Zagospodarowanie ogrodu krok po kroku - projekt, wykonanie, ceny, porady

Wiele osób zastanawia się, co zrobić z terenem wokół domu. Szczególnie, gdy do dyspozycji jest sporo miejsca. Możliwości jest kilka, posadzenie trawnika, zorganizowanie palcu zabaw itp. Jednym z najciekawszych pomysłów jest założenie ogrodu. Stanie się on przyjemnym miejscem wypoczynku. Pozwoli zapomnieć o zgiełku panującym na ulicach. Może też rozbudzić pasję do uprawiania najróżniejszych roślin. Dlatego też opisujemy jak wygląda zagospodarowanie ogrodu krok po kroku.

Oczyszczenie terenu przed domem i projekty ogrodów

Wiele osób zastanawia się jak urządzić ogród. Od czego zaczyna się cały proces? Otóż pierwszym krokiem jest oczyszczenie terenu wokół domu. Dotyczy to i nowych i istniejących już od lat budynków. Usuwamy wszelki niepotrzebny gruz i elementy niewykorzystane podczas budowy, śmieci. Część gruzu może przydać się podczas kształtowania terenu. Jako wypełnienie wykopów czy podstawa pod wzniesienia. Jednakże na nim sadzi się wyłącznie rośliny lubiące przepuszczalną glebę. Trzeba, więc dobrze przemyśleć ten krok. Można też pozbyć się korzeni nieistniejących już drzew.

Gdy już przygotowaliśmy posesję można przejść do kolejnego etapu. Jest nim wykonanie projektu ogrodu. Na początku zastanawiamy się, do czego ma służyć to miejsce. Czy tylko do wypoczynku, zabawy czy stawiamy bardziej na uprawę roślin. Dopiero po tym przechodzimy do kolejnego kroku. Jest nim wybranie i rozmieszczenie elementów małej architektury, wytyczenie przebiegu ścieżek i podziemnych instalacji. Ustalamy gdzie posadzimy kwiaty, krzewy i drzewa. Tu też warto zastanowić się, co posadzić w ogrodzie. Ilość i rodzaje roślin dopasowuje się do umiejętności i czasu, jaki będziemy mogli poświęcić na pielęgnację.

Projekty ogrodów możemy oczywiście wykonać samodzielnie. Jednakże to zadanie sprawia kilka problemów. Jednym z nich jest chociażby takie dobranie roślin by kwitły przez cały sezon. Zatem jeśli to wyzwanie nas przerasta można zamówić schemat w profesjonalnym biurze projektowym. Dostępne mamy gotowe projekty lub też stworzone zgodnie z naszymi oczekiwaniami. W obu przypadkach ceny są dość wysokie. Co jeśli jednak wolimy samodzielnie zrealizować pomysł na zagospodarowanie ogródka? W zaplanowaniu szczegółów pomogą programy graficzne takie jak aplikacje GardenPuzzel, My Green Space, Zaprojektuj Ogród czy też Garden Composer.

Jak urządzić ogród? – przygotowanie ziemi i wytyczenie ścieżek

Wspominanie powyżej przygotowanie terenu przed domem było tylko wstępem. Po zdobyciu projektu musimy, bowiem dostosować ziemię pod przyszłą uprawę. Jeśli długo nie była użytkowana trzeba ją przekopać. W celu poprawy właściwości uprawnych gruntu, przekopujemy go z dodatkiem kompostu, torfu lub kory. Glebę gliniastą należy rozluźnić piaskiem, najlepiej gruboziarnistym. Tymczasem do ziemi piaszczystej dodajemy glinę. Następnie wszystko pokrywamy humusem. W razie potrzeby dodajemy wcześniej zakupioną, żyzną glebę.

Kolejnym krokiem jest wytyczenie(zgodnie z projektem) ścieżek przecinających posesję. Ustalamy ich długość, szerokość i oczywiście wybieramy materiał, z jakiego powstaną. Popularne pokrycia to kostka brukowa, ozdobny żwir, płyty chodnikowe, płyty kamienne łamane. Gdy wiemy już gdzie będą przebiegać ścieżki możemy zająć się ukształtowaniem terenu. Sugerując się projektem usypujemy wzniesienia, wykopujemy oczka wodne itp. Jeśli w ogrodzie ma stanąć altana, budujemy ją na tym etapie prac. To samo tyczy się położenia instalacji elektrycznej i automatycznego nawadniania oraz wykonania drenów.

Zagospodarowanie ogrodu – budowa nawierzchni, zakładanie trawnika i sadzenia roślin

Po skończonym przygotowaniu terenu warto przeprowadzić badanie pH gleby. Wykonuje się je kwasomierzem mechanicznym lub miernikiem elektronicznym. W użyciu jest też kwasomierz z płynem Hellinga lub zestaw papierków lakmusowych. Za pomocą tego badania ustalamy, jaki jest odczyn gleby. Jest to ważne w kontekście sadzenia roślin. Nie wszystkie gatunki poradzą sobie na kwaśnym lub bardzo kwaśnym podłożu. Dla przykładu wiele drzew owocowych woli ziemie lekko kwaśne lub obojętne. Badanie wskaże, jakie pH ma nasza gleba i w razie potrzeby będziemy mogli je zmienić. Tak by pasowało do roślin wybranych do posadzenia.

Czas na kolejny etap a mianowicie budowę nawierzchni wytyczonych ścieżek i placów, jeśli takowe zaplanowaliśmy. Skomplikowanie prac będzie zależało od rodzaju przejścia. Najwięcej czasu pochłonie budowa chodnika z kostki brukowej wraz z krawężnikami. Nieco szybciej powstaje ścieżka wyłożona ozdobnym żwirem. Niezależnie od wybranego materiału, każde przejście na posesji musi być wyposażone w pewien element. Chodzi o poprzeczne spadki odprowadzające wodę opadową na trawniki i pod rośliny.

Zagospodarowanie ogrodu wkracza na ostatnią prostą. Na tym etapie wytyczamy rabaty i sadzimy na nich wybrane rośliny. Wykorzystujemy nasiona lub sadzonki albo i to i to. Do tego dochodzi też założenie trawnika. Tu do dyspozycji mamy klasyczne wysiewanie lub sadzenie trawy z rolki. Gdy trawnik już wyrośnie można zająć się rozmieszczeniem dekoracji ogrodowych i elementów małej architektury. W ten sposób nasz pomysł na zagospodarowanie ogródka został wykonany. Teraz możemy skupić się na pielęgnacji roślin i cieszeniu się odpoczynkiem na świeżym powietrzu.