Ponadczasowy wystrój każdego wnętrza

Wystrój wnętrz - co warto wiedzieć przed zwróceniem się do projektanta?

Nowoczesny wystrój wnętrz nie zawsze musi oznaczać ich surowy charakter, podobnie jak odwoływanie się do klasyki nie musi wiązać się z nudą. Pomysłów na aranżacje wnętrz jest tyle, ile osób je urządzających - zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, którzy ten temat postanowili wziąć na własne barki. Skąd czerpać inspiracje na wystrój wnętrz? Podpowiemy gotowe rozwiązania, jak urządzić salon i inne pomieszczenia w domu oraz pobudzimy do kreatywności przy poszukiwaniu pomysłów na wystrój wnętrz.

Inspiracje na wystrój wnętrz - gdzie ich szukać?

Aranżacje wnętrz dostępne online

Niekwestionowaną skarbnicą, jeśli chodzi o inspiracje na wystrój wnętrz, jest oczywiście Internet. Aby jednak sprawnie się po nim poruszać i nie utonąć w morzu zbędnych informacji, warto wiedzieć, gdzie dokładnie szukać pomysłów na aranżacje wnętrz. Zanim przejdziesz do konkretnego planowania i zdecydujesz się na realizację wybranego projektu, warto w jednym miejscu gromadzić zdjęcia, które ci się podobają. Posłużą one jako baza do dalszych, konkretnych działań. Możliwość gromadzenia różnych rozwiązań na wystrój wnętrz daje Pinterest. Na swojej tablicy możesz umieszczać zdjęcia nie tylko z obrębu samego serwisu, a także ogólnie z Internetu. Chyba żadne inne miejsce w sieci nie stanowi takiego kompendium inspiracji nie tylko z szeroko rozumianego lifestyle’u, ale także podrzuca gotowe rozwiązania na oryginalny i nowoczesny wystrój wnętrz. Oprócz pomysłów aranżacyjnych, znajdziesz tam także szereg niezwykle oryginalnych pomysłów i krótkich tutoriali na samodzielne wykonanie mebli i dodatków. Na patchworkowych poszewkach na poduszki ze starych swetrów zaczynając, poprzez wolnostojące lampki ze słoików, a na stolikach z palet poprzestając. Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić salon albo pytanie „jak urządzić kuchnię?” spędza ci sen z powiek, gwarantujemy, że Pinterest podsunie ci szereg rozwiązań, jeśli chodzi o inspiracje na wystrój wnętrz. Ciekawe inspiracje znajdziesz także w tym artykule.

Tradycyjne nośniki pomysłów na aranżacje wnętrz

Choć w obliczu rozwoju Internetu i aplikacji mobilnych przeglądanie katalogów sklepów wydaje się rozwiązaniem nieco oldschoolowym, nie należy go całkowicie odrzucać. Aranżacje wnętrz w prospektach mają tę przewagę nad zdjęciami w Internecie, że wraz z inspiracją otrzymujesz gotowy produkt - wiesz, gdzie go szukać i za jaką cenę kupić. Podobnie jest oczywiście ze stronami online sklepów meblowych, gdzie również można znaleźć liczne inspiracje na wystrój wnętrz. Wreszcie sama wizyta w salonie, nawet bez planów zakupowych, może zaowocować ciekawym pomysłem na aranżacje wnętrz w twoim domu. Sklepy stacjonarne z meblami i dodatkami do domów to przecież niemal gotowe pomieszczenia, często także z wyposażeniem, które mogą stanowić kanwę do wyobrażeń i snucia własnych planów, jeśli chodzi o wystrój wnętrz. Nie chodzi przecież o to, by odtworzyć pomysł jeden do jednego, ale by pobudzić się do kreatywnych rozwiązań dla własnego domu. Ispiracje będzie można wykorzystać w salonie, w kuchni i innych pomieszczeniach.

Inspiracje na wystrój wnętrz: jak urządzić kuchnię?

Skoro już wiesz, gdzie szukać inspiracji na to, jak urządzić kuchnię, warto teraz odpowiedzieć sobie na pytanie, które pomysły są warte brania pod uwagę. Jednym słowem: co w modzie na wystrój wnętrz obecnie piszczy? Zanim jednak przejdziemy do konkretnych porad aranżacyjnych, przybliżymy najpopularniejsze układy tego pomieszczenia. Jeśli interesuje cię oszacowanie kosztów remontu lub wykończenia kuchni, wykorzystaj ten kalkulator kosztów remontowych i wykończeniowych.

Od lat w przestronniejszych domach i mieszkaniach rządzą kuchnie otwarte na salon. Umowną granicę pomieszczeń może stanowić stół z krzesłami, wysoki bar lub wyspa. Zamknięta kuchnia niewielkich rozmiarów prowokuje zwykle konieczność umieszczania mebli i sprzętów po obu stronach pomieszczenia. Wcale nie musi to jednak oznaczać, że takie projekty domów są z góry skazane na brak możliwości zastosowania nowoczesnych rozwiązań. Ostatnia opcja to kuchnia (zwykle zamknięta) połączona z jadalnią, czyli taka, w której jednocześnie jest miejsce na ustawienie stołu. W kuchni otwartej na salon funkcję jadalni pełni część pokojowa, a mable kuchenne i z salonu muszą ze sobą współgrać.

Odpowiadając na pytanie, jak urządzić kuchnię, nasuwa się myśl: w stylu skandynawskim. Styl skandynawski to dość silny trend, który utrzymuje się od dłuższego czasu, jeśli chodzi ogólnie o wystrój wnętrz. To, czego nie można odmówić kuchni w stylu skandynawskim, to nie tylko funkcjonalność, ale także uniwersalność. Jeśli chodzi o aranżacje wnętrz, rządzi jasna kolorystyka - biel i odcienie szarości - przełamane akcentami w zwykle jednym, dominującym kolorze. Jasna baza stanowi doskonałe tło, na przykład dla czajnika i tostera w kolorze fuksji czy też żółtych, nisko zawieszonych lamp. Przy kompletowaniu wyposażenia warto popuścić wodze fantazji.

Swego rodzaju powrót do przeszłości stanowi kuchnia w stylu retro i rustykalnym. Choć w pierwszym odruchu mogłoby się wydawać, że mowa o podobnym wnętrzu, różnice są znaczące. Styl retro to przede wszystkim pastele, jeśli chodzi o kolorystykę, oraz lata 50. I 60., jeśli chodzi o wyposażenie. Im więcej stylizowanych na ten okres gadżetów - puszki, czajniczki, dzbanki - i sprzętu AGD, tym lepiej. Styl rustykalny to z kolei odwołanie do natury. Dominują w nim więc elementy wyposażenia z drewna oraz gliniane, ceramiczne, sznurkowe i koronkowe dodatki, najlepiej w towarzystwie polnych kwiatów. Styl nowoczesny stoi na przeciwległym biegunie.

Na zupełnej przeciwwadze do omówionych pomysłów, jeśli chodzi o aranżacje wnętrz, stoi nowoczesny wystrój wnętrz, czyli w stylu loft. Pomieszczenia w nim urządzone hołdują surowej stylistyce industrialnej. Pierwsze skrzypce gra minimalizm i przestronność, a dwa główne materiały, wykorzystywane w takim wnętrzu to metal i szkło, przywodzące na myśl fabryki. Na ścianach często pojawia się cegła lub kamień. W tym stylu zwykle brak ścian, więc nowoczesny salon bez podziałów zwykle przechodzi w kuchnię z jadalnią. Ciekawe projekty kuchni znajdziesz także w tym artykule.

Aranżacje wnętrz: jak urządzić salon?

Nowoczesny wystrój wnętrz i nie tylko

Jeśli chodzi o to, jak urządzić salon, dość popularny jest styl klasyczny lub czasami nowoczesny w połączeniu z klasycznymi dodatkami. Do jego charakterystycznych elementów zaliczyć należy drewniane meble w salonie, duże fotele i sofy, zwykle w towarzystwie niskiego stolika, przy którym można wypić kawę czy herbatę w gronie rodziny i znajomych. Dominująca kolorystyka w salonie to naturalne odcienie beżu, brązu, bieli oraz elementy drewniane. Przytulności takiemu wnętrzu dodaje często obecny kominek i dywan z długim włosiem. Ważną rolę odgrywa także oświetlenie, które powinno być ciepłe. Okna w takim salonie zdobią długie zasłony, nierzadko także w towarzystwie firan.

Styl prowansalski

Inspiracje na nowoczesny wystrój wnętrz, jeśli chodzi o pokój dzienny, można czerpać także z modnego stylu prowansalskiego. Chyba żadna z aranżacji nie nada mu tak przytulnego charakteru, w którym z przyjemnością będzie się spędzało czas w rodzinnym gronie. Inspiracje na wystrój wnętrz znaleźć można w Internecie, a wiele pomysłów wdrożyć samodzielnie. Kwintesencja stylu prowansalskiego to meble w jasnych kolorach (bieli, beżu czy szarości), często postarzane. Patynowanie, czyli właśnie rzeczone postarzanie, to doskonały sposób na zmianę wnętrza i nadanie mu sielskiego klimatu. Stare komody, regały, krzesła i stoły z drewna, odrestaurowane we francuskim stylu, to najlepszy sposób na wyposażenie wnętrza, podobnie jak odpowiednie dodatki.

Jeśli chodzi o wystrój wnętrz salonów w stylu prowansalskim, nastrój budują motywy florystyczne, ozdobne ornamenty i hafty. Choć dominują jasne barwy, nie może zabraknąć akcentów w odcieniach pastelowych, spośród których na pierwszy plan wysuwa się lawenda - nie tylko jako kolor, ale także jako motyw. Większość elementów, jak ozdobne doniczki, wazony, pudełka i skrzyneczki czy też świeczniki, można wykonać samodzielnie. Warto zgłębić tajniki nie tylko patynowania, ale także decoupage, czyli ozdabiania różnych powierzchni (najczęściej drewnianych) specjalną techniką, polegającą na naklejaniu motywu wyciętego z papieru czy serwetki na wybranym przedmiocie. Jeśli chcesz oszacować budżet na remont lub wykończenie salonu, wykorzystaj ten kalkulator kosztów remontowych i wykończeniowych.

Nowoczesny salon z jadalnią

Przeciwwagę dla omówionych aranżacji stanowi kolejna propozycja warta rozważenia, czyli nowoczesny salon z jadalnią. Takie aranżacje wnętrz rządzą się ściśle określonymi prawami, wśród których najważniejsze stanowią minimalizm i prostota. Na bok należy odrzucić mnogość dodatków, więc taki salon sprawdzi się w przypadku osób, które nie lubią otaczać się wieloma przedmiotami. Jeśli chodzi o kolorystykę, dominuje biel i czerń oraz mieszanka tych dwóch barw, czyli odcienie szarości. Nowoczesny wystrój wnętrz zakłada daleko idącą funkcjonalność, a więc salon z jadalnią ma być przede wszystkim miejscem spotkań. Zachowawcze, geometryczne formy stolików i kanap wpisują się w ten trend idealnie. Ważne jest także rozłożenie akcentów - w takim wnętrzu dominuje jeden przewodni. Dużej, narożnej sofie powinien zatem towarzyszyć niewielki stolik kawowy. Jeśli chodzi o dodatki, nie ma miejsca na ocieplanie i „uprzytulnianie”, także w ich wypadku powinna być zachowana konsekwencja kolorów i motywów, spośród których warto wybrać przede wszystkim kamień i drewno.

Wystrój wnętrz: sypialnia i pokój dziecka

Jeśli pozwalają na to projekty domów, ciekawym rozwiązaniem jest usytuowanie zarówno sypialni, jak i pokoju dla dzieci na poddaszu. Z jednej strony jest to ciekawe rozwiązanie ze względu na szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o wystrój wnętrz, a z drugiej funkcjonalne w związku z tym, że pokój dziecka jest ulokowany w pobliżu sypialni rodziców, a nie na innym poziomie domu.

Inspiracje na wystrój wnętrz można zaczerpnąć z już omówionych przykładów aranżacji. Ciekawą propozycję stanowi sypialnia w stylu skandynawskim. To rozwiązanie łączące w sobie minimalizm i prostotę, niezbędne w strefie relaksu z większą przytulnością, której brak, jeśli chodzi o nowoczesny wystrój wnętrz. Sypialnia w stylu skandynawskim to kwintesencja lekkości. Meble powinny być białe lub w kolorze naturalnego drewna, a najlepiej wykonane z niego. W ociepleniu wnętrza pomogą zasłony i inne dodatki, zwłaszcza w postaci narzut, wielu poduszek, koców i wełnianych dywanów. W takim wnętrzu ważną rolę odgrywa także naturalne światło, więc tym lepiej, gdyby sypialnia została ulokowana na poddaszu, gdzie będzie można zamontować okna dachowe. Jeśli chcesz oszacować budżet na remont lub wykończenie sypialni, wykorzystaj ten kalkulator kosztów remontowych i wykończeniowych.

Wart rozważenia jest także omówiony już styl klasyczny, w który doskonale wpisują się lustra w ozdobnych ramach czy wymarzone przez niektórych łóżka z baldachimami. Jeśli jednak na poddaszu ma się znaleźć także nowoczesna łazienka, wówczas warto znaleźć wspólny mianownik pomiędzy stylami i zdecydować się na bardziej współczesną aranżację. Skrajny pomysł dla odważnych będzie stanowiła nowoczesna łazienka w samej sypialni, odgrodzona na przykład szklanym parawanem. To coraz chętniej wybierane rozwiązanie, jeśli chodzi o aranżacje wnętrz takich jak sypialnie.

Pokoje dla dzieci rządzą się swoimi prawami. Oczywiście pokój dla dziecka można wpisać je w kanony dowolnego stylu, ale niekoniecznie będzie musiał on przypaść do gustu pociechom. Z całą pewnością nie będzie z tym problemu, jeśli za inspiracje na wystrój wnętrz posłuży ulubiona bajka czy motyw. W przypadku dziewczynek najczęstszym marzeniem jest pokój księżniczki, a chłopcy wolą pokój dziecięcy w stylu lego czy też w stylu marynarskim. Ponieważ raz na jakiś czas i tak w domu przewidywany jest remont i wymiana mebli, nic nie stoi na przeszkodzie, by w najmłodszych latach spełnić marzenia dzieci. Kiedy bajkowe wzory się znudzą i przestaną przystawać do powagi nastolatka, wówczas przyjdzie czas na rozważanie innych możliwości aranżacyjnych, czyniąc kopalnię pomysłów z nowych zainteresowań i hobby dzieci.

Wystrój wnętrz w domu to sprawa całkowicie indywidualna. Trudno jednak byłoby stworzyć aranżację w stu procentach od podstaw, nie szukając nigdzie inspiracji. Planowanie wykończenia poszczególnych pomieszczeń warto zacząć już na etapie budowy domu, a już na pewno pod koniec, kiedy konieczne jest choćby ustalenie rozmieszczenia sprzętów w kuchni czy armatury w łazience. Poszukiwanie inspiracji w Internecie, katalogach, stacjonarnych sklepach i podczas wizyt u znajomych oraz gromadzenie pomysłów to klucz do znalezienia własnych, zadowalających rozwiązań. Nic nie daje tyle satysfakcji, co przygotowywanie posiłków, spędzanie czasu, toaleta, sen i zabawa w miejscach, które samodzielnie się zaprojektowało i które cieszą oko na co dzień.

Wystrój wnętrz to podstawa każdego remontu i wykończenia pomieszczeń mieszkalnych. To właśnie od wystroju zależy stylistyka aranżacyjna, a także klimat, który będzie panował w danym budynku. Umiejętnie dobrane dekoracje sprawiają, że każdy salon, kuchnia czy sypialnia zyskują atrakcyjny design. Planując odpowiedni wystrój warto przygotować projekt wnętrza. W pierwszej kolejności należy wybrać stylistykę aranżacyjną. Do wyboru mamy między innymi styl nowoczesny, rustykalny, naturalistyczny, japoński, klasyczny. Dużą popularnością cieszą się także wnętrza wykończone w stylu skandynawskim.

Wystrój wnętrz powinien być dobrze dopasowany do preferowanego stylu aranżacyjnego. Architektura pokoju musi uwzględniać nie tylko dekoracje, ale także meble. Dla przykładu, pokój w stylu skandynawskim warto wyposażyć w ozdobne meble, wykonane z naturalnego drewna. Z kolei architektura opierająca się na założeniu stylu minimalistycznego zakłada zakup prostych, lekkich mebli, wprowadzających do wnętrza ascetyczny design.

Widzimy zatem, że projekt wnętrza musi być dobrze dopasowany do założeń stylistycznych. Warto też zaznaczyć, iż każdy salon, pokój, kuchnia i sypialnia powinna być wykończona w taki sposób, by odpowiadać potrzebom domowników. Architektura pomieszczeń musi uwzględniać zasady ergonomii, liczbę domowników, a także ich styl życia. Nowoczesny salon, czy pokój dzienny warto wyposażyć w dekoracje i elementy wyposażenia, które podkreślą upodobania domowników i stworzą niepowtarzalny design. Salon staje się wizytówką każdego domu oraz mieszkania. Dlatego architektura tego pomieszczenia powinna być wykonana w sposób szczególnie staranny.

Wystrój wnętrz wpływa na samopoczucie mieszkańców. Zatem warto zadbać o to, by ostateczny design spełnił ich oczekiwania estetyczne. Architektura pomieszczenia może zostać wykonana przez doświadczonego projektanta. Dzięki temu upewnimy się, że nasz nowoczesny salon, kuchnia bądź łazienka zyskają preferowany design.

Jeśli interesuje Cię architektura i wystrój wnętrz, zapraszamy do działu poniżej. Znajdziesz w nim pomysły na modne dekoracje pomieszczeń, poznasz tajniki wiodących stylów aranżacyjnych, a także zapoznasz się z wiodącymi inspiracjami aranżacyjnymi. Na dole strony znajduje się lista powiązanych tematów.