Kiedy zabudowa grzejnika to dobry wybór?

Obecnie kaloryfery stosowane w pokoju, kuchni czy łazience są coraz bardziej wymyślne. Opinie użytkowników i ekspertów jasno wskazują, że grzejnik to ciekawa dekoracja pomieszczenia. Jednak z reguły ceny fikuśnych kaloryferów są wysokie. Zresztą powszechnie używane są grzejniki płytowe, a nawet jeszcze mniej estetyczne stare grzejniki z żeliwa. Takie kaloryfery, mimo iż praktyczne, to jednak szpecą pomieszczenie. Dlatego zabudowa grzejnika żeliwnego lub płytowego to jednocześnie dekorację wnętrza. Ważne natomiast, aby była to optymalna maskownica grzejnikowa, tak do pokoju dziecka, salonu, jak i innych pomieszczeń.

Obudowa grzejnika to dobry wybór, jeżeli domowe kaloryfery nie są atrakcyjne wizualnie, a użytkownika nie stać na drogi kaloryfer dekoracyjny. Estetyczne osłony na grzejniki zakryją nieprzyjemny widok, stając się jednocześnie elementem o cechach dekoracyjnych. Zresztą możliwa jest również zabudowa kaloryfera nowego, ale na to - co zrozumiałe - decydują się nieliczni.

Stosując maskownicę grzejnikową, przy niskich nakładach finansowych użytkownik zyskuje nową dekorację, nie tracąc niemal nic w sferze praktyczności kaloryfera. Jednak jak zabudować grzejnik, aby nie popełnić gafy i nie narazić się przy tym na duży wzrost kosztów ogrzewania?

Najlepsza maskownica grzejnikowa to...

Zabudowa kaloryfera z MDF

Drewniana osłona na kaloryfer lub z MDF-u to bardzo częsty wybór na obudowę grzejnika. Płyta MDF z włókien drzewnych ma wiele zalet, m.in.:

  • charakteryzuje się dużą wytrzymałością
  • ma dużą gęstość
  • ma jednorodny skład

Dzięki temu płyty MDF są łatwe w obróbce, np. cięciu, nawiercaniu, frezowaniu, kształtowaniu itp. Problemu nie ma również z lakierowaniem, fornirowaniem, ale i foliowaniem płyt z włókien drzewnych. Dlatego osłona na grzejniki wykonana z tego materiału ma ciekawy i szlachetny wygląd. Jako że to zabudowa kaloryfera, niezwykle istotne jest, że MDF nie odkształca się pod wpływem wysokiej temperatury, a strata wydajności cieplnej mieści się w granicach 1%.

Oczywiście osłony na grzejniki mogą być bardzo różne pod kątem stylistyki. To duży atut, bo dzięki temu łatwo dobrać optymalne zabudowy kaloryfera do pokoju dziecka, salonu, na korytarz itp. Pod kątem kolorystycznym taka dekoracja może mieć odcień bieli, brązu, szarości i wielu innych barw.

Co kluczowe, różny jest także ich kształt, a drewniana osłona na kaloryfer może mieć też bogate wycięcia w kształcie prostokątów, pałeczek, kół i innych geometrycznych wzorów. Dodatkowo zabudowa grzejnika zyskuje na efektywności, jeżeli ma żłobienia.

Zabudowa grzejnika żeliwnego lub płytowego z MDF jest też łatwa w instalacji. Oczywiście pod warunkiem, że jest to gotowa zabudowa do kaloryfera przygotowana do samodzielnego montażu. Wówczas instalacja maskownicy grzejnika trwa jedynie kilka minut. Zresztą równie prosty i szybki jest jej demontaż. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o popularnych maskownicach grzejnikowych.

Inne zabudowy grzejnikowe

Wiadomo, jak zabudować grzejniki gotowymi maskownicami kaloryferowymi z MDF. To osłony wybierane najczęściej i najprostsze w montażu, ale poza nimi jest jeszcze kilka innych rozwiązań. Zabudowy kaloryfera mogą wykonane być również z innych materiałów, tj.:

  • blachy stalowej - wytrzymałe, ale mające swoje mankamenty. Blacha szybko się nagrzewa, a więc naraża na oparzenia.
  • szkła - ciekawe wizualnie, ale kruche i mogące powodować straty cieplne.
  • PCV - tanie i lekkie, choć mają pewne ograniczenia aranżacyjne.
  • litego drewna - atrakcyjne wizualnie, ale przy drewnie miękkim nieodporne na wysoką temperaturę, pod której kątem odkształcają się i niszczeją.

Poza tym zachodzi możliwość wykonania zabudowy na zamówienie. Ich cena jest jednak nieporównywalnie wyższa od gotowych produktów. Wówczas, na przykład drewniane osłony na kaloryfer są o wiele droższe od gotowych produktów wykonanych z MDF. Najważniejsze natomiast, aby maskownica na grzejnik zawsze była wykonana z materiału perforowanego. Dzięki temu przez otwory zachodzić będzie właściwa cyrkulacja powietrza.

W końcu nie brakuje też osób, które osobiście zabudowują grzejniki żeliwne i płytowe, stosując przy tym tkaniny, filcowe maty czy siatki ogrodzeniowe. To dobry wybór pod kątem wydatków. Cena stworzenia takiej zabudowy jest niska. Ważne natomiast, aby rzeczywiście była to dekoracja, a nie wręcz przeciwnie - element szpecący wnętrza. Taka samoróbka musi być też prosta w demontażu, jeżeli zajdzie konieczność usunięcia awarii kaloryfera czy remontu itp.

Niezależnie od formy zabudowy, ale i materiału, z jakiego jest ona wykonana, należy pamiętać, aby na zewnątrz umieścić zawór termostatyczny grzejnika. W innym wypadku może pojawić się problem z ustawieniem właściwej temperatury w pokoju.

Wybrane grzejniki w dobrych cenach - sprawdź ofertę

Jak wybrać właściwą zabudowę grzejnika?

Najważniejsze czynniki przy wyborze maskownicy kaloryfera

Opinia ma duży wpływ na wybór danej zabudowy dla grzejnika. Pod uwagę należy też wziąć ich budowę. Maskownica grzejnikowa może być jedno- lub kilkuelementowa. Pierwsze są prostsze w montażu i demontażu, a przy tym tańsze. Bardziej złożone zabudowy dają jednak większe możliwości na płaszczyźnie zabudowania grzejnika i jego dekoracji. Dużo zależy również od rodzaju osłanianego kaloryfera, który może być panelowy, żeberkowy czy żeliwny.

Różnorodność wśród osłon grzejnikowych występuje też na płaszczyźnie ich montażu. Mimo iż w sklepach są dostępne zabudowy stojące, to częściej są one montowane na specjalnych uchwytach, hakach i magnesach. Większe zabudowy montuje się natomiast w scalających całą konstrukcję ramach.

Kolor maskownicy jest o tyle ważny, że musi ona współgrać z resztą wnętrza. Na rynku występuje jednak ogrom osłon, a poza tym można je też wykonać na zamówienie. Dlatego znalezienie obudowy grzejnika o właściwym odcieniu z reguły nie stanowi większego problemu.

Spojrzeć trzeba jeszcze na dodatkowe funkcje zabudowy grzejników. Pierwszą z nich jest funkcja ochronna, która zabezpiecza przed oparzeniem. To duży atut produktu, jeżeli jest to osłona do pokoju dziecięcego. Pod kątem wizualnym dekoracją samą w sobie jest każda zabudowa. Niektóre z nich są jednak szczególnie atrakcyjne, np. maskownice kaloryferów z oświetleniem LED.

Zabudowa grzejnika a pomieszczenie

Jeżeli nie brać pod uwagę sfery wizualnej, ale praktyczność, w kuchni i łazience muszą znaleźć się maskownice odporne na wodę i wilgoć. Dlatego w tych pomieszczeniach zupełnie nie sprawdzą się zabudowy z miękkiego drewna, bo osłona zacznie butwieć. Odpowiednia będzie wówczas maskownica grzejnikowa z MDF. W przypadku drewna sprawdzi się zabudowa wykonana z egzotycznego gatunku, np. drewna tekowego. W wilgotnych warunkach na pewno poradzi sobie także szkło.

Natomiast pokojowe osłony na kaloryfery nie powinny ograniczać dostępu do ciepłego powietrza. Nie mogą więc być szczelnie zabudowane. Praktyczne są też zabudowy kaloryferów z dodatkową półką. To duży plus zwłaszcza w mniejszych pomieszczeniach o ograniczonym metrażu. Poza tym w zabudowach grzejników wykonywanych dla małych pomieszczeń mogą znaleźć się szuflady. To samo tyczy się zresztą niewielkich metrażowo pokojów dziecięcych. W tym przypadku osłony dodatkowo muszą chronić przed poparzeniem.

Oczywiście zawsze pamiętać trzeba o stylu, w jakim przygotowano maskownicę. Musi on być jednolity z wystrojem pomieszczenia, w którym występuje. W innym wypadku można otrzymać efekt zupełnie odwrotny od założonego. Wówczas zabudowa zasłoni nieestetyczny grzejnik, ale w żaden sposób nie będzie dodatkową dekoracją.

Ile kosztuje zabudowa grzejnika?

Pozostaje jeszcze cena obudowy kaloryfera. Opinie o danym produkcie mogą i są istotne, ale większość uwagę zwraca również na cenę, jaką trzeba zapłacić przy zakupie osłony na grzejnik.

Najwięcej zależy od materiału, z jakiego została ona wykonana, ale też wielkości i rozbudowy maskownicy. Najprostsze zabudowy stworzone z MDF lub tworzyw sztucznych kosztują jedynie 100 zł bądź nieco więcej. Przy maskownicach grzejnikowych z odporniejszych materiałów oraz bogatszych pod kątem zdobień zapłacić można ok. 400 zł. Z kolei przeszło 500 zł kosztują większe zabudowy. Mocno po kieszeni mogą uderzyć użytkownika także obudowy wykonywane na indywidualne zamówienie.

Przykładowe ceny maskownic grzejnikowych

Materiał i wymiary

Cena

Zabudowa grzejnika z MDF 81,5 × 19 × 112 cm

309 zł

Zabudowa grzejnika z MDF 82 × 19 × 78 cm

289 zł

Zabudowa grzejnika z MDF 81 × 19 × 152 cm

429 zł

Zabudowa grzejnika ze szkła 60 × 100 cm

316 zł

Zabudowa grzejnika ze szkła 90 × 100 cm

469 zł

Zabudowa grzejnika ze szkła 60 × 120 cm

378 zł

Zabudowa grzejnika ze szkła 60 × 180 cm

564 zł

Bez wątpienia zasłanianie nieestetycznych i starych kaloryferów maskownicami to ciekawe rozwiązanie wizualne. Nawet kosztem nieco wyższych opłat za ogrzewanie. Przy wyborze odpowiedniej zabudowy straty cieplne nie przekroczą 5%. W innym wypadku, kiedy zamontowane zostaną osłony bez otworów, koszty ogrzewania mogą wzrosnąć nawet o 1/5, co już będzie odczuwalnym wzrostem rachunków.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny