Projekt kuchni

Po pierwsze zastanów się 

Najważniejsze jest dokładne zaplanowanie budżetu oraz przemyślenie, ile chcemy przeznaczyć na remont kuchni. Watro też pomyśleć czy z projektem poradzimy sobie sami, czy poprosimy o pomoc profesjonalnego architekta. Oprócz tego weź pod uwagę:

  • Wielkość kuchni
  • Funkcjonalność (czy będzie tylko kuchnią, czy też jadalnią?)
  • Czy jesteśmy praworęczni, czy leworęczni?
  • Ile osób będzie korzystało z kuchni?

Złote zasady przy projektowaniu kuchni

Czas na kilka złotych rad od projektantów. Przede wszystkim warto poznać pojęcie trójkąta roboczego. Chodzi o to, aby odległości pomiędzy najważniejszymi elementami kuchni nie były zbyt duże. Najlepiej, aby odległość między:

  • lodówką, a zlewozmywakiem wynosiła 120 – 210 cm
  • zlewozmywakiem, a kuchenką wynosiła 120 – 210 cm
  • kuchenką, a lodówką wynosiła 120 – 270 cm

Te odległości uważa się za optymalne i najbardziej wygodne w użytkowaniu.

Kuchnia z klasą

Oprócz tego warto pamiętać o wyznaczeniu 5 stref: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowania oraz gotowania. W przypadku osoby praworęcznej strefy powinny być ułożone zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W przypadku osoby leworęcznej – przeciwnie.

Za najlepsze ułożenie kuchni uznawane jest to, w kształcie litery U, L lub G.

Blaty, czyli najważniejsze miejsce prac kuchennych

Przy wyborze blatów nie można poprzestawać na doborze materiału. Ważna jest ich powierzchnia oraz wysokość. Ich wysokość powinna być dostosowana do naszego wzrostu, przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Przyjmuje się zasadę, że blat powinien być zamontowany od 10 do 15 cm poniżej wysokości łokcia. Jeśli z kuchni korzysta kilka osób, najlepiej dobrać uśrednioną wartość. Blat nie może być za wąski, ponieważ wykonywanie prac kuchennych będzie trudniejsze.

Pomyśl o tym, co najważniejsze

Wiele osób cały czas zapomina o tym aspekcie, a woda odpowiedniej jakości jest naprawdę ważna w każdej kuchni. Dlaczego? Pijemy ją, przygotowujemy z niej kawy, herbaty, zupy, dania, przemywamy nią składniki potraw, piją ją nasze zwierzaki. Warto, aby była jak najlepszej jakości.

Z tego względu w projekcie warto uwzględnić filtr kuchenny. Ten wcale nie musi zajmować dużo miejsca. Dobrym przykładem jest odwrócona osmoza Ecoperla Profine Zero (zobacz). To bardzo nowoczesny system, który zmieści się nawet w kuchennej szufladzie. W dodatku dzięki wbudowanemu mieszaczowi zachowuje w filtrowanej wodzie wszystkie cenne minerały.

Odwrócona osmoza Ecoperla Profine Zero

A co daje filtrowana woda? Przede wszystkim to smaczny napój bez zapachu chloru, wirusów i bakterii. Oprócz tego filtrowana woda zapewnia bogaty aromat i lepszy smak dań, a w dodatku doskonałe, pyszne napoje gorące i zimne. Taka woda nie pozostawia też kamiennego osadu, a więc tym samym nie niszczy czajników i parowarów.

Odwrócona osmoza nowej generacji – Ecoperla Profine Zero (czytaj więcej) to artykuł, z którego dowiesz się więcej o tym nowoczesnym urządzeniu. Dla każdego czytelnika niespodzianka na końcu artykułu.

Przechowywanie, czyli jak znaleźć garnek nie wyjmując zawartości całej szafki

Często pomijamy ten aspekt myśląc, że jakoś to będzie. Jeśli poprosimy przy projektowaniu o fachową pomoc, to problem praktycznie mamy z głowy. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się sami zaprojektować szafki kuchenne, to warto pamiętać o przechowywaniu i rozplanowaniu na to miejsca. Obecnie można znaleźć wiele ciekawych trików ułatwiających rozplanowanie kuchennej przestrzeni, na przykład: narożne wysuwane szuflady lub słupki, w których bez trudu można zawiesić rondle i garnki. Wygodnym sposobem na przechowywanie są obecnie głębokie szuflady zamiast otwieranych szafek. Dużą popularnością cieszą się też specjalne wbudowane kosze cargo.

Funkcjonalna kuchnia

Oświetlenie, które pomaga w gotowaniu

Koniecznie przemyśl oświetlenie kuchni. Architekci polecają wybór ciepłego i nastrojowego oświetlenia oraz dodatkowego doświetlenia blatów. Dzięki temu będziemy lepiej widzieć, a wykonywanie prac kuchennych będzie prostsze i bardziej przyjemne.

I efekt, i funkcjonalność, i estetyka

Wystarczy, że weźmiesz pod uwagę wszystkie te kwestie, a z pewnością projektowanie kuchni nie będzie już tak ogromną trudnością, nie zapomnisz o żadnym ważnym elemencie, a projekt nie będzie potrzebował nanoszenia poprawek. Powodzenia!

Wszystkie akcesoria związane z poprawą jakości wody w kuchni znajdziesz na ZeStudni.pl

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny