygotowaniu śniadania na blacie można je od razu spokojnie spożyć.

Większe kuchnie z wyspą stwarzają możliwości zainstalowania różnych elementów wyposażenia. Wyspa kuchenna może zatem stanowić swoiste centrum gotowania, w którym będzie znajdowała się pływa, zlewozmywak, piekarnik, a czasami nawet mała, podblatowa lodówka. Wszystko zależy oczywiście od miejsca, jakim dysponujemy i własnych potrzeb oraz pomysłów. Warto jednak pamiętać, że małe wyspy wiążą się z pewnymi ograniczeniami. Warto, by pomiędzy płytą kuchenną a zlewozmywakiem znajdowało się miejsce na blat kuchenny. Jego szerokość powinna wynosić przynajmniej 50 cm, ale oczywiście im więcej przestrzeni roboczej, tym lepiej. Można się o tym przekonać choćby w święta, kiedy przygotowuje się dużo posiłków dla całej rodziny. Wówczas duży i wygodny blat okazuje się bezcenny.

Co ciekawe, w sklepach dostępne są gotowe wyspy kuchenne, niewymagające prac przy ich budowaniu. Cena takiego rozwiązania to wydatek rzędu kilku tysięcy za dużą, funkcjonalną wyspę. Mini wyspa biała w popularnym sklepie meblowym to wydatek rzędu nieco poniżej tysiąca złotych. Jeśli z kolei w grę wchodzą projekty kuchni z wyspą, cena winduje znacznie w górę, ale jest to zdecydowanie trwalsze rozwiązanie.