Aranżacje kuchni - jaki kształt wybrać?

W kształcie litery L

Kuchnia w kształcie litery L to rozwiązanie uniwersalne, gdyż można je zastosować zarówno w nieustawnym pomieszczeniu, jakie stanowi wąska kuchnia, jak i w sytuacji większej powierzchni. Taka aranżacja znajduje zastosowanie, gdy marzy nam się kuchnia otwarta na salon.

Aranżacje kuchni w kształcie litery L charakteryzuje obecność dłuższego i krótszego blatu. Meble kuchenne w tym układzie znajdują się tylko po jednej stronie, gdyż krótsza część zwykle jest zagospodarowana na strefę gotowania i pieczenia, najlepiej łącznie z przechowywaniem wszystkich niezbędnych do tego celu akcesoriów.

Meble kuchenne, czyli wystrój kuchni w kształcie litery U

Drugim, równie popularnym rozwiązaniem jest wystrój kuchni i aranżacja w kształcie litery U. Meble kuchenne i zabudowa znajdują się na ścianie po obu stronach kwadratowej lub prostokątnej kuchni, a łączy je (zwykle znacznie krótszy) blat. Najczęściej jest on usytuowany pod oknem i zagospodarowywany na strefę zmywania.

Kuchnia w kształcie litery L to dobry pomysł na ciekawe rozwiązanie aranżacyjne, jakie stanowi kuchnia z wyspą. Niezależnie jednak od tego, na jaki kształt padnie wybór, aranżacje kuchni powinny uwzględniać zasadę tak zwanego trójkąta roboczego. Jego wierzchołki powinny wyznaczać takie elementy i sprzęt AGD, jak zlew, kuchenka i lodówka. Jednocześnie pomiędzy kuchenką a zlewem oraz zlewem a lodówką powinna zostać zachowana odległość w przedziale od 120 do 210 cm, natomiast kuchenkę i lodówkę lepiej, by dzieliło nieco więcej, czyli od 120 do 270 cm. Wybór konkretnego rozwiązania, jeśli chodzi o aranżacje kuchni, jest zatem podyktowany jej kształtem i rozmiarem. Jeśli planujesz budżet na remont lub wykończenie kuchni, wykorzystaj ten kalkulator kosztów remontowych i wykończeniowych.

Kuchnia z jadalnią vs. salon z kuchnią

Jak urządzić kuchnię? Zarówno kuchnia z jadalnią, jak i salon z kuchnią to rozwiązania, które wymagają przestronności przynajmniej jednej z dwóch omawianych części. Powinien to uwzględniać projekt kuchni. Przepastna kuchnia pozwala na wstawienie do niej stołu i krzeseł, natomiast duży salon z kuchnią może pełnić jednocześnie funkcję przestrzeni do spożywania posiłków. Kluczowy jest w tej sytuacji stół i krzesła, który owo miejsce definiuje. Duża kuchnia otwarta na salon może zostać nim oddzielona od reszty pomieszczenia. Warto jednak pamiętać, że w odwrotnej sytuacji, kiedy do zagospodarowania jest mała kuchnia, miejsce do spożywania posiłków lepiej zaaranżować w samym salonie, by dodatkowo nie przytłaczać i tak niewielkiego i zdominowanego wyposażeniem wnętrza.

Kuchnia z jadalnią

Kuchnia z jadalnią daje niezliczone możliwości, jeśli chodzi o ważną kwestię, jaką jest aranżacja wnętrz. To jednocześnie bardzo praktyczne rozwiązanie na co dzień, gdyż po przygotowaniu posiłków miejsce ich spożywania mamy na wyciągnięcie ręki. Jeśli jadalnię stanowi miejsce graniczne pomiędzy dwoma pomieszczeniami, powinna ona uzupełniać wystrój kuchni, a jednocześnie nie odznaczać się nadto na tle salonu. Eklektyzm raczej nie jest zalecany, więc jeśli wybieramy aranżacje kuchni w stylu skandynawskim, te same elementy powinny znaleźć się w salonie. Jednak coraz bardziej popularnym trendem, który będzie niepodzielnie królował także w tym roku, jest łączenie klasyki z nowoczesnością. Aneks kuchenny i kuchnia z jadalnią jest najlepszym miejscem do tego typu zabiegów stylizacyjnych. Ważne, aby zachować umiar i proporcje. Jeśli zdecydujemy się na modne, białe fronty szafek z połyskiem, klasyki wnętrzu powinny nadawać dodatki i ewentualnie klasyczny stół na grubych, ozdobnych nogach. Jeśli jednak nasz wybór padnie na meble kuchenne w stylu retro, nowoczesny design nie powinien nazbyt rzucać się w oczy, a być jedynie zaakcentowany w oświetleniu, sprzęcie czy dodatkach i dalej subtelnie przenosić się na przestrzeń salonu. Przeczytaj także nasz artykuł: Biała kuchnia - modne aranżacje.

Nowoczesne i modne meble kuchenne

Salon z kuchnią

Salon z kuchnią, czyli otwarta kuchnia rządzi się nieco innymi prawami, gdyż zwykle stół i krzesła są wpisane w całości w stylistykę pokoju dziennego. Aneks kuchenny stanowi tutaj raczej tło, więc wystrój kuchni nie powinien wysuwać się na pierwszy plan. W taki stan rzeczy świetnie wpisują się aranżacje kuchni w stylu minimalistycznym, gdzie rządzą stosowane monobarwy, czyli odcienie czerni lub bieli, uzupełnione srebrnymi akcentami. Tak urządzony aneks w kuchni lub na przykład biała kuchnia pozwala rozwinąć skrzydła w salonie, w którym może zagościć styl klasyczny, modern classic czy dla przeciwwagi - popularny styl prowansalski, skandynawski, a nawet retro.

Wystrój kuchni - a może kuchnia z wyspą?

Aranżacja kuchni z wyspą to z jednej strony szerokie możliwości, a z drugiej dość trudne wyzwanie. Wyspa w kuchni może mieć za zadanie oddzielać część kuchenną od pokoju dziennego i wtedy wpisuje się bardziej w stylistykę drugiego pomieszczenie lub stanowić przestrzeń użytkową do przygotowywania posiłków. W zależności od jej ulokowania, na wyspie może zostać zainstalowany zlewozmywak, wyznaczający strefę zmywania, a zamontowany blat może być jednocześnie miejscem przygotowywania posiłków. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób rozplanujemy omówiony już trójkąt roboczy w kuchni. Nowoczesna kuchnia w domu nada mu niebanalnego charakteru.

W sytuacji, kiedy wyspa ma wyznaczać symboliczną granicę pomiędzy kuchnią a salonem, powinna stanowić miejsce spożywania posiłków. Ciekawym rozwiązaniem w tej sytuacji może być także równie popularny barek z wysokimi krzesłami, tak zwanymi hokerami. Nie jest to wówczas klasyczna kuchnia z wyspą, ale równie ciekawe rozwiązanie, jeśli chodzi o takie zagadnienie, jak nowoczesna aranżacja wnętrz.

Kuchnia z wyspą to nie tylko modne, ale przede wszystkim bardzo funkcjonalne rozwiązanie, jeśli chodzi o wystrój kuchni. Rozwiązanie to nie jest przypisane żadnemu stylowi, więc aranżacje kuchni z jej wykorzystaniem nie stawiają żadnych granic. Wyspa dobrze wpisuje się zarówno w styl klasyczny z drewnianym wykończeniem, jak i skrajnie surowy i nowoczesny, gdzie na myśl od razu przychodzi industrialny okap zainstalowany nad blatem wyspy. Wystrój kuchni z wyspą ogranicza wyłącznie nasza wyobraźnia. Ważną kwestią jest jednak fakt, że wyspa sprawdzi się tylko na dużej przestrzeni. Mała kuchnia zdecydowanie nie daje możliwości jej zastosowania. Więcej inspiracji na kuchnie z wyspą znajdziesz w tym artykule.

Mała kuchnia też ma swój urok

Mała, wąska kuchnia w bloku czy też niewielki aneks to nie lada wyzwanie, gdyż każdy centymetr kwadratowy powierzchni jest na wagę złota. Jak już wspomnieliśmy, w skrajnie wąskiej kuchni lepiej zastosować rozwiązanie w kształcie litery L i nie przytłaczać obu ścian rzędem mebli. Na ścianie, która pozostanie wolna, najlepiej zastosować wykończenie z jasnych elementów, na przykład płytek czy kamienia, co pozwoli na optyczne powiększenie pomieszczenia. Jeśli umożliwia to miejsce, pod taką ścianą można także ustawić wąski stolik i dwa krzesła. Jednocześnie dobrze, by bezpośrednio nad nim znalazło się źródło światła, na przykład w postaci zwisającej lampy. W połączeniu z podświetleniem szafek nad blatem pozwoli to stworzyć wrażenie większej przestronności. Wystrój kuchni także powinien być utrzymany w jasnej, świetlistej kolorystyce, by ciemnymi barwami dodatkowo optycznie nie zamykać wnętrza. Najlepiej sprawdzi się biała kuchnia utrzymana w stylu minimalistycznym, której charakteru nadadzą dodatki. Prym wiedzie także styl skandynawski, jeśli chodzi o pomysły na kuchnię.

Jak urządzić kuchnię, kiedy dysponujemy niewielką, wąską przestrzenią? Kuchnia w kształcie litery U to również dobra opcja, kiedy do zagospodarowania jest mała powierzchnia. Należy jednak pamiętać, że odległość pomiędzy rzędami szafek na ścianie w kuchni powinna wynosić minimum 90 cm, a najlepiej więcej (około 120 cm), by zapewnić swobodę użytkowania wszystkich sprzętów AGD. W takiej sytuacji również najlepiej sprawdzi się rozwiązanie aranżacyjne, jakie stanowi biała kuchnia lub wyposażenie i fronty szafek w jasnych odcieniach. Sprawdź także: Ile kosztuje remont kuchni w bloku i domu.

Aranżacja kuchni poprzez dodatki i dekoracje

Wystrój kuchni a akcenty

Jak wiadomo, jednak diabeł tkwi w szczegółach i aranżacja kuchni tak naprawdę nabiera charakteru głównie dzięki dodatkom. Jak urządzić kuchnię w stylu odpowiadającym naszemu gustowi? Każdą kuchnię można odmienić, dodając do niej nieco koloru czy układając drobiazgi, które będą nie tylko ładne, ale także funkcjonalne. Warto mieć na uwadze, że kuchnie raczej nie są szczególnie przestronne, a przestrzeń na blacie jest potrzebna na co dzień, więc warto zachować umiar i zdecydować się na kilka drobiazgów, za to gruntownie przemyślanych. Bardzo modna w ostatnim czasie biała kuchnia nabierze niezwykłego charakteru, jeśli kilka kubków, doniczek z ziołami lub chociaż deska do krojenia będą miały głęboki, wyrazisty kolor. Warto postawić na intensywną żółć, turkus lub amarant - jeden akcent w tych kolorach wystarczy, by pomieszczenie straciło swój sterylny, nieskazitelny wygląd, stało się przyjemniejsze i bardziej domowe.

Jak wiadomo, jednak diabeł tkwi w szczegółach i aranżacja kuchni tak naprawdę nabiera charakteru głównie dzięki dodatkom. Każdą kuchnię można odmienić, dodając do niej nieco koloru czy układając drobiazgi, które będą nie tylko ładne, ale także funkcjonalne. Warto mieć na uwadze, że kuchnie raczej nie są szczególnie przestronne, a przestrzeń na blacie jest potrzebna na co dzień, więc warto zachować umiar i zdecydować się na kilka drobiazgów, za to gruntownie przemyślanych. Bardzo modna w ostatnim czasie biała kuchnia nabierze niezwykłego charakteru, jeśli kilka kubków, doniczek z ziołami lub chociaż deska do krojenia będą miały głęboki, wyrazisty kolor. Warto postawić na intensywną żółć, turkus lub amarant - jeden akcent w tych kolorach wystarczy, by pomieszczenie straciło swój sterylny, nieskazitelny wygląd, stało się przyjemniejsze i bardziej domowe.

Minimalizm w kuchni

Nowoczesne kuchnie zakładają raczej chłodny, minimalistyczny styl i pełną funkcjonalność. Wydawałoby się, że nie ma w nich miejsca na pamiątki czy sentymentalne drobiazgi. Warto jednak pamiętać, że jest to najbardziej rodzinna przestrzeń w domu i podkreślenie tego kilkoma dodatkami jest bezsprzecznie dobrym pomysłem. Miejsce na nie można zagospodarować na ścianie. Tablica magnetyczna, na której każdy członek rodziny będzie mógł przyczepić ważne dla siebie zdjęcia, albo zmywalna tablica, na której można rysować kredą, nada wnętrzu osobistego charakteru, a najmłodsi będą zachwyceni. Na ścianie może znaleźć się także ogromny kalendarz, własnoręcznie ozdobiony, który będzie organizował życie całej rodziny. Wnętrza kuchni z katalogu można oczywiście przenieść jeden do jednego na własny grunt, jednak to dopiero osobiste dodatki sprawiają, że czujemy się w domu „u siebie”.

Wystrój kuchni może nawiązywać do konkretnego stylu lub łączyć w sobie elementy kilku z nich. Samodzielnie aranżacje są najcenniejsze, gdyż ułatwiają zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu. Przy planowaniu wykończenia kuchni warto także pamiętać, że zastosowane rozwiązania, w tym przede wszystkim rozmieszczenie sprzętów, to decyzja na dłuższy czas. Gruntowniejsze zmiany będzie mogła przynieść dopiero odleglejsza perspektywa remontu. Warto zatem skupić się na modnej i uniwersalnej bazie, a doraźnie odmieniać ją łatwymi w wymianie elementami wyposażenia. Kuchnia w domu to w końcu najbardziej eksploatowane pomieszczenie. Więcej inspiracji i galerii zdjęć dotyczących kuchni znajdziesz w tym miejscu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 78,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny