Schody drewniane - cena, porady do wyboru drewna

Praktycznie każdy dom jest zaopatrzony w schody, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. W przypadku schodów na zewnątrz budynku najczęściej jako materiał wykorzystuje się kafle lub gres. W przypadku schodów wewnętrznych  budynku sprawa jest nieco bardziej skomplikowana – możemy użyć płytek, wykładziny lub drewna. I właśnie schodom drewnianym przyjrzyjmy się bliżej. Zobacz, ile kosztują schody drewniane!

Jeżeli chcesz sprawdzić, ile będzie kosztowało wykończenie Twoich schodów, zapraszamy na nasz kalkulator kosztów wykończenia przedpokoju. A oferty od firm, które chętnie wykonają Twoje schody otrzymasz korzystając z darmowej usługi Szukaj Wykonawcy.

Ocena: 4,7/5 (głosów 13)

Schody drewniane

Schody drewniane są piękne!

Drewno z samej swojej natury jest piękne i ciepłe. Odwiedzając choćby góry zauważyć można ogromną ilość drewnianych domków. Drewno jest naszym dobrem narodowym, a Polska głównym producentem najlepszych tworzyw drewnianych w Europie. Warto więc tą sytuację wykorzystać i zainwestować w schody drewniane.

Schody drewniane mają bardzo wiele ciekawych właściwości odróżniających je od alternatywnych materiałów. Wiele osób wybiera na pokrycie schodów płytki lub inne tworzywa myśląc że przetrwają one setki lat degradując drewno do rangi tworzywa, które nie wytrzyma zbyt długo. To błędne myślenie, drewno dobrej jakości może przetrwać setki lat. Jakie więc drewno wybrać?

Schody wykonuje się z wielu gatunków drewna, najczęściej liściastych. Mamy do czynienia z dębem, bukiem, jesionem i przede wszystkim drewnem orzechowym.

Drewno dębowe

Tradycyjnie schody wykonuje się z drewna dębowego. Jest to najbardziej ekskluzywny i najdroższy rodzaj drewna, charakteryzujący się bardzo wysoką twardością i odpornością na ścieranie. Jest też oczywiście zdecydowanie najdroższy. Odpowiednio konserwowane zachowuje piękny połysk przez dziesiątki, a często i setki lat. Dowodem są chociażby najwspanialsze antyki – meble, które możemy spotkać w muzeach. W większości przypadków są one stworzone z drewna dębowego. Jeżeli więc finanse nie stanowią dla nas wielkiego problemu, schody dębowe są zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem.

Buczyna

Buk to jasne i przyjemne dla oka drewno. Bukowinę szczególnie upodobali sobie górale. Buczyna jest również wykorzystywana do tworzenia mebli i drewnianych wykończeń w pomieszczeniach. Największą wadą jest wysoka ścieralność, co w przypadku często używanych schodów (na przykład w pomieszczeniach publicznych) może być nawet dyskwalifikujące. W przypadku schodów domowych buczyna jest jednak dobrym rozwiązaniem pod warunkiem, że będziemy o nią odpowiednio dbać. Należy je regularnie lakierować dedykowanymi lakierami, niestety sporo droższymi od standardowych.

Jesion

Kolejnym dobrym drewnem na nasze schody jest jesion - twarde ale zarazem elastyczne drewno. Jesion ciemny jest twardszy i bardziej wytrzymały niż dąb. Występuje w aż 16 głównych odcieniach, mamy więc szerokie możliwości dopasowania go do własnych pomysłów na aranżację wnętrza. Zasadą jest jednak, że im drewno jesiona jest ciemniejsze, tym twardsze. Warto o tym pamiętać przy wyborze schodów, twardość ma wpływ na przykład na ścieralność.

Orzech włoski

Wiele firm oferuje schody z drewna orzecha włoskiego. Ten rodzaj drewna jest bardzo specyficzny. Im orzech jest starszy tym jest twardszy i ciemniejszy. Drewno z orzecha włoskiego jest chętnie wybierane przez klientów ponieważ posiada charakterystyczne słoje. Drewno orzechowe można skrawać na różne sposoby i pod różnymi kątami. Nie jest też specjalnie drogie, dlatego jest to jeden z najchętniej wybieranych materiałów na schody. Orzech masz też swoją zasadniczą wadę - żywotność. Drewno z drzewa orzechowego, jeśli nie będzie odpowiednio zadbane, może się bardzo szybko niszczyć. Należy je lakierować zdecydowanie częściej niż na przykład schody dębowe.

Wiśnia

Kolejnym popularnym gatunkiem drewna jest wiśnia. Jego cechą charakterystyczną jest wysoka miękkość. W Polsce istnieją tylko dwa rodzaje wiśni, nie mamy więc, jak na przykład przy jesionie, szerokiego wyboru. Ten rodzaj drewna jest miły i ciepły dla oka, dlatego często wykonuje się z niego różnego rodzaju krzesła oraz stelaże do łóżek. Zaletą tego rodzaju drewna jest jego niska cena oraz wysoka dostępność w naszym kraju. Praktycznie w każdej specjalistycznej firmie można takie drewno od ręki dostać. Niestety wiśnia jest stosunkowo krucha, przez co ma podobną żywotność do drewna orzechowego. Dlatego wymaga ono częstego lakierowania. Warto też pamiętać, że jeżeli wiśnia ma poniżej 10 lat to jej słoje będą słabo. Będzie się to wiązało również z dużą kruchością. Jednak starsze drewno (15-20 letnie) jest już znacznie twardsze i nie odbiega od innych stosowanych rodzajów. Zachowuje jednak wysoką elastyczność pozwalającą na prostą obróbkę i dopasowanie do naszych potrzeb.

Klon

Jeśli potrzebujemy drewna twardego, a zarazem elastycznego i zwracającego uwagę to klon jest strzałem w dziesiątkę. Klon to jedno z najszlachetniejszych drzew w Polsce. Drewno pozyskiwane z klonu jest twarde oraz elastyczne i jego wybór na schody jest świetnym posunięciem. Występuje ono ponad w 100 gatunkach. Drewno klonowe w zależności od wieku różni się kolorem, co dodatkowo zwiększa wachlarz dostępnych opcji. Ze względu na swoją wysoką twardość wykonuje się z niego (oczywiście prócz schodów) również meble i różnego rodzaju fotele. Ten rodzaj drewna potrafi przetrwać kilkaset lat w świetnym stanie. Jest ono niezwykle wytrzymałe i nie wymaga częstszej konserwacji i lakierowania niż raz na kilka lat. Podobne jak w przypadku dębu, poprzez dobór odpowiedniego lakieru można uzyskać doskonały połysk, co zwiększa jakość wizualną materiału.

Brzoza

W przemyśle meblarskim wykorzystywana jest też bardzo popularna u nas brzoza. To mało wymagające drzewo, które nie potrzebuje idealnej gleby do rozwoju. Drewno z brzozy jest bardzo miękkie, ale sporadycznie jest wykorzystywane jako materiał na schody. Schody wykonane z brzozy są bardzo atrakcyjne dla oka, ponieważ spora ilość słojów oraz cieniutkich włókien tworzy ciekawą i estetyczną nawierzchnię. Jak każde drewno, wymaga systematycznej konserwacji, ale odpowiedni lakier nie jest zbyt drogi. Raz na trzy lata powinien wystarczyć, aby drewno zachowało połysk i estetyczny wygląd. Trzeba jednak pamiętać, że jest to drewno wyjątkowo kruche, miękkie, dlatego nie zalecane do stosowania na często uczęszczanych powierzchniach. Co więcej wysokie nasłonecznienie może doprowadzić do zmiany jej odcienia. Zaletą jest na pewno bardzo atrakcyjna cena.

Sosna

Kolejnym potencjalnym materiałem jest sosna. W zasadzie nie wykonuje się mebli sosnowych ale znajdziemy w naszym kraju schody wykonane z tego materiału. Sosna jest drewnem bardzo twardym. Kolor jest uzależniony od wieku drzewa. Młoda sosna jest jasna natomiast ta starsza ma ciemniejszy, brązowy kolor. Jest bardzo tania i nieszczególnie łamliwa. Dobrze znosi spore naciski. Regularnie czyszczona i lakierowana może przetrwać dziesiątki lat. Największą wadą jest wysoka czułość na wilgoć. Kontakt tego drewna z wodą może powodować „puchnięcie”, które w najlepszym wypadku możemy zetrzeć, w najgorszym może to doprowadzić do zniszczenia dużej części schodów.

Drewno egzotyczne

Ostatnim typem drewna wykorzystywanego do produkcji schodów są drzewa egzotyczne importowane najczęściej z Brazylii lub innych krajów Ameryki Południowej. Drewno to występuje w tysiącach różnych gatunków i możliwości wyboru są ogromne. Niestety cena tego drewna jest kilkanaście razy wyższa, niż tych występujących w Polsce. Drewno egzotyczne wymaga też często specjalnych lakierów, które nie są tak powszechnie dostępne w naszych sklepach. Cechy takie jak twardość czy elastyczność są bardzo zróżnicowane w zależności od konkretnego gatunku. Możemy znaleźć drewno o kolorze żółtym, czerwonym a nawet lazurowym co dla szczególnie wymagających klientów jest fantastyczną wiadomością.

Co wybrać?

Podsumowując, najciekawszym rozwiązaniem wydają się schody dębowe, ewentualnie z buczyny lub jesionu. Dla szczególnie wymagających i gotowych do wydania ogromnych sum, dobrym rozwiązaniem może być też drewno egzotyczne. Mniej popularne materiały, takie jak wiśnia, sosna czy brzoza raczej nie są dobrym rozwiązaniem, schody z nich stworzone nie będą zbyt trwałe, a częsta potrzeba konserwacji będzie pochłaniała dużo wolnego czasu.

Pamiętaj, że różne firmy oferują bardzo zróżnicowane oferty na wykończenie schodów drewnem. Dlatego warto zebrać oferty przynajmniej od kilku firm, aby mieć pewność, że wybraliśmy najlepszą możliwą ofertę. Polecamy przy tym do skorzystania z darmowej usługi Szukaj Wykonawcy. Wypełniasz formularz, potwierdzasz zapytanie i spokojnie czekasz na oferty od lokalnych firm.

, aktualizacja 28 listopada 2017
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij