Historia trawników zaczęła się czterysta lat temu w Indiach, a ich funkcja nie zmieniła się do dziś. Jak przed wiekami, tak i dziś są świetną ozdobą zarówno dla prywatnych domów, jak i miejskich parków czy publicznych obiektów. Stanowią dla nich doskonałe, zielone tło, a jednocześnie nie odwracają uwagi od tego, co najważniejsze. O ile, oczywiście, będą prawidłowo założone i utrzymane.

Zakładnie i pielęgnacja trawnika

Przygotuj podłoże

By trawy prawidłowo się rozwijały, przed ich posianiem musisz odpowiednio przygotować podłoże. Ziemia, w której znajdą się nasiona musi być oczyszczona ze wszystkich zanieczyszczeń, takich jak odpady budowlane, kamienie czy resztki roślin. Powinna być też rozpulchniona. Możesz użyć do tego zwykłego szpadla lub glebogryzarki. Ważne, by rozluźnić grunt do głębokości minimum dwudziestu pięciu centymetrów.

Czego unikać?

Kolejnym krokiem będzie wysiew nasion. Niestety łatwo wówczas o błędy, których skutkiem będzie pogorszenie wyglądu gotowego trawnika. Czego więc uniknąć? Po pierwsze zbyt głębokiego wysiewu – nasiona powinny być przykryte warstwą gleby o głębokości najwyżej piętnastu centymetrów. Równie poważnym błędem jest jednak brak przykrycia nasion, przez co te narażone są na zjedzenie przez zwierzęta, wymycie przez wodę lub szkodliwy wpływ wiatru. Unikaj też najtańszych nasion, które zazwyczaj przeznaczone są do wysiewu trawy paszowej, cechującej się mniej atrakcyjnym wyglądem, tendencją do zbijania się w kępy oraz zbyt szybkim wzrostem.

Pielęgnacja trawnika

Tak założony trawnik do szybkiego i zdrowego wzrostu wymaga jeszcze intensywnej, fachowej pielęgnacji. Jej najważniejszymi elementami są nawadnianie oraz strzyżenie. Szczególnie wielu problemów może przysporzyć pierwsza czynność, bo użycie za małej ilości wody (kiełkujący trawnik musi być nawadniany raz dziennie, najlepiej wieczorem) skutkować będzie usychaniem trawy, zaś podlewanie zbyt silnym strumieniem może doprowadzić do przemieszczania się nasion i w konsekwencji – powstawania dziur w trawniku.

Zaufaj specjalistom

Angielskie przysłowie mówi, że utrzymanie go w dobrym stanie to nic trudnego – wystarczy regularnie strzyc go przez… kilkaset lat, bo tyle wytrzymać może starannie wypielęgnowany trawnik. A kiedy dodać do tego wymagające fachowej wiedzy nawożenie i częste podlewanie, może okazać się, że to zadanie naprawdę trudne. Jeśli więc nie czujesz się na siłach, a zależy ci na tym, by trawnik zawsze doskonale się prezentował, jego założenie i utrzymanie powierz specjalistom z firmy ogrodniczej.

Sprawdź też aktualny cennik zakładania trawnika w różnych miejscach w całej Polsce.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 70,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny