Jak udekorować salon?

Wystrój salonu to naprawdę prosta sprawa!

Salon w każdym domu pełni bardzo ważną funkcję. Jest miejscem reprezentującym nasz dom i gromadzi w nim wszystkich jego użytkowników. Projekt salonu, jak i jego aranżacje, powinny być przemyślane i funkcjonalne, aby każdy czuł się w nim dobrze i miło mógł spędzać czas.

Wystrój salonu - styl nowoczesny i styl skandynawski

Styl nowoczesny w salonie

Styl nowoczesny kształtował się wiele lat. Miał być przejawem buntu przeciwko przepychowi, który panował do końca XIX wieku. W XX wieku tendencja się zmieniła. W zakresie designu pojawiała się prostota i funkcjonalność, z której inspiracje czerpie obecnie wiele architektów i projektantów wnętrz. Pomysłów na urządzenie nowoczesnego salonu jest całe mnóstwo.

Wystrój salonu w stylu nowoczesnym polega nie tylko na wyborze materiałów wykończeniowych, ale także doborze odpowiednich kolorów, których nie może być zbyt wiele. Wystrój salonu powinien tworzyć swojego rodzaju stonowaną i przejrzystą całość.

Nowoczesny salon ceni sobie otwarte przestrzenie i dużo światła. Dlatego aranżacja salonu w stylu nowoczesnym i czerpane z niego inspiracje, nie pozwalają na zbędne zagracanie przestrzeni niepotrzebnymi elementami. Zdobniczą rolę w wystroju nowoczesnego salonu wystarczająco mogą pełnić wysokiej jakości komody lub stoły kawowe. Nowoczesny salon preferuje przedmioty ze szkła, a także metalowe konstrukcje. Proste stoły i awangardowe krzesła wspaniale wpasują się w klimat tego stylu.

Nowoczesny salon to przede wszystkim odpowiednio dobrane materiały, które pełnią najważniejszą funkcję dekoracyjną. Bardzo ważną rolę odgrywają tutaj kolory wybrane na ścianę czy materiały na podłogę. Styl nowoczesny lubi podłogi drewniane, marmurowe lub wykonane z płytek ceramicznych, koniecznie w jednolitym kolorze.

Styl skandynawski w salonie

Styl skandynawski niezmiennie od kilku lat plasuje się w czołówce 10 pomysłów na wystrój salonu. Ostatnio stał się popularnym i modnym motywem na ciekawe inspiracje do coraz większej liczby salonów. Styl ten jest prosty i funkcjonalny, a jego najmocniejszym charakterystycznym akcentem jest drewno i stonowane barwy. Pomysłów na salon w stylu skandynawskim jest bardzo dużo.

Nowoczesny salon w stylu skandynawskim posiada drewnianą podłogę. Uroku dodają mu meble wykonane z jasnego drewna, które można pomalować na kolor biały lub szary. Jasna podłoga i jasne meble mają rozjaśnić pomieszczenie, kiedy brakuje światła słonecznego. Dekoracje okien, a także całe pomieszczenia muszą być pozbawione zbędnych dodatków, co nie znaczy, że ich nie ma.

Styl skandynawski i jego dodatki to stonowane poduszki i pledy wykonane z naturalnych tkanin. Ceramiczne świeczniki, czy wazony posiadają niezwykłe formy i białe kolory, które ożywiają wnętrze.

Projekt salonu w stylu nowoczesnym

Pomysłów na urządzenie nowoczesnego salonu jest bradzo dużo, ale co ważne, aranżacje salonu nowoczesnego muszą być przemyślane. Salon bowiem to nie tylko miejsce reprezentacyjne, które ma zachwycać gości, ale powinno być dostosowane również do zainteresowań domowników, łączących ich w tym miejscu. Z tego względu projekt salonu pełni bardzo ważną funkcję. Od niego zależy czy funkcje innych pomieszczeń będą znajdowały się w nim, czy wręcz przeciwnie – połączymy go z innymi pomieszczeniami, które te funkcje przejmą, jak np. pokój telewizyjny czy bawialnia. Taki projekt salonu przełoży się na jego większą przestrzeń, a co za tym idzie nowoczesność. Jednak najczęściej w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. W salonie musimy znaleźć miejsce na przyjmowanie gości, oglądanie TV czy zajęcia z dziećmi. W tym wypadku projekt salonu wymaga precyzyjnego zaplanowania dużej przestrzeni.

Nowoczesny salon, a co za tym dzie, projekt salonu musi rozdzielać poszczególne strefy funkcjonalne. Dobrym pomysłem jest praktyczna symulacja aranżacji, która polega na zestawieniu mebli i przestrzeni, jaka będzie między nimi potrzebna. Do tego dokładamy poszczególne strefy funkcjonalne, np. jadalnię czy miejsce do wypoczynku. Wtedy możemy sprawdzić, czy zmieści się stół z krzesłami, a w części wypoczynkowej sofa z fotelami i stolikiem. Sprawdź także wymarzone aranżacje salonu.

Dobry projekt salonu powinien być ukształtowany tak, by poszczególne strefy nie kolidowały ze sobą. Jeśli ma on zachowane odpowiednie proporcje, może stać się naprawdę funkcjonalnym pomieszczeniem. Warto tu też zaznaczyć, że projekt salonu będzie uzależniony od powierzchni całego domu, a także rozmieszczenia w nim otworów i szlaków komunikacyjnych. Salon może być obszerny jednak duża ilość szlaków i otworów spowoduje utrudnienie w ustawności całego salonu. Ważna też jest wysokość salonu, która powinna różnić się od pozostałych pomieszczeń. Wyższy salon zdecydowanie podkreśla jego rangę.

Pomysły na salon - salon z kuchnią i salon z kominkiem

Salon z kuchnią

Salon z kuchnią czy też kuchnia otwarta na salon to dobre rozwiązanie aranżacji salonu w małych domach czy mieszkaniach. Pomysły na salon w tej postaci dobrze jest wcześniej rozplanować. Aby połączyć ze sobą dwie strefy, trzeba wcześniej wybrać meble, żeby dobrze ze sobą współgrały. Projektowanie wnętrz w takim połączeniu musi również przewidzieć zróżnicowane oświetlenie.

Wystrój salonu połączonego z kuchnią i tym samym projekt aranżacji salonu powinien być spójny. Taki efekt możemy uzyskać przez zastosowanie tej samej podłogi. Aranżacja wnętrz kuchni, która będzie połączona z salonem nie może być krzykliwa. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wybór jednolitej zabudowy.

Połączenie salonu z kuchnią sprawia, że pomieszczenie jest większe i bardziej przestronne, co nie oznacza, że cała kuchnia musi być na widoku. Różne rozwiązania aranżacyjne pozwalają na wizualne oddzielenie kuchni od salonu. Jednym z nich może być wyspa kuchenna oddzielona niewielką ścianką. Salon z kuchnią może być również przedzielony stołem z krzesłami lub po prostu sofą.

Salon z kominkiem

Salon z kominkiem to marzenie niejednego użytkownika. Pomysły na salon z kominkiem są różne, a takie aranżacje nadają wnętrzu niesamowitego klimatu i ciepła. Kominek można ulokować pośrodku otwartej strefy dziennej, która w nowoczesnym salonie wyznaczy granice pomiędzy poszczególnymi strefami. Pomysłów na salon w styli klasycznym z kominkiem jest całe mnóstwo.

Aranżacja wnętrz z jego udziałem musi przewidywać wcześniej pewne aspekty. Najważniejszy to ten, jaki kominek ma stać w naszym salonie. Do wyboru mamy kominki z wkładem kominowym otwartym i zamkniętym, który jest przysłonięty szybą. Ważna jest również sama obudowa, ponieważ to od jej wyboru będzie zależał styl salonu.

Aranżacja wnętrz w salonie z zastosowaniem kominka jest naprawdę dobrym rozwiązaniem, gdyż surowy i minimalistyczny styl nowoczesny zostaje nieco ocieplony. W zależności od zabudowy, jaką wybierzemy, a także materiałów dekoracyjnych, możemy wydzielić miejsce na składowanie drewna lub dodatkową, funkcjonalną półkę.

Nowoczesny salon i jego ważne elementy – okna i kolory

Wystrój okien w salonie

Jak przystało na nowoczesny salon, wystrój okna powinien uzupełniać wnętrze, a nie je przytłaczać. Przez ostanie lata salony przeszły radykalną transformację. Projektowanie wnętrz ma na celu nie tylko zmiany w poszczególnych strefach, ale zmiany dotyczą również wystroju okna w salonie.

W nowoczesnym salonie dominują okna duże, które nie mają podziałów i wpuszczają do pomieszczeń dużo światła. Te zmiany spowodowały, że wystrój okien w salonie przybrał obecnie zupełnie inną postać. Dekoracje okien mają być dyskretne. Powinny uzupełniać wystrój wnętrza, ale również podkreślić jego nowoczesny styl.

Odpowiednie dekoracje okien nie tylko zdobią, ale również chronią przed słońcem. Na dekoracje okien przeważnie składają się firany i zasłony. Powinny być one jednokolorowe, sięgające do podłogi, a tkaniny użyte na wystrój okna lekkie i transparentne.

Optyczne powiększenie poprzez wystrój okien w salonie

Wystrój okien w salonie może wpłynąć również na jego optyczne powiększenie lub pomniejszenie. Mocne kolory materiałów mogą pomniejszyć okno, więc najlepiej wyglądają w dużych salonach. Natomiast dekoracje okien z tkaninami w pionowe pasy optycznie podnoszą sufit. Wystrój okien w salonie w pasy poziome poszerzy wnętrze. Najbezpieczniejsze odcienie na wystrój okna to kolor biały, szary i beżowy. Na wystrój okien w salonie duży wpływ ma również wybór samego materiału. Wystrój okna z materiału naturalnego przekłada się na większą wytrzymałość i mniej się elektryzuje.

Inne dekoracje okien w nowoczesnym stylu to np. rolety i żaluzje. Często pełnią samodzielną funkcję jako wystrój okien w salonie. Bardzo popularne są rolety rzymskie. Stanowią idealne dopełnienie salonu. Rolety rzymskie posiadają kilka systemów sterowania, a także możliwość doboru odpowiedniego koloru, który wpłynie na wystrój okna i całego salonu. Z powodzeniem mogą one zastąpić tradycyjne zasłony. Świetnie prezentują się jako dekoracje okien na dużych powierzchniach jak np. okna panoramiczne. Zwiewna tkanina delikatnie filtruje światło dzienne, co powoduje, że ten wystrój okien w salonie wprowadza do wnętrza nastrojowe światło połączone z delikatnym cieniem.

Nowoczesny salon a kolory

Nowoczesny salon powinien być jasny. Co nie znaczy, że nie możemy ze sobą łączyć mocniejszych odcieni. Na ścianie powinny dominować podstawowe kolory jak biel, szarości i beże. Kolor biały na ścianie bardzo dobrze odbija światło. Dzięki temu nowoczesny salon robi się optycznie większy. Z tego względu jest to kolor wybierany najczęściej na aranżacje salonu.

Umiejętny dobór kolorów i odcieni pozwoli na stworzenie przejrzystego i niekoniecznie monotonnego salonu. Na aranżacje salonu można użyć kolorów mocniejszych jak czerń lub innych intensywnych barw, które wspaniale kontrastują z bielą. Należy jednak pamiętać, że wówczas wystrój salonu pod kątem umeblowania, powinien ograniczyć się do jednobarwnych, lekkich mebli, bez zbędnych zdobień. Dodatki na ścianie w postaci obrazów czy innych elementów dekoracyjnych powinny być zredukowane do minimum.

Nowoczesny salon wydaje się większy, nawet jeśli jego metraż nie jest zbyt duży, kiedy dodatki w nim są nieliczne. Im mniej kolorów i wzorów na ścianie, tym lepiej. Czasami, zamiast farby możemy użyć na ścianie specjalnych płytek ceglanych lub betonu dekoracyjnego, który też zrobi wspaniałe wrażenie.

Zarówno styl nowoczesny, jak i skandynawski od wielu lat zajmuje czołowe pozycje w rankingach 10 pomysłów na wystrój salonu. Pomysły na salon i liczne inspiracje, które możemy czerpać z tych stylów, dają naprawdę nieograniczone możliwości. Aranżacja wnętrz zgodnie z tymi trendami przypadnie do gustu każdemu, ponieważ mimo swojej prostoty wprowadza radosny i przytulny klimat.

Odpowiednio zaprojektowany i wykończony salon staje się ozdobą całego domu lub mieszkania. To właśnie w tym pomieszczeniu spotykamy się w gronie rodzinnym i przebywamy z gośćmi. Dlatego pokój dzienny powinien być pomieszczeniem praktycznym oraz estetycznym.

Dobrze skomponowana aranżacja wnętrz powinna zostać przygotowana z myślą o wszystkich użytkownikach. Pokój dzienny powinien być dostosowany do ilości użytkowników, ich stylu życia, upodobań oraz rozmiarów pomieszczenia. Inaczej wykończymy nowoczesny salon z kuchnią, a inaczej niewielki pokój dzienny na poddaszu. Nowoczesny salon z kuchnią to pomieszczenie otwarte. Tego rodzaju wnętrza z reguły posiadają też przestrzeń jadalną. Połączenie wszystkich stref w jedną całość najlepiej sprawdza się w przypadku pomieszczeń o większym metraż. Wiąże się to z faktem, że żaden element wyposażenia nie może ograniczać możliwości swobodnego poruszania się po pomieszczeniu.

Pokój dzienny na poddaszu także może być eleganckim, a jednocześnie wielofunkcyjnym pomieszczeniem. Możemy urządzić go zgodnie z założeniami dowolnego stylu aranżacyjnego. Nowoczesne bądź klasyczne aranżacje salonu na poddaszu powinny być dopasowane do gustu mieszkańców. Kluczową rolę odgrywa zagospodarowanie skosów poddasza. Aranżacja pokoju ze skosami może być dość trudna, dlatego warto wszystko dobrze rozplanować. Pomieszczenia zlokalizowane na poddaszu powinny być starannie przygotowane do użytkowania.

Każda aranżacja wnętrz może być wyjątkowa. Sekret odpowiedniego wyposażenia i wykończenia pomieszczeń tkwi w dobrym przygotowaniu. Jeśli chcemy, aby nasz pokój dzienny na poddaszu, czy nowoczesny salon z kuchnią spełniały wszystkie oczekiwania, wówczas warto przygotować projekt aranżacyjny. Odpowiednio zaplanowana aranżacja wnętrz do najlepszy sposób na uzyskanie optymalnego efektu dekoracyjnego.

Jeśli interesuje Cię wykończenie salonu, zapraszamy do działu poniżej. Znajdziesz tu praktyczne wskazówki, które sprawią, że aranżacje salonu nie będą miały przed Tobą tajemnic. Na dole strony odnajdziesz kompletną listę powiązanych tematów.