Zagospodarowanie terenu budowy w praktyce

Zakres zagospodarowania terenu

Rozpoczęcie tej formy prac przygotowawczych na placu budowy z prawnego punktu widzenia jest jednocześnie startem całości inwestycji. W skład zakresu zagospodarowania terenu wchodzą między innymi takie kwestie, jak:

  • Ogrodzenie terenu i wyznaczenie jego miejsc niebezpiecznych
  • Wykonanie dróg, wyjść i przejść dla pieszych
  • Doprowadzenie energii elektrycznej, wody i odprowadzenie/utylizacja ścieków
  • Urządzenie pomieszczeń higieniczno-sanitarnych i socjalnych
  • Zapewnienie oświetlenia naturalnego i sztucznego
  • Zapewnienie właściwej wentylacji
  • Zapewnienie łączności telefonicznej
  • Urządzenie składowisk materiałów i wyrobisk

Dbałość o te kwestie pozwala na to, by w znacznym stopniu ułatwić w praktyce wykonywanie prac budowlanych. To kierownik budowy jest odpowiedzialny za to, by wcielić w życie istotne zapisy prawa budowlanego, kodeksu pracy czy też przepisów BHP.

Projekt zagospodarowania działki budowlanej – co to takiego?

Projekt zagospodarowania działki budowlanej jest jednym z ważniejszych elementów projektu budowlanego. Nie może przygotować go osoba przypadkowa, musi ona posiadać bowiem odpowiednie uprawnienia. Nie ma jednak konieczności, by był to autor projektu architektonicznego budynku.

W projekcie zagospodarowania działki budowlanej uwzględnia się takie elementy, jak: oznaczenie jej granic, usytuowanie i wzajemne relacje przyszłych oraz istniejących obiektów budowlanych, sieci i przyłącza oraz inne elementy charakterystyczne.

Aby mógł zostać stworzony projekt zagospodarowania działki budowlanej, należy postarać się o aktualną mapę, która wykonana zostanie przez uprawnionego geodetę. Warto wiedzieć, że nie jest ona ważna bezterminowo, wydaje się ją na 3 lata, po upływie których jej ważność wygasa. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuł o budowie domu.

Projekt zagospodarowania terenu - cena, mapa

Pamiętajmy, że to od projektu zagospodarowania terenu wiele istotnych kwestii, między innymi to, jak dom będzie usytuowany względem stron świata. W praktyce najczęściej jest tak, że front budynku znajduje się od wschodu albo północy, bywają jednak wyjątki. Warto podkreślić, że projekt zagospodarowania terenu sporządza się na aktualnej mapie do celów projektowych. Tylko taka mapa przejść może pozytywną weryfikację. W projekcie zagospodarowania znajdziemy również część opisową z szeregiem istotnych informacji na temat inwestycji.

Ile należy zapłacić za zakup projektu zagospodarowania działki budowlanej? Cena jest dość zróżnicowana i uzależniona między innymi od tego, czy mamy do czynienia z projektem skomplikowanym czy też niezmiernie prostym. Stopień trudności prac niezbędnych do wykonania ma tutaj bardzo duże znaczenie. Widać także niezwykle wyraźnie różnice lokalne, gdy chodzi o cenniki.

W pewnych rejonach kraju kwoty są wyższe, w pewnych zaś można zapłacić nieco mniej. Zwykle jednak ceny zamykają się w przedziale od kilkuset do kilku tysięcy złotych i tyle właśnie zapłacić muszą inwestorzy w naszym kraju. Kiedy jednak decydują się oni na zakup projektu stworzonego na indywidualne zamówienie, mówimy tu o znacznie wyższych stawkach, kilkanaście tysięcy złotych jest wówczas normą.

Geodezyjne opracowanie planu zagospodarowania działki – co to takiego?

Czy wiesz, że...

Ceny usług firm budowlanych mogą się różnić nawet dwukrotnie. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest porównać oferty z różnych źródeł.

Najłatwiej zrobić to z wykorzystaniem usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. Wypełniasz prosty formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Formularz jest dostępny tu.

Sprawdź!

Kiedy projekt inwestycji jest już gotowy, przychodzi pora na geodezyjne opracowanie planu zagospodarowania działki. Na czym polega ono w praktyce?

Zgodnie z jego założeniami projekt budowy należy w sposób staranny przeanalizować pod kątem kwestii geometrycznych oraz tego, w jaki sposób budynek ma zostać powiązany z terenem wokół niego. Należy także zebrać miary kontrolne i dokonać obliczeń punktów charakterystycznych, które trzeba będzie na terenie wyznaczyć.

Duże znaczenie geodezyjnego opracowania planu zagospodarowania działki polega między innymi na tym, że gdy stworzony zostanie kompletny szkic dokumentacyjny, geodeta będzie mógł rozpocząć prace związane z tyczeniem obiektu budowlanego. Finalny jego etap to szkic tyczenia, który ma niebagatelną rolę dla całości inwestycji. Musi go zatem wykonać doświadczony geodeta. Warto podkreślić, że opracowanie planu zagospodarowania działki powinno być bezwzględnie tworzone na osnowie geodezyjnej.

Teren budowy domu, a także zagospodarowanie terenu budowy krok po kroku
Zagospodarowanie terenu budowy oraz cena za projekt zagospodarowania działki budowlanej

Zagospodarowanie terenu budowy – istotne informacje

Dobra organizacja placu budowy kluczem do sukcesu

Gdy zadba się kompleksowo o zagospodarowanie terenu budowy, przeprowadzane prace będą mogły przebiegać w sposób bezawaryjny i ciągły. Oczywiście niezwykle ważną kwestią jest bezpieczeństwo pracowników przebywających na owym terenie oraz osób postronnych.

Jeśli chodzi o tych drugich, należy zadbać dobrze o to, by niemożliwe było wejście nieupoważnionych osób na teren budowy. Mogłoby to bowiem skutkować wieloma konsekwencjami, na przykład poważnym wypadkiem.

Dlatego też tak ważnym punktem jest wspomniane już ogrodzenie placu budowy. Oczywiście może być ono w części tymczasowe, takie, by dało się wjeżdżać na teren ciężkim sprzętem i z łatwością przywozić niezbędne materiały budowlane.

Zaplecze budowy a zagospodarowanie terenu budowy

Pracownikom należy stworzyć odpowiednie warunki do wykonywania przez nich obowiązków. Musi zatem pojawić się takie miejsce, w którym mogą oni zjeść posiłek oraz przebrać się, zwykle w tym celu wykorzystuje się kontenery socjalne. Można przewozić je z miejsca na miejsce i bardzo dobrze pełnią swoją funkcję.

Jeśli zaś mowa o toaletach na placu budowy, w zdecydowanej większości przypadków korzysta się dziś z modeli typu Toi Toi. Ich główną zaletą jest mobilność oraz fakt, że nie trzeba starać się o przyłącze wodno-kanalizacyjne, by z nich z powodzeniem korzystać.

Warto również pamiętać, że prowadzenie budowy nie zwalnia z obowiązku dbałości o stan środowiska naturalnego oraz o relacje sąsiedzkie. Dlatego też należy dołożyć wszelkich starań, by grunt nie został nadmiernie zdewastowany i aby nie być nadmiernie uciążliwymi dla mieszkańców.

ikona podziel się Przekaż dalej