Jakie problemy rozwiązuje ubijarka do gruntu?

Stabilność gruntu, na którym wykonuje się różne prace ziemne czy budowlane, ma znaczenie dla trwałości uzyskanych efektów. Nawet zwykły dekoracyjny trawnik w przypadku zbyt luźnego podłoża może nasiąkać wodą i w mniej utwardzonych miejscach zapadać się, tworząc nieestetyczne wgłębienia. Poza obniżeniem walorów dekoracyjnych, takie miejsca są też bardziej podatne na gromadzenie wody, na skutek czego trawa gnije lub zarasta chwastami.

Problem zbyt luźnego podłoża pojawia się też w sytuacji, gdy na zagospodarowanym terenie trzeba wymienić pękniętą rurę kanalizacyjną lub naprawić uszkodzony kabel teletechniczny. Po zdjęciu chodnika i wykonaniu wykopu grunt traci swoją spójność, często będącą skutkiem wieloletniego wywierania nacisku na podłoże przez przechodniów i pojazdy. Ponowne ułożenie chodnika zazwyczaj kończy się jego zapadnięciem i koniecznością ponownego zdejmowania płyt.

Sposobem na uniknięcie takich problemów jest wcześniejsze zagęszczenie gruntu za pomocą specjalistycznej maszyny. Zagęszczarka czy też ubijarka jest maszyną wibracyjną. Oznacza to, że podczas pracy silnik wprawia ją w drgania, które następnie przenoszą się na podłoże. W następstwie takiego działania ziarenka żwiru, ziemi i inne cząsteczki przemieszczają się, wypychając spomiędzy siebie powietrze. W efekcie wzrasta wskaźnik zagęszczenia gruntów spoistych i niespoistych Is, który jest też wskaźnikiem stabilności i wytrzymałości podłoża.

Zastosowana na luźnym podłożu ubijarka gruntu zapewnia następujące korzyści:

  • usuwa z podłoża cząsteczki wody i powietrza,
  • zmniejsza porowatość gruntu,
  • wzmacnia go,
  • zwiększa jego nośność, wytrzymałość oraz wodoodporność,
  • zmniejsza podatność podłoża na rozjeżdżanie się lub tworzenie kolein.

Jaką ubijarkę wybrać?

Zagęszczanie gruntu jest czynnością przygotowawczą bardzo często wykonywaną na placu budowy. Dlatego też ubijarki stanowią jedne z podstawowych maszyn budowlanych. Ze względu na szeroki zakres ich wykorzystania poszczególne maszyny różnią się między sobą budową, wielkością masą i działaniem. Ta różnorodność pozwala dobrać typ maszyny, który zapewni określone efekty pracy. Innego nacisku bowiem wymaga zagęszczenie piasku pod chodnik, a innego zagęszczenie ziemi pod fundament domu.

Ubijarki dzieli się na kilka typów.

  • Ręczne (jednokierunkowe) – są najprostszymi modelami obsługiwanymi ręcznie przez jednego pracownika. Ich działanie jest miejscowe, dlatego do ubicia podłoża na dłuższym odcinku trzeba je fizycznie przesuwać. Zazwyczaj też mają małe rozmiary i wagę nie większą niż 50 kg.
  • Nawrotne (samoprzesuwne) – to urządzenia, które pod wpływem wibracji same przesuwają się do przodu. Dzięki temu nie wymagają obsługi przez pracownika. Po uruchomieniu trzeba im jedynie nadać odpowiedni kierunek i zatrzymać maszynę na końcu ścieżki. Takie ubijarki ważą znacznie więcej niż ręczne, dlatego gwarantują też lepsze efekty i większą spoistość podłoża.
  • Kroczące – są najdroższe, ale też sprawdzają się w miejscach, w których nie poradzi sobie ubijarka samoprzesuwna. Mogą pracować na nierównym terenie i na lekkich pochyłościach.
  • Podczepiane – dzięki wyposażeniu w dużą płytę zamiast stopy mogą jednocześnie ubijać teren o znacznej powierzchni. Są maszynami profesjonalnymi podczepianymi do ciągników lub koparek. Sprawdzają się przy zagęszczaniu ziemi na skarpach i w wykopach.

Kupno czy wynajem ubijarki?

Ubijarka profesjonalna może rozwiązać wiele problemów związanych z przygotowaniem gruntu pod budowę, utwardzeniem go po remoncie nawierzchni czy wymianie rury kanalizacyjnej. Zakup takiej maszyny wiąże się jednak ze sporym wydatkiem, zwłaszcza jeśli jest to model z wysokiej półki. Dlatego na taką inwestycję powinny się decydować jedynie duże firmy budowlane, które korzystają ze sprzętu bez przerwy.

W mniejszych firmach czy w sytuacji, gdy zagęszczenia gruntu wykonuje się okazjonalnie, znacznie lepszą alternatywą jest wynajem ubijarki w wypożyczalni maszyn Kiloutou. Poza zaoszczędzeniem sporej kwoty wypożyczenie maszyny ma też inne zalety. Kiloutou zapewnia serwis sprzętu i wsparcie techniczne. W razie potrzeby można też szybko wymienić maszynę na taką o innych parametrach, które lepiej wykona zadanie.

Przygotowanie podłoża pod inwestycję bez względu na to czy jest to jedynie trawnik, parking czy budynek mieszkalny, zawsze powinny poprzedzać pomiary zagęszczenia gruntu. Zbyt niskie wyniki pomiarów będą wskazówką do zastosowania zagęszczarki jeszcze przed podjęciem dalszych prac. Dzięki temu można uniknąć konsekwencji i kosztownych poprawek, jeśli zbyt luźne podłoże zapadnie się po krótkim czasie użytkowania. Wynajem maszyny w Kiloutou z pewnością będzie znacznie tańszy niż przeprowadzenie naprawy i usunięcie szkód.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej